Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jaký vliv může mít nespokojenost v manželství na vaše zdraví?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

19. 6. 2018

Jaký má vliv manželství na naše zdraví? To záleží na tom, o jakém manželství je vlastně řeč. Silné a vyrovnané manželství má na zdraví dvou lidí velmi pozitivní vliv. Mnohdy se jim vyhýbají nemoci, obecně mají zdravější návyky, ba dokonce žijí déle než dvojice, které mají komplikovaný vztah. Právě soužití v komplikovaném vztahu má zcela opačný efekt a může dokonce podlomit zdraví partnerů v důsledku stresu a oslabené imunity.

Ženatí muži bývají zdravější než muži bez žen

Jedna velká americká studie, která byla publikována v Harvard Journal a která zahrnovala 127 545 respondentů, zjistila, že ženatí muži bývají zdravější než muži, kteří se nikdy neoženili anebo ti, kteří se rozvedli či se stali vdovci.

V té samé studii se ukázalo, že pacienti s rakovinou, kteří zároveň žili ve spokojeném manželství, měli lepší míru dožití než ti pacienti, kteří byli rozvedeni. Není ani tak důležité být ve svazku manželském, ale být ve spokojeném vztahu, kde zároveň najdete důležitou dávku podpory. Nešťastná manželství totiž mají podobný, ne-li horší efekt než u lidí, kteří jsou sami.

Manželství bez lásky může fungovat, musí mít ale pravidla!

Spokojený vztah dokáže potvrdit sken mozku

V jednom experimentu podstoupily vdané ženy sken mozku za pomoci funkční magnetické rezonance, která slouží k mapování mozkové odezvy na vnější a vnitřní podněty. Během tohoto procesu bylo ženám sděleno, že dostanou bolestivý elektrický šok.

Výzkumníci potom sledovali, jak budou mozky těchto žen na možnou hrozbu reagovat. Ženám, které za ruku drželi jejich manželé, prudce klesla hypotalamová činnost, jen co se dotkli jejich ruky. Tyto ženy zároveň uvedly, že žijí ve spokojeném manželství.

Ženy, které uvedly, že byly v manželství spokojené méně a ženy, jejichž ruka byla držena při experimentu cizími lidmi, úlevu nepocítily.

Ženy ve šťastném vztahu zvládají lépe stres a útrapy

Nabízí se tedy domněnka, že pouze šťastně vdané ženy lépe zvládají stres a bolesti, než jak je tomu u žen, které žijí v nespokojeném manželství anebo jsou samy.

Hlavní benefit manželství nepřichází tedy z toho, co je napsáno na oddacím listu anebo zda vůbec nějaký oddací list existuje, ale především pak z celkové spokojenosti, jelikož se pro zdraví ukazuje být prospěšný ten vztah, kde mají oba partneři notnou dávku podpory.

Onemocnění srdce či vysoký krevní tlak v nespokojeném vztahu

V řadě komplikovaných až nešťastných manželství způsobuje stres a úzkost často deprese, podlomené zdraví či dokonce smrt na rozdíl od lidí, kteří jsou třeba i rozvedeni, bez stresu a cítí se po tom všem šťastně. Nespokojenost a stres v manželském životě bývají spojovány s řadou srdečních onemocnění či vysokým krevním tlakem.

Příznaky deprese: Duševní onemocnění odhalí jednoduchý test

Svobodní lidé umírají dříve

Podle jiné relativně nové studie umírají svobodní lidé častěji dříve než jejich vdaní či ženatí vrstevníci. Riziko smrti pro svobodné ve věku 30 – 39 let bylo až o 128% vyšší než u sezdaných lidí stejného věku. Toto procento se však o 16% snižovalo u svobodných lidí nad 70 let v porovnání se sedmdesátiletými sezdanými lidmi.

Jak nešťastný vztah zabíjí?

Jste-li v nešťastném vztahu, jste předurčeni k tomu, že se musíte potýkat s velkým stresem. A to bez ohledu na to, jestli s partnerem po sobě házíte talíře anebo žijete v tiché domácnosti. Jakýkoli nešťastný vztah totiž nevede nikam jinam než ke stresu.

Tichá domácnost, aneb když místo hádky mlčíte

Bojuj nebo uteč

V takovém stavu se spouští mechanismus „uteč nebo bojuj“ (fight or flight) a tělo začne produkovat hormony kortizol a adrenalin. Začne se tak zpomalovat trávení, zvýší se srdeční tep a napínají se svaly, které jsou připraveny k akci. Tato reakce těla je skvělá, když je váš život v ohrožení. Když potřebujete utíkat nebo bojovat.

Ovšem, když nemusíte utíkat před nebezpečím…

V běžném životě, kdy nemusíte utíkat před lvem, vám tento mechanismus akorát tak škodí. Budete neustále ve stresu a vaše tělo se nikdy úplně neuvolní, přičemž odrazem tohoto může být špatný zdravotní stav.

Chronický stres a jeho vliv na zdraví

Chronický stres bývá spojován s řadou zdravotních problémů a bolestí, jde například o migrény, bolesti břicha, problémy se spaním či deprese.

Nejenže je stres schopen vám oslabit imunitní systém, kvůli čemuž pak budete náchylnější k onemocněním, ale také může zhoršit již existující nemoc, jako je například gastroezofageální reflux a ostatní žaludeční problémy či lupénku a akné.

Chronický stres způsobený nespokojeným partnerstvím může mít také na svědomí zhoršení astmatu či chronické obstrukční plicní nemoci.

Ženšen pravý. Kořen života vás zbaví stresu či srovná hladinu cukru

Srdce trpí v nešťastném vztahu nejvíce

Je to však právě srdce, které v nešťastném manželství trpí nejvíce. Chronický stres je totiž spojován s trvale zvýšeným krevním tlakem, krevními sraženinami, aterosklerózou, onemocněním koronární arterie, srdečním infarktem či selháním srdce.

Přibírání na váze či porucha příjmu potravy

Další zdravotní komplikace, které souvisí s nespokojeným vztahem, jsou přibírání na váze, poruchy příjmu potravy, úzkostná onemocnění či deprese, přičemž u žen se tyto problémy objevují častěji než u mužů.

Pokud se navíc v manželství denně hádáte, působí na vás hádky traumaticky, vyvolávají stres, který vede k depresi. Ženy častěji, než muži podřizují své vlastní potřeby ostatním, to znamená rodině. Mají tak mnoho práce a málo času, trápí se proto apatií, ztrátou zájmu o všechno, smutkem, a když už nemohou všechnu tu tíhu unést, končí to mnohdy pokusem o sebevraždu.

Špatný spánek a náchylnost k alkoholismu

S nejistotou ve vztahu a konflikty souvisí také špatný spánek, který dělá všechno mnohem horší, jelikož i díky tomu se snadno konflikty ve vztahu vyostří. Jedná se potom o začarovaný kruh. Konflikty a nejistota ve vztahu také končí flaškou alkoholu, a to stejnou mírou jak u žen, tak u mužů. Nadměrné pití alkoholu snadno přidá grády již existujícím vztahovým problémům.

Jak zlepšit vztah? Nejdůležitější jsou chvíle bezprostředně po sexu

S dlouhodobě špatným vztahem si asi sami neporadíte

Trpíte-li chronickým stresem hlavně kvůli dlouhodobě komplikovanému vztahu, není dobré nechávat situaci tak, jak je. Na druhou stranu však pro vás pro oba bude velmi složité dlouhotrvající problémy vyřešit. Ven z toho vám však může pomoci dobrý terapeut, díky němuž se možná oba naučíte kompromisům, nebo se o to aspoň pokusíte.

Žádný vztah není dokonalý, nejste dokonalá vy a ani váš partner. Některé vztahy, zdá se, fungují samy. Ale to není váš případ, a pokud chcete vztah zachovat, budete na něm muset začít pracovat.

Pokud zjistíte, že vám za ty nervy takový vztah nestojí a že jediným způsobem, jak se můžete uzdravit, je bez vašeho partnera, potom je rozchod nevyhnutelný a vlastně nejlepším řešením. Možná také zjistíte, že se vašemu partnerovi na vztahu nijak zvlášť pracovat nechce.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaký vliv může mít nespokojenost v manželství na vaše zdraví?