Aprílové střídání teplých a chladnějších dnů útočí na náš imunitní systém a zároveň se v tomto období zvyšuje riziko úrazů při jarním sportování. Jak úrazům předcházet?
Pozor na svalovou únavu
„Lidé odhazují zimní brusle a vytahují ze skříní in-liny, cyklistické helmy a tenisové rakety, aniž by byli fyzicky připraveni na tělesnou zátěž, kterou si na sebe hodlají naložit“ říká správce sportovního areálu Ondřej Petráš. Pokud jste přes zimu nic nedělali a na jaře se rozhodnete začít aktivně sportovat, hrozí vám taková rizika, jako je únava svalů a kloubů nebo případný vyvrtnutý kotník.
Otužováním proti úrazům
Ondřej Petráš doporučuje ke zdravému pohybu i zdravě jíst, dodržovat pitný režim a předcházet úrazům například nákupem vhodné obuvi a oblečení, vyvarovat se kouření a podporovat cirkulaci krve. V tomto směru je vhodné například pravidelné otužování.
„Lidé by neměli odhodit i zdravý rozum a rozparádit se příliš rychle. Jaro by také mohli strávit s modřinami, nebo hůř – s vyvrtnutými či dokonce přelámanými končetinami,“ dodává Petráš.
Investujte do dobrých běžeckých bot
Fenoménem poslední doby je jarní běhání, které se v posledních letech rozvinulo hlavně díky svým nízkým finančním nárokům a možnostem, které mu dávají příměstské cyklostezky a běžecké stopy. Běh představuje pro tělo velmi zdravý pohyb, pokud běháte na vhodném povrchu a investujete do správné běžecké obuvi.
Běh patří k nekontaktním sportům, takže při něm hrozí zejména vyvrtnutí kotníku nebo při krkolomném pádu zlomená končetina, proto byste si měli vybírat vhodný terén. Dobré by bylo vyhýbat se asfaltovým cestám, ale ani lesní stezka plná kořenů a kamenů není pro váš běh ideální.
Nepřeceňujte se
V jakémkoliv sportu, který se po zimě rozhodnete provozovat, byste měli zvyšovat zátěž pozvolna, aby nedocházelo k přetížení organismu nebo různým nepříjemným úrazům. Nepřeceňujte své síly a sportujte s mírou a hlavně bezpečně!