“Dostali jsme skvělou nabídku, ale rozvrtalo nám to vztah”, říká Majka. Majka a David totiž shánějí lepší bydlení, plánují mít miminko, takže chtějí byt vhodný pro mladou rodinu. Skvělá nabídka přišla od tchýně a tchána, již mají v rodinném domě volné prostory, které by se daly zrekonstruovat. Pro tuto variantu je také David, jejich syn, vždyť rodiče by jim na rekonstrukci přispěli ze svých úspor.
Majka je však jiného názoru, dost jí vadí “drobnosti”, které se dějí v době návštěv u manželových rodičů. Zvláště tchýně má hodně jasno v tom, co je správné, jak věci mají být a je zvyklá to dávat dost najevo. Také respektování soukromí není její úplně nejsilnější stránkou a při dlouhodobějším pobytu má Davidova maminka tendenci organizovat program pro všechny zúčastněné.
Majka si uvědomila, že tchánovi to asi takto nevadí a nebo si na to prostě zvykl, manželka většinu věcí rozhodne i zorganizuje a on chce mít svůj klid, v rodině se příliš nediskutuje. Majce tento model nevyhovuje, ale byla ochotná ho společensky akceptovat v době návštěv nebo krátkých dovolených u Davidových rodičů.
David v tomto modelu vyrostl a v době návštěv u rodičů se mu podle Majdy příliš snadno podvoluje, zdá se jí, že si asi nechce přidělávat starosti. Každopádně to vypadá, že David se nechce dostat do konfliktu s matkou a vidí jen výhody bydlení v jednom domě pro dobu budoucího rodičovství – babička s dědou budou vždy po ruce a spolu s tím hlídání, velká zahrada bude pro dítě další plus. David zdůrazňuje také ekonomickou úsporu při pořizování bydlení – Majka uznává, že David má v tomhle pravdu, ale nedokáže si představit, jak bude vypadat každodenní soužití. Už první debata o nové bytové jednotce neskončila dobře, všechno, co Majka navrhla, tchýně spolu s tchánem odmítla a David se nezapojoval. Když chtěla s Davidem probrat své obavy, pohádali se, David jí řekl, že je vůči jeho matce nespravedlivá.
Jak skončí rozhodování Majky a Davida necháme na nich, pojďme se raději podívat na to, jaké jsou předpoklady pro bydlení v jednom domě.
Přítel bydlí stále u rodičů! Proč žijí muži i ve třiceti doma s maminkou?
Společné bydlení v jednom domě, ale každý sám
Především je to vzájemný respekt a přijetí odlišností oběma rodinami. Možná se nám může zdát divné, jak v jednotlivých věcech druhá rodina jedná, ale pokud to nezasahuje do našich životů, je to jejich věc. Ať už jde o ty mladší, nebo o ty starší. Ideální je vymezit si hranice tak, jak to vyhovuje tomu, kdo je chce mít striktnější – možná by jedné z rodin nevadilo nechávat odemčeno, aby ti druzí mohli kdykoli na návštěvu, pokud ale druhá rodina bude chtít mít běžně oddělený byt, je potřeba akceptovat, že mají zamčeno a nevyčítat jim to, nebrat to osobně jako újmu.
Bydlení, kde bytové prostory nejsou úplně oddělené
Ještě náročnější je soužití v bytě nebo v domě, kde bytové jednotky nejsou zcela odděleny, především pokud jde o místa jako je koupelna nebo kuchyně. Takové soužití je “jen pro pokročilé”, protože příležitostí pro střety je daleko více – když vám někdo z příbuzných bude opakovaně převěšovat spodní prádlo, protože jste to neudělali tak, jak se to patří, asi to nic moc dobrého nepřinese. A když se takové situace kupí jedna za druhou, vztahy se budou rychle zhoršovat.
V neposlední řadě je dobré promyslet dopředu, jak se vztahy “zamíchá” to, že do bytu, v němž pak mladá rodina bydlí, investují rodiče, ne každý umí obdarovávat nebo být obdarovaným, zvlášť pokud jde o větší částky, jejichž využití bude stále na očích. Pokud se vrátíme k Davidovi a Majce, rychle si také uvědomíme, že důležitým faktorem, jak soužití s rodiči zvládnou, je jejich vzájemný vztah. Pokud dvojice potáhne za jeden provaz a budou se vzájemně podporovat v tom, jak chtějí mít soužití nastaveno, mohou všichni i přes počáteční třecí plochy nakonec najít přijatelný kompromis. Pokud však po příchodu do původní rodiny ten z manželů, jenž “přichází domů”, zapadne do vyjetých kolejí a bude reagovat vůči rodičům jako (sice věkem dospělé) dítě a ne jako dospělý, pak o problémy nebude nouze ani v jeho vlastním partnerském vztahu.