Jaký je váš ideální krevní tlak podle věku a čím jej ovlivnit
Adéla Lišková
17. 9. 2015
Abnormálním krevním tlakem trpí více jak polovina populace. Víte, jaké hodnoty krevního tlaku jsou optimální pro váš věk?
Krevní tlak s věkem stoupá
Někteří lidé mají nízký krevní tlak a jiní zase příliš vysoký krevní tlak. Jak se to ale pozná? Rozmezí hodnot, v kterém lze krevní tlak považovat za normální, může být v jednotlivých obdobích života různé.
Čím jsme starší, tím je jeho ideální hodnota vyšší. To však trvá pouze do dosažení dvaceti let. Pak už by měl krevní tlak přetrvávat na stabilní úrovni. Avšak u spousty lidí hodnota krevního tlaku stoupá dále.
Na vině je nezdravý životný styl
Za zvyšováním krevního tlaku spolu s postupujícím věkem často stojí špatná životospráva a nezdravé návyky. Tato tendence je obzvlášť patrná ve vyspělých zemích, kde se život neustále zrychluje a na organismus jsou tak kladeny stále vyšší nároky.
Naopak například v afrických zemích se můžete běžně setkat s tím, že člověk důchodového věku má stejný krevní tlak jako teenager. Zatímco u nás je až polovina úmrtí zapříčiněna kardiovaskulárními chorobami, oni nějaký infarkt nebo mrtvici sotva znají.
Optimální hodnota krevního tlaku však nemá nic společného s rasou ani místem pobytu na zemi. S výjimkou dospívajících a lidí, kteří trpí vybranými onemocněními, je ideální krevní tlak stejný pro všechny.
Jak se měří krevní tlak
Hodnota krevního tlaku označuje intenzitu, jakou krev proudí tepnami. Ta se zapisuje dvěma čísly oddělenými lomítkem. První z nich označuje systolický tlak, kterému se také říká „horní“ tlak. Jedná se o nejvyšší tlak, jehož krev dosahuje. Dochází k němu při stahování srdce, kdy je krev vypuzována do tepen.
Pod druhým číslem se skrývá diastolický nebo také „dolní“ tlak, který zase měří nejnižší hodnotu krevního tlaku. Ta nastává, když se srdce mezi dvěma stahy krátce uvolňuje. Hodnoty jsou udávány v torrech, přičemž jeden torr odpovídá hydrostatickému tlaku vyvolanému jedním milimetrem rtuťového sloupce (mmHg).
Normální krevní tlak
Zdravou hodnotou krevního tlaku pro dospělého člověka je 120/80 mmHg. Nízký krevní tlak (hypotenze) je pak pod 100/60 mmHg u žen a pod 100/70 mmHg u mužů. Za naopak vysoký krevní tlak (hypertenzi) se považují hodnoty od 130/90 mmHg. U kojenců se optimální hodnota krevního tlaku pohybuje kolem 80/45 mmHg, u větších dětí zhruba kolem 110/70 mmHg.
U lidí trpících diabetem je normální zvýšená hodnota krevního tlaku, a to cca 130/80 mmHg. Osoby s poškozenými ledvinami by pak měly mít asi 110/80 mmHg.
Na hodnoty má vliv část dne i počasí
Krevní tlak však během dne kolísá. Nejnižší bývá ve spánku, a to kolem tří hodin ráno. Naopak mezi osmou a jedenáctou hodinou dopoledne a pak mezi čtvrtou a osmou odpoledne dosahuje krevní tlak nejvyšších hodnot.
Krevní tlak se však může náhle změnit v závislosti na spoustě věcí. Jedná se o fyzickou námahu, stres, dostatek či nedostatek spánku, příjem tekutin nebo třeba roční období a teplotu vzduchu. Naměřenou hodnotu dokáže ovlivnit dokonce i pouhá změna polohy těla.
Projevy a příznaky vysokého krevního tlaku
Počínající příznaky
Hypertenze je záludná tím, že ze začátku nemusíte žádné příznaky pociťovat. Ale čím déle budete otálet, tím hůř se začnete cítit. Zpočátku vás může jen bolet hlava v oblasti čela, začne vám rychleji tlouct srdce a budete se více potit.
Po těchto příznacích, pokud je máte delší dobu, byste měla zajít k lékaři, nebo omezit příjem tuků, soli, alkoholu, přestat kouřit a začít sportovat.
Rozvinuté příznaky
Pokud to necháte zajít dál, může se stát, že budete mít poruchy vidění, šumění v uších, budete unavená, trpět nespavostí, můžete často krvácet z nosu, budou vám otékat kotníky, zhorší se dýchání a v horších případech můžete mít malou mozkovou příhodu.
Vysoký krevní tlak může být způsoben problémy v nadledvinách
Onemocnění nadledvinek, které bývá spojeno s vysokým krevním tlakem, objevil již v roce 1955 newyorský endokrinolog Jerome W. Conn. Konkrétně šlo o spojitost mezi hladinou aldosteronu a adenomem nadledvin, což Conn diagnostikoval jako chorobu, jež označil jako primární hyperaldosteronismus. Pro onemocnění se však nakonec vžil název Connův syndrom, na počest jeho objevitele.
Connův syndrom – zvýšená činnost nadledvin
Nějakou dobu po Connově objevu bylo onemocnění považováno za vzácné. Poté, co byla objevena souvislost mezi výškou krevního tlaku a činností nadledvinek, se však situace změnila. V dnešní době přibývá lidí, kterým byl jako příčina vysokého krevního tlaku diagnostikován právě Connův syndrom.
Vysoký krevní tlak je zároveň nejčastějším a často jediným příznakem Connova syndromu. Dalšími projevy mohou být bušení srdce, slabost svalů, křeče, chronická zácpa a časté močení (hlavně v noci). Dále může jít o doprovodné příznaky samotného vysokého krevního tlaku, například bolesti hlavy či krvácení z nosu. Vznik Connova syndromu má pak na svědomí abnormální činnost nadledvinek.
Nadledvinky jako příčina vysokého tlaku
V drtivé většině případů je příčinou Connova syndromu oboustranné zbytnění neboli hyperplasie nadledvinek, kterou obvykle způsobí nízká koncentrace sodíku v ledvinách, které dávají nadledvinkám signál v podobě zvýšené tvorby reninu.
Nadledviny se v tomto případě zvětší a začnou produkovat zvýšené množství aldosteronu, jehož úkolem je zajistit vyšší vstřebávání sodíku v ledvinách. Vedlejším projevem těchto procesů jak pak zvýšení krevního tlaku. Mezi vzácnější příčiny Connova syndromu patří nádor v jedné z nadledvin či genetická mutace.
Jak poznat Connův syndrom
Protože se Connův syndrom kromě vysokého krevního tlaku často nějak výrazně neprojevuje, nebývá snadné ho rozeznat a vysoký tlak je tak připsán špatnému životnímu stylu či jinému onemocnění. Sami si Connův syndrom diagnostikujete obtížně, ovšem pokud vás trápí vysoký krevní tlak, který nereaguje na klasické formy léčby, pak by lékaři měli tuto možnost uvážit.
Diagnostika Connova syndromu
Lékaři mohou Connův syndrom diagnostikovat poměrně spolehlivě, a to otestováním hladiny hormonů aldosteronu a reninu. Abnormálně vysoká hladina aldosteronu spolu s abnormálně vysokou hladinou reninu ukazují na popisovaný problém ledvin se vstřebáváním sodíku. Pokud je hladina reninu nižší nebo normální, pak je problém v nadledvinkách, které si signály ledvin chybně vykládají. Případný nádor v nadledvinách lze odhalit ultrazvukem.
Léčba Connova syndromu
U Connova syndromu je potřeba vyřešit především jeho nejnebezpečnější vedlejší projev, kterým je právě vysoký tlak. Léčba obvykle probíhá podáváním léků, které upraví vstřebávání sodíku a hladiny hormonů, čímž zmizí i problém s krevním tlakem. V případě nádoru je nutné jeho chirurgické odstranění.
Jak snížit vysoký krevní tlak bez léků
1. Pozor na sůl
Pokud je v těle příliš mnoho sodíku, tělo zadržuje vodu, která tlačí na zvýšení tlaku v cévách. Proto si dvakrát rozmyslete, jestli si jídlo „trošku“ přisolíte. A to není všechno – překvapivě hodně soli obsahují polévky v pytlíku, různé směsi koření nebo třeba pečivo. Opatrní tedy buďte i při nakupování.
Jak snížit krevní tlak pomocí stravy a zbavit se rizika užívání léků jednou provždy
2. Doplňte draslík
Látkou, která dokáže vyvážit negativní účinky soli, je draslík. A které potraviny obsahují? Hodně se ho skrývá v ovoci a zelenině, například v banánech, melounu, rajčatech, bramborách, pomerančích, fazolích nebo v hrachu.
3. Pořiďte si domácího mazlíčka
Vědecké studie prokázaly, že lidé, kteří tráví hodně času se svým domácím mazlíčkem, jsou méně vystresovaní a mají zdravější srdce. Ještě lépe jsou na tom majitelé neklidných pejsků, s kterými má páníček o pravidelný pohyb postaráno. Takže hurá pro něj!
4. Tinktura z hlohu
Bylinkáři jsou velkými fanoušky této rostliny. Po staletí se totiž věří, že dokáže podpořit správné fungování krevního oběhu a srdce. Tinkturu z hlohu můžete buď koupit, nebo si ji sami vyrobit z jeho plodů.
5. Jóga
Jóga je uklidňující cvičení, takže vám pomůže se odreagovat a snížit nervové napětí a stres. Je však navíc dokázáno, že některé pozice, zejména ty, co zahrnují ohýbání dopředu, přispívají ke snížení vysokých hodnot krevního tlaku.
6. Choďte!
Pravidelná svižná chůze vám nejen pomůže zhubnout a zlepšit si náladu, ale také snížit krevní tlak. Ideální je začít chodit dvakrát denně 10 minut svižným tempem a dobu postupně navyšovat. Nic také nezkazíte pokud vyměníte výtah za schody a tramvaj do práce za příjemnou ranní procházku.
7. Zkuste vývar z borovice
Jedná se o lehce atypický recept – minimálně pro jednu ingredienci budete muset vyrazit na zahradu či do lesa, ale výsledek stojí za to. A co budete potřebovat?
- 5 lžic borovicového jehličí
- 2 lžíce šípku
- 2 lžíce cibulových slupek
Všechny ingredience vsypte do hrnce a zalijte je jedním litrem vody. Přiveďte budoucí nápoj do varu a na mírném ohni jej duste po dobu 10 minut. Nápoj proceďte a vypijte. Pokud by vám odvar přišel příliš silný, mírně jej zřeďte teplou vodou.
9 potravin, které snižují krevní tlak. Patří mezi ně i hořká čokoláda
Nápoj užívejte několikrát za den po dobu dvou dnů. Do pěti dnů vás přestane bolet hlava a váš tlak se sníží. Po měsíci opakujte.
Vývar z borovice, šípku a cibule vám vedle příznivého vlivu na tlak vyčistí střeva, játra a budete po něm mít pravidelnou stolici. Nápoj rovněž posiluje imunitní systém a lze jej užívat i při chřipce nebo zánětu dásní. Takže na zdraví!