Menu
WomanOnly
Apetit

Jedení hmyzu je zdravé a za pár let jej budeme jíst všichni

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

19. 2. 2018

Jedení hmyzu? Jak to někdo může strčit do pusy? Hmyz, hnusný hmyz. Fuj, ani byste se toho červa nedotkli? Natož to strčit do úst? Pravděpodobně jste nikdy červa nejedli, jinak byste takto nemluvili. No vážně, je to lahůdka. Ti, kdo hmyz už někdy ochutnali, vědí, o čem mluvím. Chtěli byste si hmyz připravit sami doma? Jak na to? Jaký hmyz vybrat a kde ho vlastně sehnat?

Jak uživit 9 miliard lidí?

Lidé potřebují jíst, ale jednoho dne to možná začne být problém i pro vyspělý svět. Během 30 let by měla naše populace trochu vzrůst a na světě by mělo chodit už 9 miliard lidí. A co budeme jíst? Bude dostatek krav, prasat a kuřat? Bude pro ně a pro 9 miliard lidí na světě pořád tolik místa anebo budeme muset hledat jiné zdroje potravy?

Jedení hmyzu nás nemine

Je to tak, tato zvířata potřebují nejen hodně místa, ale jejich chov stojí také hodně peněz. Naproti tomu hmyz je maličký, výživný a až tolik toho nepotřebuje. Tím, že budeme pojídat hmyz, se straší již dlouho a měli bychom to konečně brát již vážně a trošku se na přípravu hmyzu také připravit.

Jedení hmyzu je konečně u nás legální

Od 1. ledna 2018 je platí novela nařízení Evropského parlamentu a Rady, která legalizuje jedení hmyzu a hmyzích výrobků v České republice. Jistě jste se setkali s hmyzími specialitami v restauracích či na různých food festivalech, to ano, ale v servírování hmyzích specialit byl tak trošku háček. Provozovatel se totiž podáváním hmyzu hostům vystavoval riziku, jelikož legislativa jednoznačně nedefinovala, zda se hmyz jíst smí anebo ne.

Na jedení hmyzu není nic divného

Alespoň ve světě ne. Věděli jste, že 2,2 miliardy lidí na světě považuje hmyz za normální potravu? Za delikatesu? Možná nejsou divní ti, kteří hmyz jedí, ti kteří jej milují, ale my, nebo alespoň v jejich očích ano. Někteří lidé, kteří jedí hmyz naopak nechápou, jak můžeme pozřít vepřové. Ostatně naši předci hmyz také jedli a primáti také. Jen před pár stoletími někdo někdy prostě řekl, že by se hmyz jíst neměl, a proto jej nejíme. Není to škoda?

Jak hmyz chutná?

Chutě hmyzu vás jistě velmi překvapí. Třeba takoví mravenci mají sladkou oříškovou chuť, cvrčci a sarančata mají velmi jemnou chuť a snadno je chuťově přebije jiná ingredience, takže se dají skvěle kombinovat. Larvy vodního hmyzu připomínají rybu, červci smažené brambory, termiti chutnají jako oříšky, housenky soumračníků jako škvarky a mouční červi jako celozrnný chléb.

Kde hmyz vzít?

Můžete si na internetu objednat třeba sušený hmyz, anebo koupit přímo ve zverimexu. Různé druhy hmyzu najdete také ve vietnamských velkoobchodech.

Proč si nenachytat hmyz sami?

Také jste jako malí chytali chrousty do zavařovací sklenice? Bylo to hezké, zkrátka vzpomínka na dětství. Tak to ale u hmyzu, který zamýšlíte jíst, raději nedělejte. Možná vás to napadlo, ale uznejte, kolik byste toho hmyzu museli pochytat, a navíc hmyz venku volně žijící není pro konzumaci tím nejvhodnějším kvůli různým hnojivům, insekticidům a znečištění obecně. Zkrátka, nepoznáte, který brouk je bezpečný jíst a který ne.

Ne všechen hmyz je jedlý

Proto byste měli kupovat raději hmyz z farem, které se zaměřují na chov hmyzu. Bohužel, v České republice jich zatím tolik není. Kdybyste se ale ocitli v divočině a jediné, co byste mohli pozřít, by byli brouci, tak mějte na paměti, že byste se měli vyhnout raději bodavému a kousajícímu hmyzu, mouchám a hodně barevným broukům.

Mořské plody jsou podobné pavoukům a štírům

Stejně tak jo u některých druhů hmyzu byste měli být opatrní i u plodů moře. Existuje totiž mnoho případů otravy mořskými plody. Není se ani moc proč divit, jelikož někteří mořští živočichové fungují jako filtry, takže toxiny se zcela přirozeně dostanou i do jejich masa. Vezměte si takové krabi či humry, ti šmejdí po dnu oceánu a jí všechno, co jim přijde do cesty, živé i mrtvé. Není tedy divu, že se někomu může přitížit.

Pozor na jed u pavouků a štírů

Jejich suchozemští příbuzní však nejsou takoví jedlíci a jsou mnohem čistotnější. Pavouci a štíři ve skutečnosti chutnají podobně jako krabi a humři, nicméně u nich existuje nebezpečí v podobě jedových váčků, které je proto nutné odstranit. Jedové váčky se však dají také uvařit. Uvařený jed vypadá podobně jako uvařený vaječný bílek. Je ovšem při přípravě potřeba postupovat velmi, ale velmi opatrně.

Pozor na alergie

Hmyz, stejně tak jako jakýkoli zdroj bílkovin, může být spouštěčem alergické reakce. Třeba štíři jsou velmi blízcí korýšům a měkkýšům, a to nejen jejich chutí. Jste-li tedy na tyto mořské plody alergičtí, měli byste být opatrní i v pojídání štírů.

Výhoda jedení hmyzu

Jednou opravdu velkou výhodou jedení hmyzu je jeho genetická odlišnost od lidí. Zatímco prasata mohou pro lidi představovat nebezpečí právě kvůli jejich genetickým podobnostem, u hmyzu přenášení a mutace onemocnění nehrozí. Hmyz je zkrátka od lidí velmi geneticky vzdálený.

75 procent lidí nakonec pověsí vegetariánství na hřebík. Proč tomu tak je?

Je jedení hmyzu zdravé?

Samozřejmě, ale pochopitelně každého brouka či housenku sníst nemůžeme. Zkrátka je to jako s houbami – co neznám, to nejím. Budete-li dodržovat toto pravidlo, jistě se vám nic nestane.

Zdravý tuk ve hmyzu

I hmyz obsahuje tuk, ale ten dobrý. Ostatně tuk je pro člověka potřeba, ovšem ne ty průmyslové trans tuky, které bývají spojovány s onemocněním srdce a obezitou. Ale v takovém moučném červovi najdete mnoho omega mastných kyselin, které zdraví prospívají.

Hmyz obsahuje minerály

Stejně tak jako například hovězí, které je výborným zdrojem železa a zinku. Hovězí je dobré, ale hmyz je dokonce lepší, alespoň co se týká obsahu minerálů, který je u nich vyšší. Hmyz obsahuje nejen železo a zinek, ale také sodík, draslík či vápník.

Jak hmyz připravit na „porážku“?

Hmyzí pochoutku si můžete snadno připravit sami. Je jen na vás, který hmyz si ve zverimexu vyberete. Jakmile si hmyz přinesete domů, hned jej nepřipravujte. Zkuste jej doma namísto toho nakrmit dva až tři dny, třeba mrkví, pečivem či pivovarskými kvasnicemi. Například takoví mouční červi krmení buráky chutnají bezvadně. Po dvou až třech dnech krmení nasadíte hmyzu dvoudenní dietu, aby se hmyz vyprázdnil, a až pak je můžete připravit. Tato procedura krmení je vhodná zejména z toho důvodu, že nevíte, čím byl hmyz ve zverimexu krmen a v jakých podmínkách žil. Krmením hmyzu také ovlivníte jeho výslednou chuť na talíři.

Nebude mi hmyz vyskakovat z pánvičky?

To by se stát mohlo, kdybyste jej na pánev dali rovnou. Před tím, než jej začnete tepelně upravovat, musíte jej ochladit, aby se utlumila jejich aktivita. Hmyz bude sice živý, ale nebude vyskakovat. Jakmile uvidíte, že už nejsou tak akční, vysypte je do pánvičky s rozpáleným tukem, jejich smrt nastane okamžitě. Drobný hmyz stačí upravovat minutu, někdy i méně. Větší brouky je však potřeba upravovat déle na pořádném ohni, cca 4 – 5 minut.

Kdy hmyz konzumovat?

Ihned po tepelné přípravě. Jednak tak hmyz chutná nejlépe, ale také vám nezpůsobí žádné zdravotní potíže. Hmyz by se měl sníst do dvou hodin, pak se začne kazit. Pokud si však chcete hmyz uchovat, lze jej nasušit.

U nás, stejně tak jako ve zbytku Evropy, je hmyzí gurmánství zatím jen v plenkách. Ale například ve Švýcarku se prodávají hamburgery z moučných červů.

Mouka ze cvrčků

Uvažujete-li o tom, že byste to s tím hmyzem zkusili, dobrou volbou na začátek je cvrččí mouka. Proč zrovna cvrččí? Co oko nevidí, žaludek nezvedá, nebo tak nějak by se to dalo říci. Cvrčci jsou totiž rozemleti na prášek, takže nevidíte detaily cvrčka – žádné nožičky, tykadélka či očička.

Co je to alternativní výživa. Vyznejte se ve všech směrech

Jak se mouka ze cvrčků vyrábí?

Cvrčci určení na „porážku“ se musí nejdříve ochladit, čímž dojde k zastavení biologických procesů a poté usnou. Následně se cvrčci zmrazí, usuší, opraží a rozemelou na mouku. Mouka je tak jen ze cvrčků, žádná pšeničná mouka a ani jiná se do nich nepřidává. Takže je zcela bezpečná i pro celiatiky.

Všichni jíme hmyz

Tak co, změnili jste názor? Zkusili byste aspoň nějakou tu hmyzí specialitku ochutnat, nebo byste to prostě do pusy nestrčili? Ať je to tak či onak, hmyz jíme úplně všichni. Je jedno, jestli schlamstneme pavoučka ve spánku, nebo hmyz sníme v čokoládě, kávě, třešních, prostě všude tam, kde byste je možná ani nečekali (krom těch třešní) a kde je určité množství hmyzu legislativou dokonce i povoleno.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jedení hmyzu je zdravé a za pár let jej budeme jíst všichni