Trápí vás povánoční kila? Dostat se zpátky „na své“ může být snazší, než se zdá. Pokud tedy víte, jak na to.
Máte za sebou svátky plné cukroví, bramborového salátu, smažených řízků a alkoholu? Gratulujeme: jste na tom skoro stejně jako všichni ostatní.
Jak ukazují průzkumy, vánoční obžerství patří mezi oblíbenou kratochvíli téměř 80 procent Čechů. Průměrný Čech přitom přes Vánoce přibere dvě až pět kilo, a možná se tak nemůžeme divit, že právě hubnutí patří mezi jedno z nejoblíbenějších novoročních předsevzetí u nás.
Nepřekvapí ani to, jak tato předsevzetí obvykle dopadají: po několika týdnech protrpěných ve fitku a nad drastickými dietami to většina lidí s hubnutím vzdá – a často ještě v horším stavu, než když po Novém roce začínali.
Lidské tělo a zákony fyziky (neboli energetická bilance) jsou totiž neúprosné. Pokud neposloucháme své tělo a nutíme ho do nadlidských výkonů (třeba prostřednictvím tvrdých diet), „odvděčí“ se nám nejen sníženým množstvím energie a celkovým vyčerpáním, ale i jo-jo efektem a paradoxně ještě vyšším číslem na váze než na začátku.
3 rady, jak zhubnout (nejen) po Vánocích
Myslíte-li to s povánočním hubnutím vážně, na paměti byste proto měli mít tyto tři základní rady.
1. Stanovte si reálný cíl
Hledáte zaručený návod, jak zhubnout 10 kilo za týden? Jste na nejlepší cestě k selhání. V hubnutí totiž „nemožné na počkání, zázraky do tří dnů“ nefunguje a více než kde jinde platí, že pouze dlouhodobá, vytrvalá práce – byť po menších krůčcích – přinese plody.
Vždy navíc platí, že každý člověk je jiný, a co funguje pro jednoho, nemusí být tím nejlepším pro druhého. Přizpůsobte si proto hubnutí (a případný cvičební plán) na míru. Jen tak si můžete být jistí, že u něj skutečně vydržíte a že za pár týdnů uvidíte první (udržitelné) výsledky.
Zdroj: Pixabay
2. Hubnutí není černá magie
Tukožroutská polévka, pomerančová dieta nebo třeba speciální hubnoucí lektvar ochucený slzami jednorožce? Ano, tipujete správně. Přesně tyhle „zaručené“ návody na hubnutí nefungují.
Byť se to totiž na první pohled nezdá, za štíhlou a zdravou postavou není žádné kouzlo. Stačí vědět, jak na takzvanou energetickou bilanci (tedy rozdíl mezi tím, kolik toho přijmete ve stravě, a kolik toho naopak spálíte).
Pokud chcete zhubnout, musíte své tělo dostat do přiměřeného kalorického deficitu, který je 10 až 15 %. Zjednodušeně to znamená, že váš celkový energetický příjem musí být nižší než celkový výdej energie.
Nikdy byste ale neměli jít pod takzvaný bazální metabolismus – tedy pod množství energie, které vaše tělo potřebuje čistě k tomu, aby existovalo, tedy bez jakéhokoliv pohybu (a to včetně třeba chůze). Zjednodušeně platí, že u žen bývá bazální metabolismus mezi 1500 a 1800 kcal denně, u mužů kolem 2000 kcal.
3. Pokud chcete dobře hubnout, musíte dobře jíst
Máte pocit, že čím míň toho na talíři máte, tím líp? Omyl. Navzdory rozšířenému přesvědčení se ke štíhlé postavě nedá „prodietovat“. Naopak.
Abyste si vysněnou figuru udrželi, musíte se k ní projíst. Lidské tělo pracuje jako dobře namazaný stroj, a aby fungovalo, jak má, potřebuje k tomu dostatečný přísun jídla, který pokryje potřeby bazálního metabolismu, a zároveň tělu dodá všechny důležité makroživiny, vitaminy a minerály. Při příliš nízkém kalorickém přísunu (typicky pod 1500 kcal) se tělo brání, snaží se přežít a tuk naopak nepouští.
Jak zhubnout jídlem?
Pojďme se teď podívat na inspirující příklad paní Brigit. Bývala to klasická „dietářka“, která veškeré problémy řešila jídlem. Její životní styl ji nakonec dovedl nejen k obezitě, ale i k inzulínové intoleranci a k cukrovce 2. typu. Pak ale udělala jednu klíčovou změnu – a po roce měla o neuvěřitelných 30 kilo méně.
Co se stalo? Vsadila na nízkosacharidovou stravu (konkrétně na lowcarb krabičky od Nutric Bistra). Pod vedením zkušené lékařky tak jedla pouze stravu se sníženým obsahem sacharidů – a po 12 měsících z ní je zcela jiná žena. Bez hladovění a drastických diet.
Proč nízkosacharidová dieta funguje?
Low carb high fat (zkráceně LC nebo LCHF nebo česky nízkosacharidová a vysokotučná strava) ve skutečnosti není žádná novinka. Jde o návrat k normálnímu stravování, které je pro člověka mnohem přirozenější než moderní strava, která je plná nejen sacharidů, ale i nezdravých transmastných tuků.
Právě strava bohatá na sacharidy je příčinou nejen současné epidemie obezity, ale i mnoha dalších civilizačních chorob – od akné a ekzémů přes cukrovku až k rakovině. A dokazují to i vědecké studie. Ty dokládají, že vhodně sestavená low carb strava slouží nejen pro nastavení optimálního zdraví a udržení zdravé hmotnosti, ale i pro hubnutí.
Jak vypadá low carb jídelníček?
Představujete si low carb jako „steak se zeleninou“? Nízkosacharidová dieta může být (a měla by být) mnohem pestřejší.
Jako taková je LC dieta postavena na živočišných bílkovinách, neškrobové zelenině a zdravých zdrojích tuků, doplněných o tučné mléčné výrobky a ovoce s nízkým obsahem sacharidů.
Obecně tedy jde o stravu se sníženým obsahem sacharidů (typicky do 100 až 150 gramů denně) a zahrnout do ní můžete nejrůznější typy „lowcarb“ receptů – od mas přes nízkosacharidové koláče nebo frittaty až po polévky a saláty.
Díky low carb stravě můžete zhubnout zdravě a napořád. (zdroj: Nutric Bistro)
Zhubněte s low carb krabičkami
Nevíte si s nízkosacharidovými recepty rady, nebo třeba „jen“ nechcete ztrácet čas nákupy a vařením? Objednejte si zdravé a chutné low carb krabičky až domů. Pražské Nutric Bistro, které se na nízkosacharidovou stravu podpořenou výzkumy už mnoho let specializuje, rozváží nejen po Praze, ale i po středních Čechách, a zkušenosti jeho zákazníků mluví za vše.
„Naši zákazníci hubnou průměrně čtyři kila měsíčně, někteří až dvojnásobek,“ říká zakladatel Nutric Bistra David Brhel. „Low carb může, ale nemusí být striktní a černobílý. Každý si jídelníček může upravit občasným přidáním buchtičky, čokolády nebo tím, bez čeho nemůžete být. Pro tyto účely nabízí Nutric přehledné seznamy vhodných potravin ke stažení zdarma,“ dodává David Brhel.
Nabídku low carb krabiček si můžete prohlédnout přímo na webu Nutric Bistra.