Jasmín opojně voní. K jakým léčebným účelům se využíval a jak pomáhá v aromaterapii?
Taťána Kročková
2. 6. 2022
Nádherně rozkvetlé a voňavé květy jasmínu bývají potěchou pro naše smysly. A nemusí to být zrovna pravý jasmín, u nás se každoročně těšíme, až v červnu začne kvést pustoryl, kterému se též říká nepravý jasmín. Potěší jak ve váze, tak na zahradě, v aromaterapii nebo parfémech. Vůně jasmínu bývá velmi opojná a odjakživa se jí využívalo k nejrůznějším účelům. Jaké má jasmín účinky, odkud pochází a v čem nám může z hlediska alternativní medicíny nebo aromaterapie pomoci?
Jasmín a jeho druhy, kdy kvete a odkud pochází
Jasmín (rod Jasminum) náleží k čeledi olivovníkovitých rostlin a existuje přes 200 druhů jasmínů. Bývají to rozrostlé vyšší keře s typickými bílými, žlutými či růžovými silně vonnými květy. Patří mezi okrasné rostliny, ale odpradávna se využívaly jejich vonné květy, a to zejména v parfumerii či aromaterapii a lidové medicíně. Jasmín roste po celém světě, je hodně rozšířený v teplejších oblastech Asii, Africe, Tichomoří či Austrálii.
Mezi významné druhy patří jasmín pravý, který kvete bílými květy, dále jasmín velkokvětý, jasmín arabský, jasmín vonný, žlutě kvetoucí je například jasmín křovitý, jasmín nahokvětý, růžově kvete jasmín růžokvětý nebo jasmín bleděrůžový. Ne všechny druhy jasmínu voní. Ve svém přirozeném prostředí některé druhy jasmínu kvetou celoročně, anebo právě jen přes zimu. U nás pak hlavně v teplém období na jaře a přes celé léto až do podzimu. Například žlutěkvetoucí jasmín nahokvětý pocházející z Tibetu kvete od listopadu do března, u nás pak spíše od ledna do února až března.
Pravý jasmín nemá u nás příliš dobré podmínky ke svému pěstování. Potřebuje velké teplo, dostatečnou vlhkost vzduchu a hodí se spíše pro přímořské oblasti, protože mu nevyhovují naše chladné zimy. Ale jasmín můžete pěstovat třeba v květináči na terase nebo ve skleníku či oranžerii spíše, než venku na zahradě.
Záměna jasmínu s jinými rostlinami
Vonné bílé květy jasmínu může připomínat například gardénie, která má rovněž výraznou vůni a aromaterapeutické účinky. U nás je známý nepravý jasmín pustoryl, který nám jasmín skvěle nahrazuje. Pozor však na záměnu jasmínu s jasmínovcem nebo jasmínovkou. Zatímco jasmínovka vonná roste ve Středomoří jako okrasná popínavá dřevina a je neškodná, jasmínovec je smrtelně jedovatá žlutě kvetoucí rostlina. Obě tyto rostliny jsou z čeledi toješťovitých.
Nepravý jasmín pustoryl
U nás se lidově jasmínem nazývá i vonný keř zvaný pustoryl vonný (rod Philadelphus), který patří do úplně jiné čeledi, a sice mezi hortenziovité rostliny. V našich podmínkách se mu velmi daří a vyskytuje se jako okrasný keř na mnoha zahradách. Jeho krásně vonící bílé květy jsou velice oblíbené. Začíná kvést vždy v červnu, v červenci odkvétá. Pustorylu u nás roste též více druhů.
Jasmín a jeho účinky i využití
Květy jasmínu obsahují spoustu vonných silic, proto se hodí sušené do prádla, jako potpourri, nebo i na domácí výrobu parfému, vonného oleje, pleťové vody, odpuzovače molů a podobně. Kromě toho, že se vůně jasmínu využívá v parfumerii, kdy je jasmín součástí mnoha světoznámých parfémů, jeho skvělé využití bývá i v aromaterapii. Použít můžete 100 % esenciální olej z jasmínu, který má své výrazné účinky a který patří mezi nejdražší vonné oleje na světě.
Esenciální jasmínový olej má afrodiziakální účinky, celkově uvolňuje, povzbuzuje, zlepšuje náladu, odstraňuje křeče svalů, bolesti všeho druhu, stres, napětí, deprese i bolesti hlavy. Zároveň má silné dezinfekční účinky a odpuzuje parazity. Urychluje porod a využívá se také v milostné magii. Může způsobit až euforii, silná vůně jasmínu ale může vyvolat i předrážděnost a bolesti hlavy. Nejčastější způsob použití je inhalační, ale kosmetika s vůní jasmínu se dá také aplikovat na pokožku, například jsou to různé krémy, uvolňující masážní oleje. Jasmín lze též přidat do koupele nebo si třeba vyrobit jasmínovou vodu na pleť. Výjimkou není ani jasmínové víno či jasmínový čaj.
Například zelený jasmínový čaj nádherně voní a chutná, jedná se o zelený čaj ovoněný květy pravého jasmínu nebo má přídavek těchto nasušených jasmínových květů. Někdy se různé produkty, nejčastěji čaje, jasmínem pouze aromatizují, aniž by skutečně jasmínové květy obsahovaly. Při vnitřním užití jasmínu bychom měli být rozhodně opatrní, ale jasmín vyloženě jedovatý není.
100 % esenciální olej z jasmínu
Esenciální olej se nejčastěji získává z jasmínu pravého, velkokvětého nebo arabského. Každý voní trochu odlišně. Nepřipravuje se jako silice destilací, ale jako koncentrovaný výtažek absolue, protože jinak by se vonné látky zničily. Dá se získat i macerováním květů v v nějakém tuku – oleji. V tomto zdlouhavém a náročném procesu se květy musí neustále měnit za čerstvé a tuk se z výtažku nakonec odstraňuje pomocí alkoholu. Existuje ale spousta chemických procesů, jak získat co nejkvalitnější vůni z jasmínových květů. K průmyslovým účelům se jasmín pěstuje na plantážích, nejčastěji v Egyptě, Maroku nebo Indii.
Jasmín jako léčivá rostlina v minulosti
Jasmín se k léčebným účelům využíval už ve starověku a v tradiční čínské medicíně. Jeho listy mají silný protizánětlivý účinek, používaly se zevně na různé vředy, záněty, proti parazitům, odvar z mladých listů pak proti žlučovým kamenům. Jasmín se nabízel třeba proti nespavosti, bolestem hlavy a ke zmírnění bolesti po úrazech a při zlomeninách kostí. Jasmín fungoval skvěle i proti pohlavním chorobám, například v Indii se k tomuto účelu pojídaly mladé kořeny jasmínu. Jasmín také vyvolával porod a vypuzoval placentu, zesiloval stahy dělohy, takže se dal využít i v případě potratu.
Matthioli popisuje ve svém herbáři postup, jak se provádí macerování jasmínových květů v oleji a také, že jasmín účinkuje výborně na nervy a potíže s dělohou. Šťáva z jasmínových listů je pak vynikající na pleť a proti pihám, přílišná vůně jasmínových květů však zase způsobuje bolesti hlavy a někdy i krvácení z nosu.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, hobby.instory.cz, Květena České republiky, Slavík; primanapady.cz, 5 Sensual Jasmine Essential Oil Benefits That Make It a Must-Sniff for Blah Days