Jistě znáte ten úžasný a ničím nenahraditelný pocit, když se vám na jazyku rozplývá ta lahodná chuť. Nikdy se jí nemůžete nabažit a vždycky chcete víc. Víc čokolády! Přečtěte si její příběh, jak vznikla a kdo se kvůli ní stal velkým boháčem!
Úplná historie čokolády se nedá popsat jen pár slovy. Pojďme se tedy podívat na ty nejdůležitější okamžiky naší oblíbené cukrovinky. Všechno to začíná někde u mayských indiánů, kteří používali kakaové boby jako platidlo a ve střední Americe zakládali první známé kakaovníkové plantáže.
Do Evropy se kakaové boby dostaly až za více jak půl století, kdy je Kolumbus přiváží z Ameriky. V roce 1528 se dokonce Hernánu Cortézovi podaří do Evropy přivést i recept na přípravu čokolády, zatím ovšem jen té k pití. Ale Španělé byli tak hodní, že ještě více jak sto let drželi recept v tajnosti. První čokoláda k jídlu se objevuje roku 1674 v Londýně, a to v podobě čokoládových rohlíčků a dortíků.
První tabulka čokolády vzniká až v roce 1847, ale trvá jí dalších padesát let, než se uchytí. Mléčná čokoláda spatří světlo světa v roce 1876, a to ve Švýcarsku. A po roce 1900 už to jde jako po másle. Vzniká známá čokoláda Toblerone, nejúspěšnější čokoládová tyčinka Mars, pár let na to se zrodí Kit Kat a potom už čokoládě nestojí nic v cestě, a tak dobývá celý svět.
A vznikla první čokoládová tyčinka…
Zatímco lidé na začátku 20. století byli zvyklí jen na čokoládu v podobě tabulky, přišel mladý Američan Forrest Mars s něčím zcela senzačním – v roce 1932 vyrobil první čokoládovou tyčinku s karamelem. Tyčinku Mars zná snad každý, dá se jí jen těžko odolat, a tak se jí každý den v Evropě sní několik miliónu kusů. Není tedy divu, že potomci slavného Forresta Marse v současnosti patří mezi nejbohatší lidi na světě.
Další velmi úspěšnou čokoládovou tyčinkou je Kit Kat. Je jen o tři roky mladší než Mars, začala se vyrábět v roce 1935, tehdy ještě pod jménem Chocolate Crisp. Jenže její původní název zákazníky moc nezaujal, a tak o dva roky později dostala tyčinka zbrusu nové a dnes všem velmi známé jméno Kit Kat.
Potom se stala velmi oblíbenou pochoutkou po celém světě, kdo by také odolal křupavé oplatce zalité v lahodné čokoládě, která se jen rozplývá na jazyku? Mate na ni chuť, že ano? V roce 1995 na ni lidé měli zřejmě chuť neustále, jak jinak si vysvětlit těch třináct miliard snědených kusů?
Čokoláda všude kam se podíváš
V dnešní době už nás nezaskočí, když narazíme na čokoládového zajíce nebo čerta. V obchodech si můžete vybrat z tisíců druhů čokoládových výrobků. V létě se ochlazujeme čokoládovou zmrzlinou, v zimě zase pijeme horkou čokoládu. Pečeme čokoládové dorty a muffiny a chroupeme čokoládové bonbóny.
A není tomu tak dávno, kdy jsme začali čokoládu používat i na něco jiného než jen na jídlo. Dnes si klidně můžete zajít na čokoládovou lázeň nebo masku, můžete si koupit čokoládový sprchový gel, natřít rty čokoládovým balzámem nebo provonět svůj domov čokoládovým bytovým parfémem. Lidé staví z čokolády hrady a zámky nebo si nechávají stavět svojí vlastní čokoládovou bustu. Čokoláda je prostě všude.
Je o ní natočeno spousta filmů, napsáno nespočet knih a jsou o ní publikovány miliony článků. Tenhle je jeden z nich a já doufám, že jste při jeho čtení dostali pořádnou chuť na čokoládu. Takže ať se spotřebuje ještě více kakaových bobů, ať se prodá ještě více tyčinek Kit Kat a ať jsou potomci Marse ještě bohatší, hlavně že si my pochutnáme na naší nejoblíbenější sladkosti. Ať vám čokoláda přinese co nejvíce štěstí a co nejméně kil navíc!