Jaké vločky jsou nejlepší? Porovnali jsme ovesné, žitné i pohankové
Šárka Jirchářová
20. 5. 2019
Vločky patří mezi nejoblíbenější snídaňové suroviny. Můžete si z nich připravit kaši, nasypat je do jogurtu, zalít je mlékem nebo z nich upéct zdravý moučník. Které vločky jsou ale ty úplně nejlepší?
Ovesné vločky
Vysoký obsah živin
Ovesné vločky jsou výborným zdrojem energie. Obsahují sacharidy, velké množství bílkovin a dobrý poměr aminokyselin. Významný poměr zaujímá vláknina. Ovesné vločky jí obsahují 12 až 14 %. Z tohoto důvodu mohou někomu způsobovat ovesné vločky nadýmání. Svému tělu ale díky ovesným vločkám dodáte také vitaminy A, B1, B2, B6, D, E, kyselinu listovou a kyselinu pantothenovou. Ovesné vločky vynikají obsahem minerálů, jako je hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan, zinek a vápník.
Podporují imunitu a snižují cholesterol
Ovesné vločky dokážou zlepšit trávení, posílit imunitní systém a regulovat činnost štítné žlázy. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, snižují krevní tlak, podporují činnost nervové soustavy a upravují hladinu krevního cukru. Konzumace ovesných vloček snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a astmatu.
Zapomeňte na nudu
Není divu, že jsou ovesné vločky oblíbené i u sportovců a u lidí, kteří hubnou. Pokud si ale postavíte redukční jídelníček hlavně na nich, mohou mít i ovesné vločky negativa. Pokud budete stále dokola snídat pouze vločky zalité mlékem, ovesné vločky s jogurtem nebo ovesnou kaši, mohou se vám vločky brzy přejíst. Zpestřete si proto svůj jídelníček i domácími ovesnými sušenkami nebo si po ránu připravte koláček z mikrovlnné trouby tzv. mugcake a dochuťte ho čerstvým ovocem. Na internetu najdete i recepty na palačinky z ovesných vloček, které se musí předtím semlít na jemný prášek. A jak umlít ovesné vločky? Postačí vám k tomu klasický sekáček nebo mixér.
A jaké ovesné vločky jsou nejlepší?
Nejlépe uděláte, pokud dáte přednost klasickým ovesným vločkám a jemné i instantní vločky necháte ležet v regálech. Procházejí totiž jiným procesem výrobky. U jemných vloček se zrno řeže ještě před samotným vločkováním a vločky se pak vytváří z hrubé ovesné drti, která se nejprve napařuje, a z ní se teprve vločky vyrábějí. Kvůli přílišnému zpracování se snižuje kvalita ovsa a nutriční hodnoty nejsou tak zajímavé. Nevýhodou je i vyšší glykemický index, který je spojený s instantními ovesnými vločkami. Tudíž nás snídaně z nich méně zasytí a navíc i rychle zvýší hladinu cukru v krvi.
Žitné vločky
Jsou nadupané B vitaminy
V žitných vločkách najdete vysoké množství vitaminů skupiny B, vitamin E, kyselinu listovou, draslík, hořčík, fosfor, selen, vápník a železo. Žitné vločky v sobě ukrývají dokonce více vlákniny a bílkovin než vločky ovesné.
Na trávení i pro diabetiky
Díky unikátnímu obsahu živin podporují trávení a regulují střevní činnost. Předchází problémům se zácpou a působí i jako prevence rakoviny tlustého střeva. Podporují funkci nervové soustavy a oběhové soustavy, posilují zubní sklovinu a jsou ideální pro diabetiky, protože regulují hladinu krevního cukru.
Je libo sladké nebo slané?
Můžete je použít nejen do kaší, kde výborně chutnají s ovocem, oříšky a medem, ale také jako zavářku do polévky nebo hlavní surovinu k výrobě vegetariánských karbanátků. Chutnat vám jistě budou i jako součást smoothie, pomazánky, pečiva nebo sladkých dezertů.
Pohankové vločky
Dodají vitaminy i minerály
Vločky z pohanky chutnají lehce oříškově, jsou křupavé a tvrdší než jiné druhy vloček. Jsou ceněné zejména pro své nutriční vlastnosti. Obsahují rostlinné bílkoviny, sacharidy, nenasycené mastné kyseliny, vlákniny, vitaminy i minerály. V pohankových vločkách se ukrývá vysoký obsah B komplexu, vitamin E, měď, mangan, rutin, niacin, cholin, vápník, železo, fosfor, draslík a zinek.
Vitamín P neboli Rutin, opomíjený pomocník nejen při krvácení z nosu
Pro blaho cév
Přirozeně bezlepkové pohankové vločky si mohou s klidem dopřát i celiaci. Díky kyselině linoleové snižují srážlivost krve v cévách a jsou ideální pro lidi, které trápí křečové žíly. Pohankové vločky zlepšují pružnost cév a pozitivně ovlivňují celý cévní systém.
Na sladko i na slano
Připravte si z nich kaši, domácí müsli, pomazánku, polévku nebo karbanátky.
Plné vitaminů a minerálů
Rýžové vločky vznikají lisováním celozrnné rýže. Obsahují tak velké množství vitaminů skupiny B, vitamin E, fosfor, draslík, hořčík, selen, vápník a zinek.
Zklidňují trávení
Vločky z rýže jsou velmi dobře stravitelné a díky absenci lepku vhodné i pro bezlepkovou dietu. Jsou skvělým pomocníkem při zažívacích potížích a mohou vás zachránit v případě kolitidy, gastroenteritidy nebo akutního průjmu. Rýžové vločky odvodňují organismus a snižují krevní tlak. Díky vysokému obsahu vlákniny dokážou snížit i vyšší hladinu cholesterolu v krvi. Působí také proti překyselení organismu.
Kaše i zavářka do polévky
Použít je můžete jako základ kaše, zahušťovadlo do polévek nebo suroviny do pomazánky. Výborně ale chutnají i v jogurtu nebo zalité mlékem.