Mezi lidmi je tento druh stravování relativně populární. Rozhodli se sami, že budou žít bez používání živočišných produktů. Jenže poslední dobou se začínají ptát, zda by nebylo dobré, aby na tento styl života přešel i jejich čtyřnohý mazlíček. Avšak je vhodné, aby zvíře, které je odjakživa všežravec, přešlo na čistě veganskou stravu?
Psí potřeby
Pokud chceme, aby náš pejsek měl zdravý život, pak je potřeba zajistit, aby dostával všechny potřebné nutriční dávky. Ať už se jedná o naturální krmivo pro psy, konzervy nebo klasické granule, měly by zde být obsaženy bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Většinu z nich najdeme i v rostlinné stravě, ovšem aminokyseliny jako taurin nebo karnitin, které jsou obsaženy v mase se dají těžko nahradit.
Rizika veganské stravy
Přechod na čistě veganskou stravu může být pro vašeho psa nejen šok, ale také značné riziko. Proto je potřeba být extrémně opatrný. Rozhodně byste se měli před tímto krokem alespoň poradit s vaším veterinářem. Mohou se totiž dostavit vážné problémy.
- Potíže s trávením – ne každý pes se dokáže přizpůsobit a mohou nastat problémy při trávení, jelikož rostlinné bílkoviny jsou hůře stravitelné než živočišné.
- Vyšší náchylnost k onemocněním – pokud strava neobsahuje všechny klíčové živiny nebo jsou v nedostatečném množství, pak hrozí oslabení imunitního systému.
- Vývojové problémy – obzvláště u štěňat a mladých psů může způsobovat problémy s vývojem a nedostatečným růstem.
Proč raději zvolit klasické psí konzervy a granule?
Kvalitní krmivo pro psy je vytvořeno tak, aby bylo nutričně vyvážené a obsahovalo ideální množství všech potřebných živin, vitamínů a minerálů, které pes potřebuje. Až 70% imunity pejska vzniká v trávicím traktu, tzn. to, co pes konzumuje, má přímý vliv na jeho zdraví.
V případě, že se i přesto rozhodnete veganskou stravu vyzkoušet, vše konzultujte s vaším veterinářem nebo odborníkem na výživu zvířat.