Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jitrocel kopinatý a jeho účinky. Víte, jak si vyrobit sirup proti kašli?

Jitrocel je známá léčivka, která má všestranné využití. Také existuje více druhů jitrocele – umíte se v nich vyznat? Co všechno lze z jitrocele vyrobit a kdy sbírat jitrocel?

Jitrocel kopinatý a kde roste

Jitrocel (Plantago) se nachází běžně na loukách, polích a pastvinách, kde se těší velké oblibě u chovatelů hospodářských zvířat, protože je skvělým krmivem zlepšujícím kvalitu mléka koz a krav. Ale to samozřejmě není jeho jediné využití!

Jak vypadá jitrocel? Spolehlivě jej poznáte. Dominantní jsou především jeho listy, vytváří keříky v přízemních růžicích s kvetoucími stvoly. Podle tvaru listů se také rozlišují druhy jitrocele, kterých známe velké množství. Nejznámější je právě jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), který má typické podlouhlé listy připomínající svým tvarem nože nebo meče. Ten je považován za léčivou rostlinu, a proto se pěstuje i cíleně na zahrádkách, v zámeckých zahradách a jinde pro farmakologické účely.

3 recepty z jarních bylin. Uvařte z kopřivy, jitrocele či pampelišky

Jitrocel a jeho druhy

Z dalších druhů je ještě známý jitrocel větší (Plantago major), pro něž jsou zase typické kulaté, široké, vejčité listy. Také on, stejně jako ještě jitrocel prostřední, patří mezi léčivky, ale nemá tak silné účinky jako jitrocel kopinatý. Dále můžeme jmenovat například jitrocel chudokvětý, jitrocel černavý, jitrocel alpínský, jitrocel vraní nožka, jitrocel přímořský. Lidově se jitroceli říká třeba myší chvost nebo myší ocásek podle vysokého stvolu rostliny.

Kdy sbírat jitrocel

Z jitrocele se sbírají pouze listy, a to v průběhu celého léta až podzimu, ideálně od června do srpna než se objeví stvoly s květy, které oslabují léčebnou sílu listů.

Jak léčit afty v puse? Pomůžou léky i přírodní látky

Jak sušit jitrocel

Jitrocel se nesuší lehce, jeho listy totiž snadno černají. Správně usušený jitrocel by měl mít stále zelenou barvu. Pokud by listy výrazně zhnědly nebo zčernaly, vyhoďte je.

Jitrocel a léčivé účinky

Jitrocel kopinatý obsahuje slizové látky, organické kyseliny, například kyselinu křemičitou a kyselinu citronovou, dále třísloviny, vitamín C, hořčiny, zinek, sodík, draslík, kobalt, měď, kumariny, draselné soli, enzymy a glykosid aukubin, který stojí za silnými protizánětlivými účinky jitrocele. Slizové látky zase podporují vykašlávání a zklidňují podrážděnou sliznici dýchacích cest.

Jitrocel se suší na čaj, který má silně protizánětlivé účinky a léčí záněty v těle, například záněty a infekce trávicí soustavy (hlavně žaludeční vředy), ale i celkově záněty v těle (močové cesty nebo gynekologické záněty), vynikající je také na veškeré nemoci dýchacích cest, a to od rýmy a zánětu dutin až po zánět průdušek, astma a zápal plic. Velmi žádaný je ale jitrocelový sirup, anebo z něj vyrobené jitrocelové bonbóny, které jsou vynikající k uvolnění a dezinfekci dýchacích cest. Podporují vykašlávání, dezinfikují celé hrdlo, celkově uklidňují a tiší bolest, pálení v krku a projevy kašle. Jsou samozřejmě také vhodné pro děti a vyplatí se už při prvních příznacích nachlazení a chřipky.

Zevně se jitrocelový odvar využívá na dezinfekci špatně se hojících ran, bércových vředů, k obkladům, výplachům a kloktání. Je vhodný také na ekzémy a popáleniny. Jitrocel se odjakživa dával na rány, stačilo si utrhnout list, naklepat jej nebo rozemnout a přiložit na ránu. Léčivé látky z jitrocele pomáhaly zastavit krvácení a hlavně dezinfikovat a hojit ránu.

Jitrocelová šťáva z listů se dá použít i na opary nebo spáleniny, na zhnisané rány, bolestivé afty v ústech nebo zanícené dásně.

Bylinky v září. Co sbírat a vykopávat na začátku podzimu?

Jitrocel v kuchyni

Čerstvé jitrocelové listy se dají normálně jíst, například si je můžete přidat do polévky a omáčky. Doplníte si tím rozhodně i vlákninu a některé minerály.

Jitrocel větší

Jitrocel větší má sice méně léčivých účinků než jitrocel kopinatý, ale v lidovém léčitelství se využívá dost podobně. Listy můžete přikládat na rány, bodnutí hmyzem či spáleniny. Odvar z jitrocele lze pít na odkašlávání, zároveň snižuje hladinu krevního cukru a celkově dezinfikuje. Také jitrocel větší obsahuje vitamíny a minerály, zejména vitamín C, betakaroten a vápník. Listy si můžete rovněž přidat do polévky či omáčky (připomínají kapustu), tuhé listy obsahují hodně vlákniny a tříslovin.

Účinky jitrocele podle herbáře Mathioliho

Známý renesanční lékař a botanik Mathioli ve svém herbáři jitrocel hojně opěvuje. Jitrocel doporučoval při tuberkulóze nebo chrlení krve. Jitrocel se také mísil s vínem nebo octem. Výborný byl při bolestech zubů nebo samozřejmě na rány, zanícená místa na těle, hemoroidy, záněty všeho druhu. Dokonce se s ním léčila i nadměrně velká štítná žláza (struma), a to přikládáním obkladů z jitrocelové šťávy na krk, anebo zavěšením jitrocelového kořene kolem krku.

Jitrocelová šťáva též prý velice spolehlivě stavěla mléko (zastavovala laktaci), stačilo jí jen potírat bradavky. Jitrocel také zastavoval krvácení z nosu.

Léčivé bylinky na kašel a virózu a tradiční recepty z nich

Jak si vyrobit jitrocelový sirup

Pokud si chcete vyrobit vlastní jitrocelový sirup, který bude obsahovat hodně účinných látek a málo cukru, není nic snazšího. Nasbírejte si čerstvé jitrocelové listy, dobře je omyjte pod tekoucí vodou a napěchujte do čisté sklenice. Průběžně je prosypávejte třtinovým cukrem a takto prokládejte sklenici až k jejímu vrcholu. Dobře ji uzavřete a postavte na 2 týdny na přímé slunce, občas protřepte. Brzy si všimnete, že jitrocel pouští šťávu. Tu potom sceďte přes plátno a zavařte do čistých horkých lahviček, aby vám sirup nezplesnivěl a dlouho vydržel.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jitrocel kopinatý a jeho účinky. Víte, jak si vyrobit sirup proti kašli?