Saponinové doplňky stravy se objevily na trhu již v 70. letech minulého století, od té doby však prošly velkým vývojem. Zejména kvalita se změnila. Vědci totiž zjistili, že existuje více druhů saponinů a je rozdíl v tom, jaký přijímáte.
Slyšeli jste o nich, přečetli jste si, proč jsou dobré, ale stále nevíte, jaké saponiny koupit? Pak přeskočte rovnou na další odstavec. Pro méně znalé dodáme, že saponiny se získávají z rostlin (např. fazolí, luštěnin nebo yuccy). Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu i riziko rakoviny, posilují imunitní systém a podle japonské studie z roku 1989 sójové saponiny také bojují proti HIV. Příroda je prostě mocná čarodějka, jen se ji musíme naučit využívat.
V jaké podobě lze tělu saponiny dodávat?
Samozřejmě je můžete přijímat přímo z daných rostlin, ovšem jako u vitaminů nebo minerálů i tady platí, že většina lidí jich ze stravy nepřijme dostatečné množství. Proto existují doplňky stravy. Saponiny je možné přijímat v různých podobách, u prodejců narazíte například i na zubní pasty se saponiny.
Jaké saponiny jsou nejlepší?
Existují dvě skupiny saponinů – steranové (steroidní) a terpenové (třiterpenové). Každý kvalitní výrobek má uvedeno, jaký typ saponinů obsahuje, a vy byste si tuto skutečnost měli hlídat. Přípravek by měl obsahovat minimálně čtyřikrát víc terpenových saponinů než steranových. Steranové se totiž dostanou jen do trávicího traktu, zatímco terpenové jsou vstřebávány do krevního oběhu, a tím proudí po celém těle.
Z čeho saponiny pochází?
U kvalitního přípravku máte uvedený typ saponinu i rostlinu, z níž byl extrahován. Velmi oblíbené jsou saponiny z rostliny yucca, která detoxikuje organismus. Saponin z yuccy se v organismu změní na neškodný sapogenin fungující na podobném principu jako mýdlo. Organismus vyčistí od špíny, jež se v něm usadila následkem špatných stravovacích návyků.
Při výběru saponinových doplňků stravy se každopádně neorientujte jen podle ceny. Že je nízká může být dané obsahem nekvalitních saponinů.