Menu
WomanOnly
Krása

Jak zabránit zápachu z pocení? Tvorby potu se nezbavíte!

Redakce

Redakce

19. 10. 2014

Pocení je přirozený způsob termoregulace našeho organismu. Ano, přirozený, ale přesto poněkud nevítaný. Snad nikdo nemá rád zpocené čelo, kruhy v podpaždí a hlavně nelibý odér, který pocení doprovází. Zamezit nepříjemnému zápachu, který pocení doprovází, se snažili již starověcí Egypťané a nejinak je tomu i v moderní společnosti 21. století.

Proč se potíme?

Položili jste si někdy otázku, proč se vůbec potíme? Je tomu tak proto, že tělo se pocením ochlazuje a zároveň se tak zbavuje i škodlivých látek. Potními žlázami odchází voda a ionty různých látek, při stresovém pocení pak v malé míře i bílkoviny a tuky.

Proč pot zapáchá?

Protože bakterie žijící na našem těle pot rozkládají a právě  tyto procesy způsobují onen nelibý zápach. Nejvíce zapáchá pot, který produkuje tělo při stresu. Dalo by se říci, že kdyby tedy na našem těle nežily bakterie, tak bychom potem nepáchli.

Kdy se nejvíce potíme?

Při běžném denním režimu vypotíme 1/2 litru potu, ale mnohem více se potíme při sportu či ve stresových situacích. Při velké fyzické námaze či ve velkém horku se může jednat až o litry potu.

9 největších skladišť bakterií, s kterými jsme každý den ve styku

Jak pocení zabránit?

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit fyziologickému pocení (zápachu potu), je pravidelné používání deodorantu či antiperspirantu. Jaký je mezi nimi rozdíl? Deodoranty pouze překrývají pach rozkládajícího se potu. Nezabrání tedy pocení, ale zápachu. Problémem může být, že někdy kombinace zápachu deodorantu a našeho potu nemusí být také zrovna vábná, dokonce se výsledný odér může i zvýraznit. Antiperspiranty dokážou omezit i pocení samotné.

Mechanismus fungování antiperspirantů je založen na přítomnosti hliníkových solí, které způsobují stažení svrchních vrstev kůže a fyziologické pocení v podpaží je pak omezeno na minimum. Důležité je, abychom jak deodoranty, tak antiperspiranty nanášeli na čisté tělo a používali je denně, a ne jen v horku či před sportovním výkonem, protože tělo pot produkuje opravdu neustále.

No a jelikož je zápach z potu způsoben zejména bakteriemi na našem těle, rozhodně základem by měla být každodenní hygiena.

Pocení a stravování?

Ačkoli základní složky potu neobsahují látky, které by měly způsobovat zápach, problém může nastat při vylučování potem různých složek naší potravy. Celá řada zejména aromatických jídel může být vylučována i naším potem. S tím se můžeme setkat např. u česneku, kávy či jiných kofeinových nápojů nebo třeba cigaret. Pokud se tedy chystáte do společnosti, vyhněte se zhruba 24 hodin před akcí konzumaci jakýchkoli výrazných pochutin.

A co pocení ve stresu?

Mnohem těžší je zabránit stresovému pocení. Jednoduchá rada zní: „Vyhněte se stresovým situacím.“ Bohužel se ale nenajde nikdo, kdo by tohle dokázal. Život každého z nás je doprovázen stresovými momenty a nemůžeme je zcela eliminovat. Co však můžeme, je to, že se zaměříme na zpracování a odbourávání stresu formou zdravé životosprávy, pohybem a relaxací.

Pro omezení pocení je tedy ideální použít osvědčený antiperspirant a naučit se zvládat stres. A zejména muži by si pak měli uvědomit, že použití deodorantu či antiperspirantu není záležitostí metrosexuálů, ale nezbytnou součástí každodenní hygieny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zabránit zápachu z pocení? Tvorby potu se nezbavíte!