Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jaký má vliv nedostatek spánku na náš organismus a proč vede k tloustnutí?

Ať už náš nedostatek spánku způsobuje cokoliv, následky mohou být velmi nepříjemné. Jedním z nich je například tloustnutí…

Známe to všichni. Někdy je stresu, bolestí, starostí nebo neklidných úplňkových nocí tolik, že zdravý a poklidný spánek bývá zázrakem. Budí nás děti, domácí mazlíčci, křik a hádky sousedů, geopatogenní zóny nebo naše vlastní splíny či zdravotní problémy.

Nedostatek spánku a jeho vliv na náš organismus

Podle názoru odborníků by měl mít dospělý člověk zhruba 8 hodin kvalitního spánku denně. Pro mnohé z nás je to nemyslitelné – každodenní stres a tlak na výkon nás žene k tomu, abychom předstírali, že den nemá jen 24 hodin. Abychom si chybějící hodiny života vynahradili, okrádáme se o dobu spánku, chodíme pozdě spát a brzo ráno vstáváme. Spíme v průměru 6 hodin, možná i 4.

Někteří z nás také slouží noční směny a změna spánkového režimu způsobuje, že přes den spíme jen minimálně, anebo pak už nemůžeme večer bez potíží usnout vůbec. Dlouhodobý stres, deprese, vleklé a nevyřešené starosti nebo zdravotní problémy, kojení a nemoci dětí, to vše může vést k velkému nedostatku spánku. Co s tím? Jak se to na našem organismu projeví? Začneme být nemocní, rozmrzelí a budeme tloustnout a více kouřit. Zřejmě nám i bude hrozit závislost na alkoholu a návykových látkách.

Trpíte nespavostí či chronickými bolestmi? Vyzkoušejte jógovou terapii

Nedostatek spánku a psychika

Pokud se jedná o dlouhodobý problém, vždy se to nějak na vyčerpaném organismu projeví. Dojde ke snížení fyzické i psychické odolnosti, člověku snadněji povolí nervy a hrozí mu psychický kolaps. Zkuste si sami vzpomenout na období, kdy jste málo spali. Byli jste podráždění, nevrlí, vaše nálady odnášelo nejbližší okolí, snížila se vám pracovní výkonnost, nemohli jste se na nic soustředit ani si nic pamatovat, usínali jste za jízdy v autobuse nebo v kině, během jízdy autem vás přepadal nebezpečný mikrospánek, křičeli jste a plakali, netěšili se na další noc, kdy nebudete moci spát tolik, kolik byste potřebovali. Zcela vyčerpaný člověk může po větší námaze také omdlít nebo pociťovat silnou fyzickou nevolnost.

U člověka vyčerpaného z nedostatku spánku se stává jedinou prioritou možnost se pořádně vyspat. Jakmile se to podaří, vše se zase uvede do normálu. Odpočinek v podobě klidného a ničím nerušeného spánku je základ duševní hygieny, a bez něj nemůže žádná psychika dlouhodobě fungovat v pohodě. Lidé si pomáhají prášky, ale čím dál tím více se obracejí k pomoci z přírody – bylinkám, homeopatii či aromaterapii. Efektivní způsob odstranění potíží s usínáním může nabídnout i psychoterapie.

Nedostatek spánku a tloustnutí

Prvotním následkem nedostatku spánku a psychického rozladění je to, že mnohem více saháme po jídle, sladkostech a různých jiných pochutinách, kterými si kompenzujeme chybějící noční odpočinek a tolik potřebnou pohodu. Je to stejné jako když se dítě dožaduje prsu nalitého mateřským mlékem nebo alkoholik své láhve. Každý potřebuje nějakou útěchu.

Z biologického hlediska si tím doplňujeme také chybějící fyzickou energii a posilujeme psychickou odolnost. Při delším spánkovém deficitu dochází k přibírání na váze, ale člověk i například více kouří, pije alkohol nebo sahá po prášcích. S takovou životosprávou je to nepříjemný kolotoč, který rozhodně není ukazatelem dobrého zdraví.

Nedostatek spánku na mateřské a u dětí

Velice častou příčinou nedostatku spánku je celé období spojené s narozením dítěte. Maminky nemohou dobře spát prakticky už od druhé poloviny těhotenství až do konce šestinedělí, a zpravidla ještě i dlouhou dobu potom, než začne být dítě samostatné. V době kojení je potřeba dítě, které obvykle spí s maminkou v posteli, krmit i několikrát za noc, navíc mnohá miminka trpí noční nespavostí či bolestmi bříška.

Tyhle spánkové deficity bývají vykompenzovány radostnými okamžiky s dětmi v nejkrásnějším a nejšťastnějším období v životě ženy. Ženy jsou odolné a celý tento cyklus jim pomáhají zvládat hormony, které způsobují to, že dítě a jeho potřeby jsou přirozeně upřednostňovány nad potřebami nevyspalých matek.

Nedostatek spánku a smrt

Ano, na nedostatek spánku může člověk i zemřít. Buďte však bez obav, rozhodně ne v pravém slova smyslu. Spíše jako následek dlouhodobého psychického vyčerpání, které je obvykle spojeno i s dalšími závažnými potížemi, a to jak zdravotními, tak psychickými. Dlouhodobý stres z nedostatku spánku může vést k nepozornosti a snadno tak může dojít k nehodě či ke zranění, případně vyčerpaný člověk může řešit svou situaci nějakým afektivním a nepromyšleným činem s fatálními následky.

Jak na nedostatek spánku:

  • vytvořte si vlastní spánkové rituály, které vám vyhovují (může jít o koupel s levandulí, horkou sprchu, oblíbený vonný olej na polštáři, uvolňující masáž od partnera, meditační hudba, otevřené okno, pohádka před spaním, pěkná kniha nebo třeba jen konkrétní pyžamo, modlitba či mantra)
  • snažte se usínat vždy ve stejnou dobu
  • spěte vždy na stejném místě, na kterém se cítíte dobře
  • v ložnici nepracujte ani se s nikým nehádejte
  • každý den si důkladně vyvětrejte, aby se vyměnil vzduch v místnosti, ve které spíte
  • před spaním se nerozčilujte, nesledujte drastické filmy a nemyslete na starosti
  • vyzkoušejte bylinky – skvěle funguje meduňkový, mateřídouškový čaj před spaním, u silnějších forem nespavosti čaj z chmele otáčivého nebo z kozlíku lékařského
  • před spaním se vždy osprchujte – spláchnete tím ze sebe starosti nasbírané za celý den

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaký má vliv nedostatek spánku na náš organismus a proč vede k tloustnutí?