Menu
WomanOnly
Apetit

Jak vyrobit přepuštěné máslo? Zlepšete chuť vašich jídel!

Přepuštěné máslo se nepřepaluje, a proto je výborné pro vaření, smažení i pečení při vyšších teplotách. Vychutnat si ho ale můžete i za studena třeba na křupavém chlebu nebo bagetce.

Přepuštěné máslo není žádnou novinkou

Přepuštěné máslo neboli ghí vyráběly už naše babičky. Jeho přípravu perfektně ovládala i Magdalena Dobromila Rettigová. A věděla moc dobře, co dělá. Přepuštěním másla se totiž zvýší jeho trvanlivost (při správném skladování vydrží až 2 roky) a navíc je možné ho zahřát až na teplotu 240 stupňů Celsia aniž by se tuk začal přepalovat. Ghí má výraznou oříškovou chuť a je vhodné pro diabetiky, celiaky, osoby trpící laktózovou intolerancí nebo alergií na kasein a také ty, které trápí vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Jídlo s ním získá lepší chuť i vůni

Přepuštěné máslo výrazně zlepšuje výslednou chuť jídel a pozitivně ovlivňuje jejich stravitelnost. Velkou výhodou je i to, že v těle na sebe váže toxické látky rozpustné v tucích a pomáhá je odvádět pryč. Setkat se s ním můžete zejména v indické kuchyni, ale použít ho můžete prakticky do jakéhokoliv receptu.

Jaký je rozdíl mezi klasickým máslem a přepuštěným?

Běžné máslo, které koupíte v každém supermarketu obsahuje 80 % mléčného tuku, 15 % vody a zbylých 5 % připadá na laktózu a bílkoviny. Vzhledem ke svému složení se máslo začíná přepalovat už při 150 stupních Celsia. Kvůli obsaženým bílkovinám a mléčnému cukru se navíc poměrně rychle kazí. Při výrobě přepuštěného másla se z hmoty odstraní bílkovina i cukr a vznikne tak čistý mléčný tuk, se kterým se v kuchyni lépe pracuje.

Domácí výrobou přepuštěného másla ušetříte

Za ghí ze supermarketu nebo obchodu se zdravou výživou běžně zaplatíte kolem 180 korun za 250 gramů. S domácí výrobou můžete výrazně ušetřit a navíc vás to nebude stát ani tolik času. K ruce potřebujete pouze kostku másla, rendlík a lžíci.

Výroba přepuštěného másla krok za krokem

Celý proces vám nezabere více než hodinu. Příprava domácího ghíčka je navíc velmi snadná.

  1. Nejprve si připravte čerstvé máslo, rendlík a plátýnko, filtr na kávu nebo buničinu vhodnou k filtraci. Potřebovat budete i vyvařenou sklenici, do které pak přepuštěné máslo nalijete.
  2. Máslo dejte do hrnce a zahřejte ho na střední teplotu. Kontrolujte, zda jste náhodou nezvolili příliš vysokou teplotu. Z másla se nesmí začít kouřit, jinak by se mléčná bílkovina spálila. Hlídejte, aby máslo jen lehce probublávalo a jemně prskalo. Ideální teplota se pohybuje kolem 100 stupňů Celsia.
  3. Ve chvíli, kdy se máslo rozpustí, začne se na povrchu tvořit bílá pěna. Tu postupně sbírejte pomocí lžíce, aby se nezačala přepalovat. Máslo by po pár minutách mělo zezlátnout a prskání by mělo postupně ustávat. Podle tohoto stavu poznáte, že ghí bude brzy hotové.
  4. Zlatavé ghí je potřeba nechat pár minut chladnout. Jakmile už není tak horké, přefiltrujte ho přes plátýnko, filtr nebo buničinu.
  5. Ve chvíli, kdy máte přefiltrování za sebou, nalijte přepuštěné máslo do vyvařené sklenice, uzavřete víčkem a nechte zcela vychladnout.
  6. Ghí je dobré skladovat v lednici nebo na chladnějším místě, kde vám vydrží až dva roky. Uložit ho ale můžete i do špajzu, pokud v něm máte pokojovou teplotu.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyrobit přepuštěné máslo? Zlepšete chuť vašich jídel!