Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jidášovo ucho na imunitu a proč věnovat pozornost dalším léčivým houbám?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 10. 2020

Cizopasné houby mají až překvapivě silné antivirové účinky a vliv na naši imunitu. Zejména na podzim v období chřipek, viróz a především pandemie koronaviru je vhodné zařadit je jako doplňky stravy do našeho jídelníčku. Nejen Jidášovo ucho, ale i další houby, které využívá tradiční čínská medicína, nám mohou skutečně pomoci. O které cizopasné houby se jedná a jaké mají účinky?

Co je Jidášovo ucho a kde ho najdeme?

Jidášovo ucho neboli boltcovitka bezová cizopasí na mrtvých stromech různého druhu, zejména však na kmenech černého bezu. Jejím domovem je Čína, ale vyskytuje se také u nás. Je důležitým léčebným prostředkem v tradiční čínské medicíně a hojně se i používá v čínské kuchyni. Pokud vás zajímá, proč zrovna Jidášovo ucho, své jméno houbička získala proto, že dle pověsti byla údajně objevena právě na stromě, na kterém se oběsil Jidáš. Na Východě se jí ale říká čínská houba nebo také černá houba.

Houbička je lesklá, hnědá či hnědočervená, ohebná a měkká. Vyskytuje se ve skupinkách na kmenech odumřelých stromů vlhkých listnatých lesů, ale najdete ji i na živých stromech. Nasbírané houbičky se suší. Takto se nejlépe uchovávají. Pokud je chcete přidat do nějakého pokrmu, sušenou houbu namočte, ta nabude na objemu a změkne. Poté ji lze tepelně upravit a přidat třeba do rizota, převážně se používá v čínské a japonské kuchyni. Sušené houbičky bez předchozího namáčení se mohou rovnou dávat do polévek, pokud se v nich budou delší dobu vařit.

Jidášovo ucho a léčivé účinky

Léčivé účinky Jidášova ucha jsou rozsáhlé. Jidášovo ucho posiluje imunitu, čistí krev, snižuje krevní tlak a pomáhá při zlaté žíle – hemoroidech. Houbičky jsou výborné na celý kardiovaskulární systém a jako prevence proti trombóze a infarktu. Léčí trávicí problémy všeho druhu a slouží také jako vhodný prostředek k rekonvalescenci po závažném onemocnění, velké fyzické námaze nebo po těžkém porodu. Jidášovo ucho by ale neměly raději užívat ženy v období těhotenství.

Roztroušená skleróza. Jak rozpoznat rané příznaky?

Čínská houba obsahuje i velké množství vápníku, fosforu, hořčíku, sodíku a draslíku, což je důležité pro práci svalů a jako prevence osteoporózy. Hodí se také při autoimunitních onemocněních, například roztroušené skleróze nebo Crohnově chorobě. Díky velkému obsahu minerálů má konzumace Jidášova ucha příznivý vliv i na pokožku a stav vlasů a nehtů. Z houbičky se také vyrábějí pleťové krémy proti vráskám.

Jidášovo ucho v kuchyni

Čerstvá houba se uvaří ve vodě, nakrájí a přidává do jídla, například do těstovin, rizota, zeleninových pokrmů a podobně. Sušené houby se, jak již bylo zmíněno, nejprve namáčí. Důležité je vodu, ve které se vařilo Jidášovo ucho, nevylévat – obsahuje totiž spoustu cenných látek! Z Jidášova ucha se pak dá také připravit čaj.

Hlíva a další dřevokazné houby s léčivými účinky

Kromě Jidášova ucha patří mezi velmi oblíbené a léčivé dřevokazné houby hlíva ústřičná. Je vynikající na imunitu a v boji s rakovinou. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, dá se užívat jak v tobolkách, tak i chutně konzumovat v kuchyni. Zajímavou složkou jsou betaglukany, které obsahuje většina těchto hub. Hlíva se hodí ve všech případech, kdy náš imunitní systém nepracuje správně, ať už jde o alergie, astma, ekzémy, časté virózy a infekce, tak třeba i autoimunitní onemocnění.

Hlíva ústřičná na imunitu. Proč jsou dřevokazné houby tak léčivé?

Další léčivou houbou je shiitake neboli houževnatec jedlý. Tato houbička je známá především z čínské a japonské kuchyně. Je považována za houbu, která prodlužuje život. Obsahuje vitamíny skupiny B a také vitamín D, který je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Shiitake posiluje imunitu, má protirakovinné účinky, prospívá srdci a cévám a pomáhá při onemocnění kloubů.

Reishi při syndromu vyhoření a depresích

Do skupiny léčivých dřevokazných houbiček patří i japonská reishi – lesklokorka lesklá. Stejně jako hlíva je nabitá vitamíny a minerály, enzymy, betaglukany i esenciálními aminokyselinami. Léčivé účinky všech čínských houbiček jsou v podstatě obdobné. Reishi pomáhá při rakovině, kardiovaskulárních chorobách, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, ředí krev a je dobrá pro silnou imunitu.

Vitamín D, reishi nebo zlatý déšť? Co pomáhá proti koronaviru?

Pomáhá i při stresu, nervových chorobách a depresích. Pokud trpíte psychickými problémy, nespavostí nebo syndromem vyhoření, určitě sáhněte po reishi. Kromě toho má reishi detoxikační schopnosti, pomáhá z těla odbourávat alkohol a těžké kovy a působí i jako antibiotikum.

Reishi se užívá v tobolkách nebo přímo jako prášek ze sušených hub. Přidává se i do kávy, kakaa nebo čokolády. Určitě byste to s reishi ale neměli přehánět a je také dobré vědět, že pro těhotné, kojící ženy nebo malé děti není tato houbička příliš vhodná.

Čaga proti rakovině

Dřevokazná houba vyskytující se na břízkách v Rusku se nazývá čaga. Právě tato houba se odedávna používala jako prostředek v boji s rakovinou. Čaga neboli rezavec šikmý se vyskytuje nejvíce na Sibiři. Složením i účinky jde o další pozoruhodnou léčivou houbu. Je výborná na imunitu a léčbu nemocí vnitřních orgánů. Využívá se například při rakovině slinivky, ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě, zánětu či poškození jater a podobně. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy a malé děti.

Ulcerózní kolitida. Komu nejčastěji hrozí a jaká strava prospívá střevům?

Tradiční čínská medicína nám má co nabídnout

Jidášovo ucho, shiitake, reishi, hlíva a další houbičky jsou hojně užívané v tradiční čínské medicíně, a to s poměrně viditelnými výsledky. Není žádnou ostudou těmto houbičkám věřit a na doporučení odborníka tradiční čínské medicíny je v případě nejrůznějších zdravotních potíží vyzkoušet. Jejich hlavním benefitem je antivirové působení a vliv na lidskou imunitu. V době pandemie koronaviru mohou být skvělými podpůrnými prostředky.

I profesor Roman Prymula se k prostředkům tradiční čínské medicíny nevyjadřuje nijak záporně, a to v článku publikovaném v knize Kontroverze současné medicíny od kolektivu autorů z roku 2016. Knihu vydala Mladá fronta. “Západní medicína jistě nebude TCM a tradiční medicínou obecně nahrazena, myslíme si však, že se západní medicína v dnešním přetechnizovaném světě má nepochybně od TCM co naučit a může s výhodou některé aspekty zdravotní péče kombinovat.” To se týká například také akupunktury a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jidášovo ucho na imunitu a proč věnovat pozornost dalším léčivým houbám?