Menu
WomanOnly
Vánoce

Jaký vánoční stromeček je ten nejlepší? 7 tipů, jak vybrat ten pravý

Adéla Lišková

Adéla Lišková

10. 12. 2017

Vánoce se blíží rychlostí blesku a s ním každoroční vybírání vánočního stromku. Buďte tento rok ještě o něco lépe připraveni!

1. Vybírejte předem

Stromků, které se dají použít jako vánoční, je celá řada. Proto, než pro ten svůj vyrazíte, přemýšlejte o tom, jak by měl vypadat. Nemusíte mít vybráno přesně, ale určitá představa vám pomůže, abyste se v té spoustě stromů neztratili.

Je libo smrk?

Asi nejběžnějším a také nejlevnějším druhem je smrk ztepilý. Jedná se o strom s majestátně hustou korunou a tuhými jehličkami. Jeho nevýhodou však je, že brzy opadá. Cena smrku ztepilého je zhruba 300 Kč za metr.

Dalším častým druhem smrku je smrk pichlavý neboli stříbrný. Své vlastnosti prozrazuje svým druhovými jmény – jehličí hodně píchá a má zeleno-stříbřitou barvu.

Borovice nebo jedle?

Z borovic doma nejčastěji zdobíme balkánskou borovici černou. Má velmi dlouhé jehličí, zhruba 8 až 15 centimetrů a je celkově bohatá na šířku, takže tu volte, pokud máte doma hodně místa.

Dražším běžným druhem je jedle kavkazská (zhruba 400 Kč za metr). Její jehličí je lesklé a krátké, jehličky jsou dlouhé zhruba tři centimetry. Je velmi pěkná, jelikož roste pravidelně a téměř neopadává.

2. Nekupujte zajíce v pytli

Zabalený stromek rozhodně nekupujte. Pokud už zabalený je, chtějte ho nejprve vidět. Než se však stromek pořádně rozevře, chvíli to trvá, leccos vám tak může uniknout i tehdy. Nejlepší je tedy vybrat si strom ve své plné kráse a teprve potom si ho nechat zabalit.

3. Vyberte zdravý stromek

To je asi každému jasné, jenže jak to poznat? Strom by především neměl opadávat. Jehličí by mělo být sytě zelené a pravidelné. Nenechte se zlákat ke koupi křivého či jinak deformovaného stromku, i když prodejce tvrdí, že se to do vánoc „srovná“. Takový stromek byl buď špatně skladován, nebo špatně rostl. Také od stromku, který silně pouští pryskyřici, ruce pryč.

4. Zkuste zahradnictví

Češi často nakupují stromky ve stáncích na náměstích, na trzích či před nákupními centry. To je určitě dobrá varianta. Ještě lepší je však vybrat si ten nejkrásnější v zahradnickém centru (nejlépe s patřičným předstihem) a nechat si ho tam uskladnit do vánoc. V zahradnictví vám také nejlépe poradí, co ten který stromek potřebuje.

5. Ochrana je důležitá

Až si stromek ponesete či povezete domů, určitě trvejte na tom, aby ho prodavač pečlivě zabalil do ochranné sítě. Po cestě by se totiž mohl pokřivit či jinak poničit.

6. Krása je v symetrii

Obecně vypadají nejlíp souměrné stromky. Proto koukejte na to, zda má stromek pravidelnou korunu. Takový se vám bude také nejlépe zdobit. Pokud někde přečuhuje větvička, kterou můžete ustřihnout, to problém není. Dojem by však mohlo, kazit to, zda někde nevhodně větev. Takový „děravý“ strom moc dobře nevypadá.

7. Čas nerozhoduje

U vánočních stromků neplatí, že čím déle ho pořídíte, tím více bude na vánoce „čerstvý“ (s výjimkou případu, kdy se ho chystáte jít uříznout sami do lesa). Stromky se většinou nařežou na přelomu listopadu a prosince a od té doby leží ve skladech. Koupit si ho tak klidně můžete v tuto dobu. Do vánoc ho však skladujte ve tmě, v teplotě kolem dvou až čtyř stupňů a v kbelíku s vodou, kterou pravidelně vyměňujte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaký vánoční stromeček je ten nejlepší? 7 tipů, jak vybrat ten pravý