Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jakou mají životnost matrace?

Matrace se dnes dají vyrobit z materiálů, které vydrží klidně i dvacet let, této životnosti lze dosáhnout pomocí dodržování několika kroků.

Jak lze dosáhnout dlouhé životnosti u matrací?

Klíčová je kvalita materiálů, na matraci trávíme spoustu času. Pokud spíme 8 hodin denně, tak je to ⅓ dne, tedy i ⅓ Vašeho života, jsou to tedy snadné počty, při průměrném věku to vychází na 27 let čistého spánku stráveného na matraci.

Materiál, z kterého je zdravotní matrace vyrobena, musí být odolný, aby každodenní zatěžování vydržel. Nejčastějším materiálem v matraci je pěna. Pěn existuje velké množství, jedno ale mají společné, jejich životnost určuje hustota, tedy objemová hmotnost v kg/m3. Platí, že čím je vyšší hustota, tím déle odolají dennímu zatěžování Vaší váhou a déle vydrží.

Správně zvolený materiál, například pěna s hustotou 60 Kg/m3 , tedy vydrží až 20 let, ale jak je to z hygienickou životností matrace?

Materiál vydrží, ale jak je třeba jej udržovat?

Všechny matrace mají snímatelné potahy, které lze prát na 60° celsia. Hůř je na tom jádro matrace, to není jak hygienicky udržovat, jádro nelze prát, maximálně vyluxovat. Pokud nebudete matraci chránit, tak je hygienická životnost 5 – 7 let.

Proto je tu matracový chránič, který díky nepropustné membráně nepustí do matrace žádnou tekutinu, ani pot.

Membrána nepropustí ani šupinku z kůže, kterou se pak živí roztoči, jejichž trus je velký alergen. Membrána zachytí i prach a ostatní částečky, které se mohou do matrace dostat.

Co ale membrána umí, je být skvěle prodyšná.

Prodyšnost určuje druh membrány, nejlevnější, ale zcela neprodyšná je PVC membrána. Slušnou prodyšnost nabídne PU membrána, která tvoří střední cenovou nabídku okolo 400 Kč. Nejprodyšnější je speciální HPU membrána, která dokáže být dokonale prodyšná, ale nabídne stejnou ochranu jako ostatní membrány.

Matraci tak nabídne dokonalou hygienickou ochranu a prodloužení hygienické nezávadnosti u matrace tak můžete plně prodloužit celou její životnost. Uchycení matracového chrániče je na gumičky do rohů, nebo napínací, kolem celého obvodu matrace.

Většina chráničů má povrch froté, výhodou je tak vysoká savost materiálu, používají se jako funkční vrstva pod prostěradlo.

V nabídce jsou i chrániče 2v1, tedy chránič, který je zároveň i prostěradlem, horní vrstvu tvoří bavlna, nebo dokonce organická bavlna. Drobnou nevýhodou je menší savost vrstvy.

Většinu chráničů lze vyprat na 60, nebo dokonce 95 stupňů celsia. Sušit lze v sušičce.

Pokud investujete do kvalitní matrace a chcete využít celou její životnost, použijte matracové chrániče, je to investice pár stovek, ale ušetřit můžete i tisíce.

Další tip na prodloužení životnosti je kvalitní rošt

Lamelový rošt dokáže díky pružným lamelám pomáhat matraci, která tak svojí tvárnost nemusí odpracovat sama. Na lamelovém roštu je matrace komfortnější, tvárnější, což ocení hlavně spáči, kteří spí v poloze na boku, a má zvýšenou prodyšnost, díky většímu počtu lamel, má i více mezer, kterými může lépe matrace větrat.

Kvalita roštu, tak je dána počtem lamel a také tím zda jsou patky aktivní, či pasivní.

V nabídce máme pouze 28 lamelové nebo 42 lamelové rošty. Méně než 28 lamel nemá význam, tvárnost je u méně lamelových roštu nepřesná a větší mezery ničí matrace.

U roštu samozřejmě platí, že více lamel znamená dokonalejší a přesnější tvarování, vyšší nosnost, lepší prodyšnost a delší životnost.

Kvalitní zdravotní matrace, lamelové rošty a matracové chrániče zakoupíte v internetovém obchodě spíme.cz, který provozuje český výrobce Postelia. Přijďte si naše produkty vyzkoušet i do našich šesti kamenných prodejen, rádi Vám osobně poradíme, aby ta Vaše matrace vydržela co nejdéle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jakou mají životnost matrace?