Japonská kokedama: Návod na originální mechový „květináč“
Rhiana Horovská
15. 1. 2022
Kokedama je japonská technika pěstování rostlin bez květináče, který zde nahrazuje koule zeminy porostlá mechem. Výsledkem jsou obzvláště efektní přírodní dekorace. Zelená prý uklidňuje, a u kokedamy by to mělo platit dvojnásob. Mechovou kouli – kokedamu – si můžete vyrobit i sami. Jak na to a kterým rostlinám se v kokedamě nejvíce daří?
Typy kokedam – Ozdobte podlahu, parapet i vertikální prostor
Umění kokedama, kterýžto název přímo znamená „mechová koule”, je pokračovatelem pěstitelství bonsají. Mezistupněm byly bonsaje typu nearai, které se po rozvinutí kořenového systému přesunuly z květináře na talířek, vysvětluje webová stránka Kokedamy.cz.
Chcete-li si pořídit hotovou kokedamu, eshop na zmíněné adrese je jedna z možností. Stejně jako rostliny v květináčích, i kokedamy se dají v interiéru různě umístit. Kromě klasických kokedam, které se dají kamkoli postavit, existují i kokedamy závěsné.
Specialitou je „levitující kokedama”, která vypadá, jako by se vznášela pár centimetrů nad podložkou. Hoshinchu a jiné podniky toho dosahují pomocí magnetů. Kokedamy.cz tuto iluzi vytvářejí pomocí velmi tenké kovové konstrukce – výhodou je, že ušetříte za elektřinu.
Jak vnést přírodu do svého bytu. Vytvořte si doma uklidňující prostředí
Co obsahuje směs na výrobu kokedamy?
Nejen květináč, ale i takový malý symbiotický systém – přesně to je kokedama. Jak mech dokáže zadržovat vodu, to je zkrátka obdivuhodné. Pro rostlinu nahoře i pro mech je však klíčovým prvkem vhodně namixovaný substrát uvnitř. Autoři Kokedamy.cz vědí moc dobře, co všechno takový substrát dokáže – propouštět vodu, vázat živiny, vyživovat rostlinu a samozřejmě se nerozpadnout.
Zdaleka nejpraktičtější je koupit si pro výrobu kokedamy „vyrob si sám” sadu. U nás ji prodává například specialistka Lenka Hrubá. Z její webové stránky Zahrada na niti jsme získali podstatnou část informací pro tento článek. Chystáte-li se kokedamy pěstovat, vřele doporučujeme tam také zavítat a získat podrobnější náhled do celé problematiky.
Podobnou DIY sadu samozřejmě seženete i v jiných obchodech. Sada by měla obsahovat následující základní složky: jíl ketotsuchi, jíl akadama, rašeliník a zeolit. Tato kombinace se hodí pro mnoho vlhkomilných pokojovek.
Existuje mnoho rostlin pěstovatelných v kokedamě. Zemina však pro leckterý druh bude muset být propustnější či mít nějakou jinou specifickou vlastnost. Zkušený pěstitel si může substrát namíchat po svém – přísady se totiž dají sehnat i samostatně.
Co pěstovat v kokedamě: Vhodné rostliny vlhkomilné a suchomilné
Miruna Secuianu na stránkách GardenBeast.com shrnuje důležité vlastnosti rostlin do kokedamy. Vzhledem k základu této tradice v bonsajích a nutnosti mechové koule držet pohromadě je velmi důležité, aby rostlina rostla pomalu a zůstala relativně malá. A také by samozřejmě měla být nenáročná, hlavně pokud začínáte.
Se základní sadou substrátu si můžete přesadit do kokedamy asparágus, fíkus, kapradí či toulcovku a mnoho dalších. V podstatě jde o oblíbené vlhkomilné rostliny, které má mnoho lidí doma v květináčích. Kokedamy.cz dále vysvětlují, že výběr rostlin stejně jako vždy závisí na světelných podmínkách, a také na vlhkosti a proudění vzduchu.
V kokedamě vypadají krásně i sukulenty či kaktusy nebo jiné suchomilné rostliny, které samozřejmě potřebují propustnější substrát. Z konkrétních druhů je to třeba aloe, vavřín, vánoční kaktus či tlustice.
Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?
Jak vyrobit kokedamu – DIY, které vás zrelaxuje
A jak kokedamu vyrobit? Návod Lenky Hrubé jsme porovnali s návodem na dvou dalších webech. Postup je stejný, jen doporučení na složení substrátu se liší. Všechny varianty, které uvádíme, se hodí pro vlhkomilné rostliny. A všechny varianty fungují, záleží však na výběru rostliny, individuálním provedení a následné péči.
- Sežeňte suroviny pro substrát do kokedamy, mech a vhodnou pokojovou rostlinu. Mech může být klidně i z lesa (kdo chce, může si v chovatelských potřebách koupit mech do vivária). Důležité je nechat mech odstát, aby z něj utekl hmyz a další drobní živočichové, které v obýváku nechceme.
- Podle Zahrady na niti: Smíchejte ketotsuchi, akadamu, substrát na pokojové rostliny a zeolit v poměru 5:2:2:1. Onen substrát můžete získat přímo v původním květináči dané rostliny. Pak přidejte vodu a vytvořte blátivou, ne však moc řídkou hmotu.
Podle Garden Gate Magazine: Smíchejte hotový zakoupený substrát na bonsaje a rašeliník v poměru 1:1.
Podle Bonsai Empire: Smíchejte ketotsuchi, akadamu a rašeliník v blíže neurčeném poměru. Důležité je, aby směs měla nakonec správnou konzistenci. - Velmi opatrně vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte substrát.
- Podle Zahrady na niti: Vlhký rašeliník vymačkejte a obalte s ním kořeny rostliny. Pokud nedrží, můžete jej opatrně omotat nití. Podle ostatních dvou návodů je rašeliník už zapracován v substrátu, tento krok se jich tedy netýká.
- Po malých kouscích na rašeliníkový útvar (či na holé kořeny) přidávejte substrátovou hmotu, dokud nevznikne koule.
- Mech navlhčete a obalte s ním kouli – zelenou stranou ven.
- Aby všechno drželo pohromadě, svážeme kokedamu nití či provázkem.
Čím se vyznačuje údržba kokedam? Zalévání je skoro jediný rozdíl
Jedna z prvních a nejdůležitějších otázek ohledně kokedamy – jak zalévat něco, co má po všech stranách zeleň? Ve skutečnosti to není nijak náročné, jen musíme vědět, jak často rostlina potřebuje zalévat a jak vlhký má být mech.
Kokedamy.cz radí: Kokedamu zaléváme tak, že ji postavíme do nádoby s odstátou vodou. Stačí pár minut nebo vteřin, než se mechový bal ponoří ke dnu a uniknou z něj bublinky. Příliš dlouhé máčení vyplavuje živiny. Kokedamu po vyjmutí necháme chvíli stát a pak ji vrátíme na místo.
Vlhkomilné rostliny takto „zaléváme” jednou týdně, svědčí jim i rosení. Nepřehánějte to, jinak koule zplesniví a kořenům hrozí hniloba. Kokedama potřebuje doplnit vláhu, pokud rostlina jeví příznaky vadnutí nebo pokud je mechový bal lehký a suchý.
Mechový obraz jako dekorace do interiéru. Návod, jak ho vyrobit ve 3 krocích
Jak kokedamu hnojit a kdy ji přesadit
Garden Beast stručně vysvětluje i další aspekty péče. Rostlině můžeme jednou do měsíce přilepšit trochou rozpustného hnojiva, které přidáme do zálivky. Pro řadu druhů je prospěšné i občasné prořezávání. Kokedama přežije ve stejném stavu klidně i pár let, záleží na kvalitě péče a rychlosti růstu. Pokud vidíte, že z mechu trčí kořeny, je čas vyrobit na rostlině novou kouli.
Oblíbené rostliny do kokedamy: Péče o konkrétní druhy
Velká část péče o kokedamu je individuálně určená druhem rostliny. Zde uvádíme v kostce pár důležitých zákonitostí péče o některé populární rostliny, jak jsou psány na AbecedaZahrady.Dama.cz:
Kokedama ficus:
- světlo rozptýlené, ne přímé
- zalévat teplou vodou
- nepřemokřovat
Kokedama kapradina:
- vyberte jeden z odolných druhů
- potřebuje vlhký vzduch – rosit
- v zimě nutně přenést do chladu
Kokedama monstera:
- je plazivá, výhony můžete řezat nebo nějak upevnit
- potřebuje vlhký vzduch
- potřebuje teplejší prostředí
- snese sucho, ale nenechte kouli úplně vyschnout
Kokedama citrus:
- dostatek světla
- zalévat často
- na zimu odnést do chladu – okolo 10° C
Kokedama aloe:
- sukulent – potřebuje propustný substrát
- zaléváme jen mírně
- na zimu odnést do chladu – okolo 10° C
Kokedama orchidej:
- zálivka klasicky jednou týdně
- orchidejím prospívá časté hnojení
- potřebuje stát na světle, ne však na přímém slunci
- potřebuje vlhkost vzduchu ideálně přes 60%