Jarní bylinky, které začínají vyrůstat a kvést v dubnu, mívají největší sílu. Právě ony nám často pomáhají se zdravotními problémy, které se v tomto období vyskytují. Patří k nim různé virózy, nachlazení a záněty horních i dolních cest dýchacích. Tělo potřebuje také přírodní antibiotika a prostředky na posílení imunity. V dubnu najdeme i mnohé bylinky, které nám uleví od horečky, zánětu a kašle a také ty, které nám také uleví od trávicích potíží. Jaké léčivé rostliny si tedy můžeme nasbírat?
Medvědí česnek je přírodní antibiotikum
Léčivý česnek medvědí neodmyslitelně patří k jaru. Jeho zelené listy tvoří krásné ozdobné koberce a svou česnekovou vůní lákají všechny, kteří si na něm chtějí pochutnat. Tato rostlinka obsahuje vitamín C, vitamín A, vitamíny skupiny B a železo. Je považována za přírodní antibiotikum a antimykotikum. Vynikající je pesto z medvědího česneku, anebo třeba také bylinkové máslo.
Podběl lékařský proti kašli
Podběl lékařský (Tussilago farfara) můžete najít už zkraje jara podél potoků a lesních cest. Sbírají se žluté květy, které si doma můžete nasušit. Tato bylinka je výborná na záněty dýchacích cest a proti kašli, pomáhá při rýmě i při zápalu plic. Má protizánětlivé účinky a celkově odhleňuje. Pomáhá i při léčbě otoků končetin a mízních uzlin. Léčí také tuberkulózu a astma.
Plicník lékařský je dobrý na plíce
Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) už svým názvem napovídá, k léčbě jakého orgánu je určen. Jedná se o velice vizuálně hezkou bylinku s barevnými kvítky a skvrnitými ochmýřenými listy. Plicník léčí nemoci dýchacích cest, od rýmy, přes zánět průdušek, astma, zápal plic až po tuberkulózu. Obsahuje slizové látky, flavonoidy a alantoin, což jsou látky které umožňují vykašlávání a umí regenerovat zanícenou sliznici dýchacích cest. Plicník také zastavuje krvácení sliznice při těžkém průběhu zápalu plic nebo tuberkulózy. Bylinku si můžete natrhat a nasušit pro domácí použití.
Jak správně sušit bylinky? Kromě půdy můžete k sušení využít i troubu
Sedmikrásky do salátu nejen na ozdobu
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je hezká bylinka jako z pohádky, která nám může ozdobit talíř a báječně ochutit salát. Tyto jemné kvítky jsou jedlé a obsahují kromě jiného i vitamín C. Sedmikrásky si ale také můžeme nasušit a popíjet je jako čaj. Ten obsahuje hodně tříslovin a má dezinfekční vlastnosti. Odvarem ze sedmikrásek lze dezinfikovat ústní dutinu, kloktat při angínách a bolestech zubů, nebo je můžeme zevně použít k oplachování zanícené pokožky. Čaj ze sedmikrásky je výborný na kašel, při virózách, horečce, nachlazení nebo také při poruchách trávení a při střevních potížích.
Mladé kopřivy na detoxikaci a očistu krve
Kopřivy sbírané brzy na jaře potřebujeme k očistě celého těla, ale zejména k detoxikaci močového ústrojí. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) má na jaře největší sílu. Mladé kopřivy si můžete natrhat do salátu, na šťávu, do polévek a omáček. Výborný je detoxikační čaj z kopřiv, který působí na močové cesty, celkově odvodňuje, ale také pomáhá při onemocnění jater a žlučníku. Kopřivy jsou rovněž dobré na krev a pro svůj obsah železa se také používají jako alternativa špenátu.
Žahavé chloupky kopřivy vás nemusí vystrašit. Ostatně říká se, že jsou dobré na revma. Při sušení a tepelné úpravě žahavé chloupky kopřivy ztrácejí svou účinnost a můžete tak bez obav kopřivu zkonzumovat. Sušené kopřivy se hodí na čaj, který lze popíjet každé ráno v rámci jarní detoxikace. Po třech týdnech pití kopřivového čaje byste si ale měli udělat přestávku a rostlinu na nějakou dobu vysadit.
Video: Jak pěstovat bylinky doma aneb zahrada v kuchyni
Sedmikráska chudobka patří mezi oblíbené jedlé květy. Jaké má účinky?
Devětsil na katary dýchacích cest
Devětsil lékařský (Petasites hybridus) najdeme stejně jako podběl na vlhčích stanovištích u potoků. Jeho název vypovídá o tom, že má v sobě ukryto devět sil. Jako většina jarních bylinek se hodí na onemocnění dýchacích cest, nachlazení, kašel, virózy, ale i astma, horečky, revmatismus a dnu. Čaj z devětsilu můžete použít na důkladné vypocení těla. Kořen devětsilu se kdysi používal proti moru.
Petrklíč je chráněný, sbírejte ho jen na vlastní zahrádce!
Prvosenka jarní (Primula veris) je oblíbená jarní bylinka, která krásně voní a zdobí naše zahrady nebo místa kolem potůčků. Dnes je již bohužel petrklíč chráněný a sbírat ho můžete pouze na vlastní zahrádce. Čaj ze sušených petrklíčů je výborný na katary dýchacích cest, pomáhá při virózách, zánětu průdušek, zápalu plic, astmatu, léčí také revma, dnu, artrózu, neuralgie a záněty nervů. Prvosenka má močopudné účinky a je dobrá na vypocení. Ve větším množství je však čaj z petrklíčů toxický a nedoporučuje se těhotným ženám a malým dětem. Rovněž není vhodné prvosenku kombinovat s léky na ředění krve.
Fialka do salátu nebo pro lepší pleť
Violka trojbarevná (Viola tricolor) zdobí na jaře lesní palouky i místa u potoka. Tyto jarní fialky září všemi barvami a bývají sbírány na výrobu sirupu, do pleťových krémů či jako jedlá ozdoba do salátu. Violka není jen vonná okrasa lesa, ale má i léčivé účinky. Pomáhá při nachlazení a kašli, působí při horečce, virózách, zánětech v krku a při revmatismu. Je dobrá na posílení imunity, pomáhá při alergiích a zevně se hodí k oplachování pokožky při ekzému.
Violka není vhodná pro těhotné a kojící ženy a je asi lepší využívat ji spíše zevně pro výrobu kosmetiky a k oplachování zanícené pokožky. Vnitřní použití by určitě nemělo být příliš časté. Když si květy violky přidáte jako ozdobu do salátu a sníte je, určitě se vám nic nestane, naopak tělu ještě navíc dodáte nějaký ten vitamín C.
Popenec břečťanovitý není jen plevel
Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea) je nenápadná rostlinka s modrými kvítky v trávě, po které běžně šlapeme. Donedávna pomalu nikdo nevěděl, že patří k jedlým rostlinám a dá se jíst. Obsahuje hořčiny, saponiny, silice i minerální látky. Používá se obdobně jako violka trojbarevná. Zevně je vhodný k dezinfekci zanícené pokožky a k léčbě ekzému, vnitřně jako čaj pomáhá při astmatu, ale také při ledvinových a žlučových kamenech. Popenec je dobrý na ledviny a dezinfikuje močové cesty. Čerstvá rostlinka se hodí do salátu, sušená jako koření do polévek a omáček.