Jedno pštrosí vejce zasytí celou rodinu. Jak tuto netradiční lahůdku připravit?
Michaela Šilháčková
25. 4. 2023
Pštrosí vejce mohou být zajímavým zpestřením vašeho jídelníčku. Chuťově se od slepičích vajíček liší jen mírně, přesto v naší kultuře představují něco tak trochu exotického a jejich příprava je zkrátka zábava. Kde pštrosí vejce koupit, jaké živiny obsahují a jaký způsob přípravy se pro ně nejlépe hodí?
Jedná se o vůbec největší vejce ze všech vajec aktuálně žijících ptáků. Kromě toho, že je lze konzumovat, se jejich skořápky používají k dekorativním účelům. V našich jídelníčcích se pštrosí vejce samozřejmě neobjevují tak často jako vejce slepičí, nicméně není žádný problém je koupit na farmě nebo objednat online a vyzkoušet si jejich přípravu doma.
Jak chutná pštrosí vejce?
Chuťově se pštrosí vejce podobají klasickým slepičím vajíčkům, jsou však jemnější a mají nadýchanější strukturu. Použít a dochutit je můžete úplně stejně jako slepičí vejce.
Kde koupit pštrosí vejce?
Pštrosí vejce koupíte na pštrosích farmách, kam můžete buď zajet osobně, nebo si produkty objednat online.
Z pochopitelných důvodů nejsou pštrosí vejce dostupná celoročně. Období snášky bývá od dubna do srpna, výjimečně déle.
Jak pštrosí vejce připravit?
V podstatě úplně stejným způsobem, jako kdybyste připravovali vejce slepičí. Vynikající budou například míchaná či natvrdo uvařená, vyzkoušet však můžete také vydatnou omeletu. Pštrosí vejce může vážit od 600 do 1 600 gramů, to znamená zhruba jako 15 až 30 slepičích vajec. Jedno vejce pštrosa tedy nasytí skutečně velký počet strávníků.
Čas vaření se u pštrosích vajec liší v závislosti na jejich velikosti. U menších vajec (cca 600 g) postačí zhruba 40 minut, u větších kousků (cca 1 500 g) počítejte se zhruba dvěma hodinami. Pštrosí vejce vařte stejným způsobem jako vejce slepičí – vložte ho do hrnce s dostatečným množstvím studené vody, přiveďte k varu a nechejte uvařit. Poté ho zchlaďte pod studenou vodou a oloupejte skořápku, kterou rozbijte stejným způsobem, jako kdybyste loupali klasické vajíčko.
Připravte se na to, že skořápka pštrosího vejce je velmi tvrdá. Pokud budete chtít vejce před tepelnou úpravou vyfouknout a skořápku si nechat, budete potřebovat elektrickou vrtačku, abyste mohli udělat dírku. K vyfukování bude s největší pravděpodobností potřeba také kompresor, ústy to jen tak nepůjde. Jestliže máte v plánu neuvařenou skořápku jednoduše rozbít, vezměte si na pomoc kladivo či podobný nástroj.
Zdravotní benefity pštrosích vajec
Pštrosí vejce obsahují řadu zdraví prospěšných látek včetně vitamínů a minerálů. Najdeme v nich například vitamín A, vitamín E, vápník, hořčík, železo, selen nebo draslík. Samozřejmě obsahují také velké množství bílkovin. Jsou rovněž bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdravé srdce a zdravý zrak. Množství cholesterolu v pštrosích vejcích je nižší než ve vejcích slepičích.
Využití pštrosích vajec v minulosti
Existují důkazy, že se pštrosí vejce využívala již před několika tisíci lety. Jak uvádí David Conwell ve svém článku pro Expedition Magazine, pštrosí vejce běžně nacházejí archeologové během prací v oblasti Středomoří. Podle všeho je lidé užívali k různým účelům již v 7. tisíciletí před naším letopočtem.
Skořápky pštrosích vajec sloužily například jako nádoby na vodu a další tekutiny, a to zejména u národů, jejichž příslušníci nepoužívali nádoby z keramiky. Samozřejmě existovaly i mnohem vznešenější způsoby využití pštrosích vajec, respektive jejich skořápek. Například v severní Africe se ještě před obdobím doby bronzové bohatě zdobily a poté se používaly při náboženských obřadech. Podobně tomu bylo v pevninském Řecku, na ostrovech v Egejském moři a na Kypru.
Pokud jde o praktické způsoby využití pštrosích vajec, nelze nezmínit výrobu šípů či nástrojů pro hrnčíře z jejich skořápek. V různých babylonských a asyrských textech jsou také zmínky o magických účincích pštrosích vajec. Dodnes se ostatně traduje, že rozemleté skořápky dokážou ochránit před slepotou.
V antickém Řecku se vejce pštrosa obětovala ve svatyních a představovala symbol plodnosti a prosperity. Prázdné skořápky se také často malovaly či vyřezávaly a poté se ukládaly do hrobů společně se zemřelými.
Pštrosí vejce tedy nejsou pouhou delikatesou. Vždy měla a u některých národů, zejména v Africe, dodnes mají symbolický význam. Ten v naší kultuře nejspíše příliš neoceníme, nicméně na pštrosích vejcích si můžeme čas od času alespoň pochutnat, popřípadě jejich skořápku využít jako netradiční velikonoční dekoraci.
Zdroje:
CONWELL, David. Ostrich Eggs. Expedition Magazine. 1987, 1987(29.3).