Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak žít s gamblerem? Chce to pochopení i odbornou pomoc

Lída Maršálková

Lída Maršálková

10. 11. 2017

 

Rozhodla jste se s ním zůstat v dobrém i ve zlém? Poradíme vám, jak se připravit na život s gamblerem a kde hledat pomoc.

Hazardovat se svým životem nemusíme jen tehdy, pokud se začneme věnovat extrémním sportům. Pokud zasvětíme svůj život hazardním hrám na internetu nebo v kasinu, riskujeme víc, než si možná myslíme. V sázce jsou nejen peníze, ale i vztahy s rodinou, kamarády či kolegy. Konečnou je pak pro gamblera alkoholismus, exekuce či bezdomovectví. Máte-li podezření, že váš partner propadnul hazardním hrám, ještě nemusí být úplně pozdě na záchranu. Uvědomte si ale, že pokud se pustíte do boje s jeho závislostí na hazardních hrách, vydáváte se na dlouhou a těžkou cestu s nejistým koncem.

 

Jak poznat gamblera

Od nevinného rozptýlení k hazardu

První přičichnutí k hazardu okusíme vlastně už jako děti. Hraní společenských nebo karetních her nás učí být soutěživější, lépe promýšlet strategii a na konci okusit sladké vítězství. Pokud je odměnou nejen pochvala, ale například i nějaká ta sladkost nebo dvacetikoruna od babičky, je pocit vítězství o to krásnější. Je však třeba dát si pozor na to, aby se podobné odměny nestávaly pravidlem.

Zatímco hraní her v dětství je poměrně nevinné a důležité pro přípravu na život, v dospělosti nás takové hry mohou přivést do maléru. A přijít to na nás může prakticky kdykoliv. Máme-li pro gamblerství skryté vlohy, můžeme mu propadnout, aniž bychom vyhrané peníze vlastně potřebovali. Důležitější jsou přeci ty pocity chvění a napětí, které hru doprovází.

Nejčastější důvody, kdy se z rozumně uvažujícího člověka stane gambler jsou finanční potíže. Byť existují příjemnější cesty, jak dočasnou finanční krizi řešit, například půjčit si od kamaráda, vzít si ještě jednu brigádu/práci apod., gambler vidí spásu jen v jednoduché a rychlé výhře velkého finančního obnosu. Od jednoho nevinného losu pak vede jen kraťoučká cesta k pravidelnému hraní loterijních či karetních her, automatů nebo sázení.

 

Začíná to ztrátou sebekontroly

Stejně jako alkohol nebo jiné závislosti vyžaduje také hraní hazardních her určitou sebekázeň. Je dobré mít jakousi „záklopku“ a umět si říct, kdy přestat. Ať už zrovna vyhráváme nebo prohráváme. Pro gamblera nic takového neexistuje. Když vyhrává, chce ještě víc. Když prohrává, tak věří, že se smůla konečně unaví a on teď určitě vyhraje.

Vyhrané peníze většinou opětovně vsadí, aby případná výhra byla ještě větší. Bohužel „první vyhrání z kapsy vyhání“ , a tak gambler většinou odchází s prázdnou. Nejdříve dokáže čekat do další výplaty, ale pak už ne, a tak si půjčuje od kamarádů nebo rodiny. Málokdy skutečně přizná, co s penězi reálně zamýšlí a pokud ano, dušuje se, že je brzy vrátí, protože stále vyhrává. Většinou je ale opak pravdou, ale to už gambler nepřizná.

 

Diskuze o gamblerství: příběhy jsou si podobné

Exekuce je většinou překvapením

Kamarádi a rodina ale nejsou nevyčerpatelným zdrojem. Na řadu přijdou banky. Všichni dobře víme, kam takové půjčování od bankovních institucí spěje. Své o tom ví například paní Petra, která přispěla svou zkušeností do diskuze o gamblerství: „Byla jsem doma s nemocnou dcerou. Manžel tou dobou v práci a najednou zvoní cizí muž. Prý exekutor. Volala jsem manželovi, zda o něčem neví. Myslela jsem, že je to omyl,“ popisuje svou první zkušenost s návštěvou exekutora.

Bohužel to omyl nebyl a exekutor zvonil na správné dveře. „Manžel nejdříve zkoušel lhát, ale během chvíle přiznal, že není v práci, ale v kasinu,“ pokračuje Petra a vzápětí dostává řadu podobných odpovědí. Tyto příběhy o gamblerství totiž nejsou ničím ojedinělým. Trávení všedních dnů s krupiérem nebo u automatu na úkor práce jsou zcela běžné.

 

Krádeže, podrážděnost a hra na city

Myslíte si, že nic horšího, než návštěva exekutora už přijít nemůže? Diskuze o gamblerství ukrývají možná ještě smutnější příběhy. Někdy se totiž gambleři rozhodnou situaci řešit zoufalejším způsobem, než jsou bankovní půjčky… „Před rokem jsem si začala všímat, že mi sem tam z peněženky zmizelo pár set korun,“ začíná svůj příběh na jedné internetové diskuzi paní Hana.

„Ptala jsem se muže, zda o tom něco neví. Reagoval hodně podrážděně. Prý proč si ho dovoluji nařknout z krádeže. Takhle jsem ho do té doby neznala. Pár dnů na to jsem ho přistihla nad mou kabelkou s dvoutisícovkou v ruce. Pravda vyplula na povrch a mě se zhroutil svět,“ zakončuje svůj příběh.

Gambleři bývají často podráždění či agresivní, pokud je někdo osočí z krádeže nebo je označí za gamblery. A právě takové chování a lhaní může být mnohem bolestivější než návštěva exekutora. Zatímco dluhy je možné nějak zalepit, důvěra mezi partnery je prakticky nenávratně poškozena.

Někteří gambleři zkouší hrát na city. Sázení nebo hraní her odůvodňují přáním dopřát vám nebo dětem věci, které byste si jinak nemohli dovolit. Případně chtějí předčasně splatit úvěr, abyste konečně mohli začít šetřit. Na takové argumenty je dobré neslyšet. Gambler musí vědět, že takové rozhodnutí není správné.

 

Má smysl pomáhat gamblerovi?

Považovat gamblery za ztracené existence není řešení. Jejich partneři často nevědí, kde začít. Sednout si s ním a rozumně si promluvit? Zajít za psychiatrem? Opustit ho? Všechny tyto možnosti jsou vlastně správně. Nelze obviňovat partnera, pokud se rozhodne pro rozvod s gamblerem, ani ho nazvat bláznem, pokud se rozhodne mu pomoci.

Záleží na tolika okolnostech od lásky až po společné závazky. Důležitou složkou je také vaše vlastní víra, že celý boj s gamblerstvím zvládnete. V tomto období je důležité obzvláště odolat alkoholu nebo jiným „řešením“ psychických problémů. Může pomoci i psycholog, který vám může v tomto období pomoci, a hlavně budete mít pocit, že na celou věc nejste sami a máte ji s kým probrat.

 

Jak pomoci gamblerovi

Nabídněte mu pomocnou ruku

Musí o ni však stát. Jeho rozhodnutí může být znamením pro vás, zda zůstat nebo jít. Poskytněte mu veškerou podporu a jistotu, že ho v tom nenecháte. Nabídněte mu možná řešení a poskytněte mu čas na rozmyšlenou. Gamblerství je nemoc, a tak k ní také přistupujte, s citem a přirozenými obavami o druhou osobu.

Pokud se váš partner odmítne léčit, musíte být chtě nechtě tvrdší. Gamblera je třeba vystavit kruté realitě. Je třeba mu nastavit zrcadlo a poukázat na to, jak se za tu dobu změnil. Zkuste mu také položit na jednu misku pomyslných vah váš vztah, vztahy s rodinou a dětmi, kamarády a kolegy, jeho koníčky. Na tu druhou pak jeho vášeň pro hazard. Sám musí rozhodnout, která hodnota má vyšší cenu.

 

Jak se chovat ke gamblerovi

Pokud se rozhodne pro léčbu své závislosti, podpořte jej. Rozhodnout se pro boj s tak těžkou závislostí vyžaduje odvahu. Přesto je to teprve začátek velmi dlouhé cesty, která bude vyžadovat obrovskou sebekázeň a zodpovědný přístup. Pro vás to znamená mimo jiné i smíření se s možností, že váš partner k hazardu opět sklouzne a klidně i několikrát, než budete mít zcela vyhráno.

Nejdříve je potřeba navštívit odborníka, psychologa nebo organizaci, pomáhající závislým lidem, např. organizaci Stop závislosti. Domluvte se na míře kontroly, tzn. jak moc budete hlídat jeho volný čas, docházky na sezení a aktivity na počítači (kvůli možnosti on-line hraní her). Každý pokrok nebo důležitý milník náležitě oslavte, zajděte spolu na večeři, pochvalte ho, přiťukněte si…

Zkrátka mu dávejte najevo podporu, která mu dodá patřičnou sebedůvěru. Nejen vy se totiž bojíte, aby svůj boj s hazardem neprohrál. I gambleři, kteří se chtějí polepšit mají obavy, zda dokáží svou závislost porazit.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak žít s gamblerem? Chce to pochopení i odbornou pomoc