Je lepší brát vitamíny ráno, nebo večer? Správné načasování může hrát roli
Michaela Šilháčková
11. 2. 2022
Vitamíny jsou organické látky, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Až na některé výjimky si tělo vitamíny nedokáže samo vyrobit, proto je musíme přijímat buď ze stravy, nebo pomocí potravinových doplňků. Týká se vás druhá možnost? Pak byste měli vědět, kdy a jak vitamíny správně užívat.
Je důležité, v jaký čas vitamíny berete?
Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Záleží totiž na tom, o jaké vitamíny jde – zda jsou rozpustné v tucích (vitamíny A, D, E a K), nebo ve vodě (vitamíny skupiny B a vitamín C). Většinu vitamínů si můžete bez problému vzít kdykoliv během dne. Nicméně jak uvádí např. odborný portál HealthLine, správné načasování může podpořit jejich účinky.
Zjednodušeně platí, že vitamíny rozpustné ve vodě lze brát kdykoliv, kdežto vitamíny rozpustné v tucích je lepší užívat za specifických podmínek. Obvykle však záleží spíše na tom, zda je berete společně s jídlem, nikoliv na denní době. Pojďme se nyní podívat na to, jak správně užívat vitamíny A, B, C, D, E a K.
Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?
Kdy brát vitamín A?
Vitamín A neboli retinol je rozpustný v tucích, proto je nutné ho užívat po jídle, které obsahuje tuky. Často je k dostání společně s jinými druhy vitamínů či v kombinaci s betakarotenem, což je provitamín vitamínu A.
Při jeho užívání je namístě jistá opatrnost, protože ve vysokých dávkách může způsobit závažné zdravotní komplikace. Jeho nedostatek navíc nebývá nijak častý a za předpokladu, že se stravujete zdravě a pestře, jej ve formě doplňku stravy pravděpodobně ani nepotřebujete. Pokud máte podezření na nedostatek vitamínu A (např. vás trápí šeroslepost, nechutenství, vysychání sliznic apod.), poraďte se nejdříve s lékařem.
Kdy brát vitamín B?
Vitamíny skupiny B můžete koupit buď samostatně, nebo ve formě B komplexu. Patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě, tudíž je můžete brát kdykoliv během dne.
Někdy je doporučováno vitamín B užívat ráno, protože pomáhá přeměňovat živiny ze stravy na energii. Nezáleží však na tom, zda si ho vezmete při jídle, v průběhu jídla nebo po něm.
Kdy brát vitamín C?
Vitamín C je dalším zástupcem vitamínů rozpustných ve vodě, proto pro něj platí to samé – užívat jej můžete kdykoliv během dne a je jedno, zda jej berete před jídlem či po něm.
Někdy je vhodné dávky vitamínu C navýšit, například když pociťujete příznaky nastupující nemoci. Vždy však dodržujte uvedené dávkování. Vitamínem C se sice nedá předávkovat (jeho nadbytek tělo jednoduše vyloučí), nicméně ve vysokých dávkách může podráždit žaludek.
Kdy brát vitamín D?
Nedostatek vitamínu D je poměrně rozšířený problém, který může přispívat k potížím s imunitou, zdravím kostí a podobně. Suplementace vitamínu D je tedy vhodná, a to jak u dospělých, tak u dětí.
Aby se vitamín D dobře vstřebával, je potřeba ho užívat společně s jídlem obsahujícím tuky. Je však jedno, zda si vitamín D vezmete ráno, nebo večer.
Kdy brát vitamín E?
Vitamín E sice spadá do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, není však bezpodmínečně nutné ho brát s jídlem. Vitamín E si dejte kdykoliv během dne a zapijte ho vodou.
Nutno podotknout, že ačkoliv se jedná o vyhledávaný doplněk stravy, jeho nedostatek je jev poměrně vzácný. Vitamín E se totiž nachází v potravinách, které většina lidí běžně konzumuje, například v máslu, mléku, rostlinných olejích, oříšcích či některých druzích masa a zeleniny.
Vitamin E na pleť: Zbaví vás vrásek, jizev i pigmentových skvrn
Kdy brát vitamin K?
Dalším pro tělo nezbytným vitamínem je vitamín K. Jeho nedostatkem většinou trpí lidé s poruchami srážlivosti krve nebo ti, kteří užívají specifické druhy léků. Každopádně platí, že vitamín K lze brát ráno i večer, vždy však společně s jídlem obsahujícím tuky.
Kdy brát vitamíny, když současně užíváte také léky?
Z výše zmíněného plyne, že ve většině případů nezáleží na tom, zda si vitamíny vezmete ráno, nebo večer. Denní doba je do jisté míry důležitá pouze u vitamínů skupiny B, které je vhodnější užívat ráno. Pamatujte však na obecné pravidlo, že vitamíny rozpustné v tucích je potřeba brát společně s tučnějším jídlem, nebo je zapít například sklenicí mléka.
Čím se ale řídit tehdy, když chcete brát vitamíny, ale zároveň musíte dlouhodobě nebo krátkodobě užívat také léky? Zdravotnický portál WebMD v této souvislosti zmiňuje konkrétně statiny, kterými se léčí například vysoký cholesterol, dále léky upravující funkci štítné žlázy a antibiotika. V některých případech mohou vitamíny s medikamenty interagovat, proto je potřeba vše nejprve probrat s lékařem nebo lékárníkem.
Zdroj: healthline.com, webmd.com