Menu
WomanOnly
Domácnost

Jaké květiny zasadit do truhlíků a jak je zkombinovat? Inspirujte se!

V truhlících na oknech, balkonu nebo terase lze pěstovat celou řadu okrasných rostlin. Patří mezi ně jak letničky, tak trvalky, z nichž některé bez problému snesou i ranní mrazíky. Podívejte se, jaké květiny se do truhlíků skvěle hodí a jak je kombinovat mezi sebou.

Kakost

Kakost

Kakost, Zdroj: Shutterstock

Hledáte-li nenáročné, mrazuvzdorné rostliny do truhlíků, mohou být kakosty tou správnou volbou. Kromě toho, že nevyžadují zvláštní péči, mají i další výhodu, a to dlouhou dobu kvetení – z květů se budete moct těšit od konce jara až do konce léta, v některých případech až do konce podzimu.

Kakosty jsou jednoleté i vytrvalé rostliny odolné vůči mrazu. Jedná se o rod rostlin zahrnující přes 400 druhů, z nichž některé jsou nízké a jiné dosahují až 70 cm. V truhlících lze nejčastěji zahlédnout kakosty růžové, červené nebo fialové barvy, k sehnání jsou však i odrůdy s dvoubarevnými květy.

Jedná se o květinu vhodnou nejen do truhlíků, nýbrž i do okrasných záhonů a skalek. Její pěstování není nijak zvlášť náročné, jen je potřeba pamatovat na pravidelnou zálivku a hnojení. Zemina by při pěstování na slunci měla být stále vlhká, v polostínu nevadí ani občasné vyschnutí.

Ostálka

Další z řady květin vhodných do truhlíku je ostálka neboli cínie. Ostálky představují skutečně nádherné okrasné rostliny, které jsou dostupné v bílé, zelenkavé, červené, fialové, žluté a oranžové barvě. Existují různé druhy ostálek, běžně se pěstuje například ostálka sličná (Zinnia elegans), která bude skutečným klenotem vašeho balkonu či okenního parapetu. Pokud hledáte dekorativní letničku do truhlíku, je ostálka jednoznačně tou správnou volbou.

Ostálkám se nejlépe daří na plném slunci. Potřebují pravidelnou zálivku, aby substrát nikdy zcela nevyschnul. Hnojení je doporučeno jednou až dvakrát měsíčně tekutým hnojivem. Ostálky preferují teplo a dobře propustnou zeminu. Nevyhovuje jim vítr, proto jsou truhlíky u okenních parapetů ideálním místem pro jejich pěstování.

Petúnie

Petunie

Petunie, Zdroj: Shutterstock

Petúnie jsou jedny z nejoblíbenějších květin do truhlíků, proto v našem výčtu nesmí chybět. Jejich nádherné květy budou zdobit balkon či okenní parapet od začátku léta až do podzimu. V našich podmínkách jde o jednoleté rostliny, jejichž květy mohou mít různé barvy, tvary i velikosti. Mezi nejčastěji pěstované typy patří grandiflora, multiflora, nana a pendula. Toužíte-li po převislých květinách do truhlíku, vsaďte na tzv. surfínie, které nejsou ničím jiným než petúniemi s velkým převisem.

Nejlépe se petúniím daří na teplých a slunečných místech – aby petúnie prospívaly, potřebují minimálně šest hodin slunečního svitu denně. Samozřejmostí by měla být pravidelná zálivka, a to hlavně v letních měsících. Bohaté kvetení podpoříte pravidelným hnojením. Petúnie je vhodné přihnojovat tekutým hnojivem, a to jednou za dva až tři týdny. Prodloužení kvetení docílíte pravidelným zaštipováním a odstraňováním odkvetlých květů.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice, Zdroj: Shutterstock

Lichořeřišnici určitě znáte jako léčivku, která se užívá jako přírodní antibiotikum. Méně známý je fakt, že jde o velmi pěknou, dekorativní rostlinu, kterou lze pěstovat jako letničku v truhlíku. Také se velmi dobře kombinuje s jinými truhlíkovými květinami a její velkou výhodou je, že odpuzuje škůdce. Existuje řada odrůd lichořeřišnice, do truhlíků se hodí například směsový kultivar Glorius Gleam Mix, který vyniká velkými pestrobarevnými květy.

Nejlépe se lichořeřišnicím daří na slunných stanovištích a při pravidelném zalévání. Zalévejte rostlinu tak, aby zemina nikdy úplně nevyschla. Hnojení v tomto případě není nutné, dokonce by bylo spíše na škodu. O lichořeřišnicích je totiž známo, že čím méně živin se jim dostává, tím bohatší mají květy. Pokud byste rostlinu hnojili, tak by sice znamenitě rostla, ale květů by měla pomálu.

Lobelka

lobelka

Lobelka, Zdroj: Shutterstock

Hledáte vhodnou květinu do truhlíku, která doplní jiné okrasné rostliny? V tom případě vás možná zaujmou lobelky, které lze zasadit k celé řadě dalších květin, například k begoniím nebo kakostům. Jde o letničku s drobnými růžovými, modrými, bílými, fialovými nebo vícebarevnými květy, ze kterých se budete moci těšit od jara do podzimu. Do okenních truhlíků se hodí především převislé odrůdy, existují však i lobelky vzpřímené.

Lobelce není třeba věnovat žádnou zvláštní péči, je však vhodné ji na jaře zastřihnout a dodat jí tak kompaktnější tvar. Zastřihávání je vhodné i později, zejména v případě, že chcete podpořit kvetení. Zálivka by měla být pravidelná, aby zemina nikdy zcela nevyschla. Lobelkám se bude dařit jak na plném slunci, tak v polostínu.

Begonie

Begonie

Begonie, Zdroj: Shutterstock

Begonie patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny, které se pěstují jak v truhlících, tak v záhonech. K dispozici je obrovské množství odrůd a barevných variant, ze kterého si bezpochyby vyberete. Jejich výhodou je poměrně rychlý růst a samozřejmě také velmi atraktivní vzhled.

Dařit se jim bude především ve stínu až v polostínu, ideální teplota ovzduší závisí na konkrétní odrůdě. Přímé sluneční paprsky jim nevyhovují, stejně jako vítr, nízké teploty a přílišné sucho. Substrát by měl být neustále mírně vlhký, proto je nutné begonie pravidelně zalévat, a to nejlépe ráno, aby jim voda vydržela na celý den. Důležité je rovněž hnojení, begonie hnojte od jara do léta jednou za týden, a to bezchloridovým a bezvápenatým hnojivem na balkonové či kvetoucí rostliny. Begonie se vám za to odmění překrásnými květy v pestrých či pastelových barvách.

Kornoutovka

Kornoutovka

Kornoutovka, Zdroj: Shutterstock

Kornoutovka, též kornoutice nebo (nesprávně) kala, patří mezi méně všední truhlíkové květiny. Jde o velmi dekorativní, zajímavou rostlinu s masitými toulci, které bývají chybně považovány za květy. Samotné květy jsou však velmi drobné a nenápadné. Při pěstování v truhlících je třeba vědět, že kornoutovky potřebují poměrně dost prostoru, protože jejich listy dosahují až půlmetrové délky.

Jakmile se objeví první listy, je potřeba začít rostlinu rosit a pravidelně hnojit – zpočátku dusíkatým hnojivem, v době kvetení hnojivy s obsahem draslíku. Zálivka musí být pravidelná a vydatná a její frekvence závisí na teplotě vzduchu. Pokud není příliš velké horko, stačí ji zalévat jednou za týden. Pěstování této rostliny v truhlíku je možná trochu náročnější, nicméně uvidíte, že za to stojí. Kornoutovky jsou dostupné v různých barvách, například v bílé, fialové, žluté, oranžové nebo zelenkavé a potěší vás nejen svými vzhledově zajímavými toulci, ale také vysoce dekorativními listy.

Macešky

Maceška

Maceška, Zdroj: Shutterstock

Macešky se řadí k dobře známým, mrazuvzdorným rostlinám do truhlíků. Bez problému snesou i velmi chladné počasí, jelikož se jedná o dvouletky, které v přírodě běžně zimují pod sněhem. Na jaře pak pokračují v růstu. Výhodou je, že nakvétají postupně, tudíž se z jejich krásy můžete těšit dlouhou dobu. Velmi pěkně vypadají například v kombinaci s narcisy či hyacinty, které jsou rovněž vhodné pro pěstování v truhlících.

Péče o macešky není nijak náročná, je však třeba myslet na pravidelné hnojení tekutými či sypkými hnojivy. Zálivka musí být rovněž pravidelná. Macešky se zalévají i během zimy, a to ve dnech, kdy zrovna nemrzne. Na zimu je také vhodné macešky zakrýt chvojím.

Jak květiny v truhlících zkombinovat?

Přemýšlíte nad tím, jakou kombinaci květin do truhlíku zvolit? Způsobů, jak truhlíkové rostliny kombinovat, je více. Základem je vzít v potaz potřeby jednotlivých rostlin, zejména jejich nároky na světlo a zálivku. Poté už se fantazii meze nekladou.

Velmi pěkně působí například kombinace různě vysokých rostlin, kdy je nejvyšší rostlina umístěna ve středu truhlíku, čímž vytváří centrální bod. Rovněž lze pěstovat převislé truhlíkové květiny společně s kompaktními a docílit tak skutečně bohaté okenní či balkonové dekorace. V neposlední řadě se při kombinování můžete řídit pouze barvami a pěstovat společně jeden druh rostliny v rozličných odstínech.

Jaké květiny se budou vzájemně dobře doplňovat?

  • petúnie + surfínie
  • petúnie + lobelky + kakosty
  • kakosty + macešky
  • lobelky + begonie + kakosty
  • begonie + ostálky + kakosty
  • lichořeřišnice + begonie

Při kombinování květin v truhlících nemusíte hledět na žádné trendy, důležitý je pouze váš vlastní vkus. Můžete společně pěstovat rostliny převislé a kompaktní, drobnokvěté a velkokvěté a dokonce i vytrvalé a jednoleté. Dbejte pouze na to, abyste vybrali druhy s totožnými potřebami a nezkombinovali například rostliny stínomilné a světlomilné. Při výběru nezapomeňte vzít v potaz také nároky na zeminu, zálivku a hnojení.

Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, balconycontainergardening.com, urbangardengal.com, nasezahrada.com, veselebydleni.cz, ceskestavby.cz, zahradnickakucharka.cz, gardenersoasis.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaké květiny zasadit do truhlíků a jak je zkombinovat? Inspirujte se!