Jídla, která spouští migrénu a dalších 5 zajímavostí o bolestech hlavy
Roman Čelechovský
2. 4. 2016
Migréna je chronické onemocnění, jež se projevuje silnou, pulzující bolestí jedné poloviny hlavy. Migrénou postižený jedinec navíc může trpět nevolnostmi, zvracením a zvýšenou citlivostí na světlo a zvuk, ovšem není nutné vytrpět všechny příznaky najednou.
1) Polovina Američanů neví, že trpí migrénami
Podle současných statistik trpí migrénami téměř třicet milionů Američanů, z toho žen je třikrát více než mužů. Jestliže člověku migréna brání vykonávat běžné činnosti či dokonce znemožňuje chodit do práce, měl by vyhledat odbornou pomoc. Doktor mu může předepsat příslušné léky: například Imitrex z řádů triptanů nebo beta-blokátory, konkrétně lék Nadolol.
2) Sinusové bolesti hlavy neexistují
Oteklý obličej, pulzující bolest celé hlavy či očí – to vše jsou příznaky takzvaných sinusových bolestí hlavy. Doktoři ale tvrdí, že 90% lidí, kteří trpí sinusovými bolestmi, jsou ve skutečnosti postiženi migrénou. „Migrény se často projevují silnou bolestí nad dutinami, což je důvod, proč si někteří lidé myslí, že trpí sinusovými bolestmi,“ říká Brian Grosberg, vedoucí kliniky zaměřené na bolesti hlavy v New Yorku. Žádné sinusové bolesti ve skutečnosti neexistují. Pokud člověk bere léky na sinusové bolesti a pomáhají mu, tak je to dáno potlačováním bolesti, které tyto léky způsobují. Na preventivní léčbu migrény ale jsou třeba jiné léky.
3) Některá jídla fungují jako spouštěče migrén
Podle doktora Grosberga je rovněž důležité vyhýbat se potravinám, které obsahují chemické prvky, jež fungují jako spouštěcí mechanismy migrény. Například párky v rohlíku, chlebíčky a další lahůdky obsahují dusičnany, jídla čínské kuchyně často obsahují glutaman sodný a umělá sladidla jsou zase složená z aspartamu nebo sukralózy. Lidé, kteří jsou více náchylní k bolestem hlavy, by si navíc měli dávat pozor na tyramin, jenž se nachází v citrusových plodech, avokádu, banánech, tepelně upraveném mase, cibuli, oříšcích, hermelínech a podobných typech sýrů.
Umělému sladidlu aspartam hrozí po téměř 40 letech zákaz. Jak škodí?
4) Kuřáci můžou trpět unikátní migrénou
Odborníci na bolesti hlavy se při výzkumech setkali i s jednou výjimečnou migrénou: je jí sice postižen v průměru jen jeden člověk z tisíce, ale všichni takto diagnostikovaní lidé mají jedno společné: jsou kuřáci. Při této migréně postižený trpí, vedle klasické pulzující bolesti hlavy, zvláštní úzkostí a silnou podrážděností, jež může vygradovat až k agresi ke svému okolí. Člověk s takovým záchvatem by měl okamžitě vyhledat ambulantní vyšetření, při kterém dostane kyslíkovou masku nebo injekci Imitrexu.
5) Náhlé a prudké bolesti hlavy vyžadují okamžitou léčbu
V souvislosti s migrénami se může objevit ještě jeden jev, který odborníci nazývají zahřmění: jedná se o náhlou, ale o to intenzivnější bolest hlavy, jež se nejčastěji projeví při těžké fyzické námaze nebo ve spánku, kdy je zasažený člověk silou bolesti probuzen. Lékaři doporučují po takové zkušenosti zajít na ambulanci, jelikož existuje riziko, že člověk je postižený nemocí Aneurysma. Neléčení takového jevu může v některých případech končit až smrtí.
6) Překvapivě účinná léčebná metoda: botox
Botox je širší veřejnosti známý z oblasti plastické chirurgie, kdy se využívá při mazání vrásek či úpravě rtů. Málokdo ale již ví, že užívání botoxu má velmi úspěšné výsledky při léčbě migrén za posledních deset let. Výzkumníci totiž zjistili, že botox dokáže blokovat nervové signály, které migrénu spouštějí. Při takové léčbě dochází pacient na kliniku jednou za tři měsíce, kdy mu lékař píchne celkem třicet jedna malých injekcí s botoxem (ne, nebudete vypadat mladší) do oblasti okolo hlavy a krku.