Menu
WomanOnly
Krása

Je vám čtyřicet a stále vás trápí akné? Možná víme proč!

Redakce

Redakce

14. 10. 2017

Stres, hormony, dieta nebo nečistoty. To vše jsou faktory, které mohou akné ve 40 i dříve způsobit. Ale nezoufejte, známe způsoby, jak kvalitu pleti zlepšit.

Pokud jste si vždycky myslela, že akné je problém pouze dospívajících, jste na omylu. Potýkají se s ním i miliony třicátnic, čtyřicátnic nebo dokonce starších žen. Ze studie kliniky WhatClinic vyplývá, že 88 % dermatologů zaznamenalo nárůst dotazů ohledně akné, přičemž léčbu vyhledala více než třetina lidí nad 35 let.

Co tedy akné způsobuje?

Téměř třetina specialistů, konkrétně 27 %, to přisuzuje zejména stresu a hormonům. Přibližně stejné procento se přiklání k názoru, že za to může vyšší povědomí o způsobech léčby. V těsném závěsu jsou pak stravovací návyky (15 %) a nečistoty (12 %).

Dermatoložka, hormonální expertka a autorka knihy The Hormonal Acne Solution, Terry Loong, tvrdí, že mezi příčiny patří:

  • Strava bohatá na cukry: Cukr podporuje záněty a zvyšuje produkci mazu tím, že přeměňuje testosteron (mužský hormon, který určuje množství mazu produkovaného naší pokožkou) na účinnější dihydrotestosteron.

 

  • Stres: Vyšší hladina stresového hormonu kortizolu zvyšuje množství cukru v krvi, zánětlivé procesy a krevní tlak. To také ovlivňuje zdraví střev, zažívání a vstřebávání živin. Stres může navíc negativně působit na opotřebování kožních buněk a jejich regeneraci.

 

  • Nespokojené bříško: Oficiální termín zní střevní dysbióza. Je to stav, kdy se ve střevě přemnoží špatné bakterie a tělo nemůže správně přijímat živiny z potravy, což následně může vést například k alergiím. Toto se často stává v důsledku užívání antibiotik, nemoci nebo špatného stravování.

 

  • Citlivost na potraviny: Potravinová intolerance, ať už je způsobená geneticky nebo střevní dysbiózou, může způsobovat nejen akné, ale i vyrážky, bolesti, zvýšenou produkci hlenu a nekvalitní spánek. Často za akné mohou potraviny obsahující laktózu, lepek, kofein, alkohol nebo arašídy.

 

  • Nečistoty: Výfukové plyny a toxické chemikálie mohou vést k zánětům, ucpávání pórů a vyššímu riziku vzniku akné.

 

  • Hormonální dysbalance: S akné bývá spojováno i kolísání hormonů během menstruačního cyklu, těhotenství nebo menopauza. Náchylnější jsou také ženy trpící syndromem polycystických vaječníků. Mají totiž vyšší hladinu testosteronu, který podporuje tvorbu kožního mazu a růstu hrubších chloupků.

 

  • Medikace: Léky obsahující kortikosteroidy, antikonvulziva, lithium, barbituráty, androgenní steroidy, dehydroepiandrosteron a léky s bromidy nebo jodidy mohou způsobit akné.

 

  • Nedostatek vitaminu D: V tomto případě jde o vnitrobuněčný hormon, který ovlivňuje rovnováhu ostatních hormonů. Když je jeho hladina nízká, může ovlivnit imunitu, včetně schopnosti pokožky obnovovat se a bojovat s bakteriemi. Potlačuje také aktivitu mazových žláz a tím pádem produkci mazu.

Suchá pleť a akné. Jak se zbavit olupující se pleti s pupínky

Jak s akné ve 40 zatočit?

„Akné se obvykle zlepší během jednoho až dvou let. V první řadě je tedy potřeba potlačit zánětlivost a akné následně ustoupí,“ vysvětluje Adam Friedmann, vedoucí dermatolog kliniky The Harley Street Dermatology Clinic, a dodává: „Čím těžší onemocnění, tím silnější lék je potřeba.“

V některých případech může s akné pomoci hormonální antikoncepce. Léčbu ale vždy proberte se svým ošetřujícím lékařem.

Typy akné a jeho léčba

„Vznik akné je komplexní proces, který zahrnuje ucpávání pórů nečistotami, nadměrnou produkci mazu, zánět, bakterie,“ vyjmenovává doktorka Loong. Akné se v dospělém věku objevuje nejčastěji na tvářích (81 %), na bradě (67 %) a na čelisti (58,3 %).

Nejčastější typy akné

Komedony

Jedná se o folikuly ucpané mazem a mrtvými kožními buňkami a mohou se z nich vyvinout bílé nebo černé tečky.

Léčba: Retinoidní gely nebo krémy. „Na bílé tečky používejte produkty s benzonyl peroxidem a kyselinou salicylovou. Pokud tyto krémy nezabírají, nejlépe pak fungují antibiotické masti na předpis,“ vysvětluje Friedmann. Na obalech make-upů a pleťových krémů hledejte slova jako nekomedogenní.

Papuly a pustuly

Papuly jsou vlastně komedony, které se zanítí a vytváří červené nebo růžové pupínky. Pustuly připomínají bílé tečky se zarudlým okolím a bílým nebo žlutým hnisem.

Léčba: Používejte produkty s protizánětlivými účinky, například s přídavkem tea tree oleje nebo benzonyl peroxidu. Pomáhá také delší dobu užívat nízké dávky antibiotik, jako je například tetracyklin.

Způsobuje čokoláda akné? Co na to říkají odborníci

Uzlíky a cysty

Uzlíky jsou velké, zanícené, tvrdé pupínky. Vytváří se hluboko v pokožce a mohou být bolestivé. Cysty jsou velké, hnisavé, bolestivé léze.

Léčba: Určitě s tímto problémem zajděte k dermatologovi. „Pokud jsou uzlíky a cysty velké, nasaďte na jejich léčbu retinoidy, abyste předešli vzniku jizviček,“ doporučuje Friedmann. „Kombinace antibiotik a topické léčby je pro mnoho druhů akné prvním krokem. Pokud se ale brzy chystáte na velkou událost, otok a zarudnutí může rychle zmírnit injekce kortizonu.“ Na uzlíky a cysty většina dermatologů předepisuje lék isotretinoin.

Kosmetika z konopí pomáhá na akné či ekzémy. Marihuanou se léčil i Ježíš

Tipy na léčbu akné na závěr

Doktor Jonathan Bowling, konzultující dermatolog v oxfordské nemocnici The Nuffield Health Manor Hospital, radí:

Cvičení: Díky produkci potu může pomoct uvolnit ucpané póry. Je ale důležité se po cvičení co nejdříve osprchovat, než pot na těle zaschne.

Zdravá strava: Příliš mnoho cukru, mléčných výrobků a rafinovaných uhlohydrátů může akné zhoršovat. Mandle, borůvky, avokádo a fazole se naopak řadí do skupiny potravin, která pomáhá omezovat a předcházet zanícení.

Opalování: Už 15 minut slunečního záření denně může pomoct zmírnit symptomy akné. Dlouhé opalování ale naopak pokožku vysušuje a může póry víc zanést.

Dostatek vody: Pitný režim je velmi důležitý pro správnou funkci jater a produkci hormonů.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Je vám čtyřicet a stále vás trápí akné? Možná víme proč!