Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jaký vliv má petržel na naše zdraví? Výborná při detoxikaci

Redakce

Redakce

27. 9. 2021

Kdo by neznal petržel! Ať už jako kadeřavou petrželku v polévce, nebo petrželovou šťávu, která má vynikající detoxikační účinky. Jak můžeme nejlépe petržel využít, jaké má léčivé účinky a na co je třeba při konzumaci petržele dávat pozor?

Pěstování petržele

I když petržel původně pochází ze Středomoří, dnes již není problém vypěstovat si ji doma na zahrádce. Spolu s mrkví bývá základem zeleninových zahrádek a rovnou i zdravým základem zeleninových polévek. Petržel patří mezi miříkovité rostliny a nejznámějším druhem je petržel zahradní. Ta se ještě dělí na petržel kořenovou a petržel naťovou.

Jak pěstovat libeček lékařský a na co všechno se tato bylina dá použít?

Druhy petržele

Kořenová petržel se vysévá na podzim, na podzim se také sklízí její kořen, a to před příchodem prvních mrazíků. Pro letní sklizeň lze petrželku sadit již na jaře. V průběhu léta nemá ráda přímé slunce, proto volte k výsadbě stinnější místa.

Kadeřavá petrželka se vysévá v srpnu a září, sklízí se kdykoliv – třeba i v zimě. Petruška, jak se jí říká na Moravě, se dá pěstovat i v květináči. Stříhají se její kadeřavé lístky, hlavně do polévek a pomazánek. V případě naťové petržele neboli kadeřavé petrželky se tedy nevyužívá kořen, ale pouze nať.

Petržel – účinky

Kořen petržele obsahuje silice, terpeny, kumariny, fenoly, flavonoidy, bílkoviny, sacharidy a řadu vitamínů a minerálů. Z vitamínů jsou to vitamín C, provitamín A, vitamín E a niacin, z prvků draslík, vápník, sodík, hořčík a železo. Petrželová nať obsahuje hodně kyseliny listové.

Petržel má spasmolytické a močopudné účinky, pomáhá při křečích hladkého svalstva, snižuje krevní tlak, zvyšuje sekreci trávicích enzymů a podporuje trávení, vyvolává menstruaci, působí proti střevním parazitům, pomáhá při odkašlávání při zánětech průdušek a působí také jako afrodiziakum. Využívá se hlavně při léčbě močových cest a ledvinových kamenů. Petržel ale i dezinfikuje ústní dutinu a snižuje hladinu krevního cukru.

Jak chutná koriandr a do jakých jídel ho použít?

Petržel v kuchyni i v medicíně

Petržel známe hlavně jako přísadu do polévek. Ať už se jedná o kořen petržele či o petrželovou nať či kadeřavou petrželku, která se přidává na závěr vaření, anebo se dává do talíře či do pomazánek čerstvá. Petržel se používá také do omáček nebo k masu.

Kořen petržele se může i odšťavnit, v alternativní medicíně se využívá i šťáva z petrželové natě, například na bodnutí hmyzem.

Petržel a detoxikace

Protože má petržel detoxikační účinky, odšťavňuje se kořen a pije se petrželová šťáva. Ta je jednak výborná na detoxikaci ledvin a celkovou očistu močových cest nejen při zánětech, ale i na hubnutí a detoxikaci střev.

Odstraňuje nadýmání, podporuje proces trávení a hubnutí, při kolikách, průjmech a zánětech trávicího traktu pomáhá s uvolnění svaloviny a odstraněním bolesti. Petrželová šťáva také harmonizuje menstruační cyklus, který se zpravidelňuje. Očistnou sílu má i petrželová nať.

Petrželová šťáva je dobrá i na cévy, na odvodnění organismu a na oči. Výborně chutná v kombinaci s čerstvou šťávou z mrkve nebo se šťávou z červené řepy.

Petržel v těhotenství

Šťáva z petržele také přímo vyvolává menstruaci a při větším množství může rovněž způsobit i předčasný porod nebo potrat, proto se to nedoporučuje s petrželí v těhotenství přehánět.

Bazalka není jen koření, ale i lék. Jak ji pěstovat a využít?

Petržel – kontraindikace

Petržel se považuje za alergen. U někoho také může dráždit pokožku, při potřísnění kůže petrželovou šťávou a reakcí se sluncem mohou vznikat na kůži fleky, pihy nebo kopřivka. Vysoké dávky petržele mohou způsobit jak alergickou reakci, kopřivku a svědění kůže, tak i nevolnost, poškození jater, zánět ledvin, poruchy pigmentace a poruchy krvetvorby, zejména snížení počtu krevních destiček.

Čaj z petržele

Odvar z petrželové natě je jednou z možností, jak si připravit petrželový čaj, ale mnohem častěji se využívá petrželové semínko, které je podstatně účinnější. Do mnoha urologických čajových směsí se přidávají semena petržele.

Odvar z petrželové natě na vlasy

Odvar z petrželové natě se hodí spíše na vlasy jako tonikum a pro jejich vyšší lesk.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaký vliv má petržel na naše zdraví? Výborná při detoxikaci