Jarní detox na nás křičí ze všech stran. Média, reklamy, obchody i kamarádky nás nutí do jarního detoxu těla, abychom ze sebe dostaly všechny škodliviny a začaly novou sezonu s čistým štítem. Je to ale potřeba provést s rozumem, aby organismus neutrpěl zbytečný šok.
Jak neublížit svému tělu při jarním detoxu
Obecně řečeno je samozřejmě správné a pro naše tělo prospěšné dodávat mu jen ty živiny, které mu prospívají, či čas od času držet půst. Je však třeba si uvědomit, že nesprávně zvolený detox může našemu tělu také hodně ublížit a rozházet náš organismus tak, že se z toho budeme ještě další tři měsíce vzpamatovávat.
S jarním detoxem je třeba začít ve chvíli, kdy se cítíme úplně fit a netrápí nás rýma, nachlazení či nějaké nemoci. Pokud bychom s ním začaly tehdy, když nejsme úplně zdravé, sebraly bychom svému tělu dostatek živin, minerálů a vitaminů, které nutně potřebuje v boji proti bacilům a infekcím. Jarní detox nedoporučujeme rovněž lidem s cukrovkou či ženám, jež dlouhodobě drží různé diety.
Eliminujte alkohol, soli a éčka
Těm, kteří během celého roku žijí jakž takž zdravě, mají vyvážený jídelníček a pravidelně se věnují sportu, stačí na tři týdny až měsíc úplně vysadit sůl a potravinové přísady, zcela eliminovat alkohol a cigarety, stejně jako se vyhýbat zakouřenému prostředí, a volit lehčí jídla. Opravdový půst je pak vhodný pro ty, kteří se cítí po zimě unaveni a bez energie, jsou často nemocni, chtějí začít s novým jídelníčkem či mají nadváhu nebo vysoký příjem masa a mléčných výrobků.
Existuje mnoho typů půstu, ne všechny jsou však svým jídelníčkem a délkou trvání vhodné, neboť omezují tělu příjem živin na poměrně dlouhou dobu. Výsledkem může být vyčerpání, podrážděnost či nervozita. Naopak velmi vhodné je zvolit jednodenní půst, při kterém celých 24 hodin pijete pouze vodu, žádné minerálky ani ovocné šťávy, jen vodu. Ta vaše tělo řádně pročistí. Nezapomeňte také, že pro detox je vhodné především jaro, v jiných ročních obdobích může tělu uškodit.