Menu
WomanOnly
Bylinky

Jitrocel větší je skvělý na rány i kašel. Umíte si vyrobit jitrocelový sirup doma?

Jitrocel kopinatý jako bylinku zná snad každý. Je vynikajícím prostředkem proti kašli dětí i dospělých jakmile začnou první podzimní plískanice a člověk se někde snadno nachladí či chytí nějaký virus nebo bacil. Obdobné účinky má ale i jitrocel větší. Poradíme vám, jak si doma vyrobit jitrocelový sirup proti kašli a povíme si, jaké další účinky jitrocel má i jak se s ním léčili naši předkové.

Jitrocel větší versus jitrocel kopinatý

Jitrocel větší a jitrocel kopinatý jsou bratři, kteří si spolu skvěle rozumí. Jitrocel větší (Plantago major) najdeme stejně jako jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) na každé louce. Jsou pro něj typické klasnaté květy, listy jsou, narozdíl od podlouhlých listů jitrocelu kopinatého, vejčitě oválné a více kulaté. Účinky jsou však podobné. Semena jitrocele obsahují hodně vlákniny a slizovitých látek, vždyť z jiného druhu jitrocele, jitrocele indického, se prodává proslulá vláknina psyllium, která napomáhá hubnutí a lepšímu trávení.

Psyllium je účinný pomocník při nejrůznějším onemocnění – ale pozor na předávkování!

Listy jitrocele většího obsahují vitamín C, betakaroten i vápník, hodně tříslovin a rovněž kyselinu křemičitou. Tuhé listy jitrocelu většího si klidně můžete uvařit obdobně jako špenát či mangold, anebo je přidat do polévky. Dají se také odšťavnit a trpkou, avšak velmi zdravou, šťávu si můžete třeba naředit do smoothie.

Léčivé účinky jitrocele a použití

Listy jitrocele můžete po celé léto sbírat stejně jako listy jitrocele kopinatého a doma je sušit na čaj, nebo je použít čerstvé k výrobě sirupu proti kašli. Jitrocel má celkově skvělé účinky při léčbě kašle, zánětů průdušek a plic či různých viróz nebo nachlazení. Dále prospívá trávení, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí záněty žaludku nebo močového měchýře. Dá se využít při jakémkoliv zánětu v těle, protože má i silně protizánětlivé účinky.

Významné je ale i vnější použití listů jitrocele. Jitrocel se vždy dával na rány, vředy, zhnisané rány. Uměl totiž zastavit krvácení a zacelit ránu. Naši předkové si dávali na rány jitrocel větší, poté co se rána vydezinfikovala a vyčistila díky účinkům těchto listů, po jitroceli větším následoval jitrocel kopinatý, který ránu zacelil. Běžně se také jitrocel dával na štípance, kousnutí hmyzem či zvířetem, drobná poranění, spáleniny a záněty kůže. Šťáva z jitrocele smíchaná s vodou uměla vypláchnout a vydezinfikovat oční záněty.

Jitrocelová šťáva podle Matthioliho

Podle Matthioliho herbáře napsaného slavným italským renesančním lékařem a botanikem Matthiolim a přeloženého do češtiny neméně slavným lékařem Rudolfa II. Tadeášem z Hájku byla jitrocelová šťáva výborná k léčbě očí i uší, kdy se přímo do uší vkapávala. Pokud se do jitrocelové šťávy namočil šátek a přiložil na hlavu, odnímal bolesti hlavy. Obklady prsů z jitrocelové šťávy pomáhaly zastavit záněty prsů při kojení a také stavěly nadměrnou tvorbu mléka. Vyplachování úst a kloktání zase pomáhalo při různých zánětech, jitrocelová šťáva se pak jako obklad dávala i na hemoroidy a zanícené vředy na konečníku.

Jitrocelová voda s octem se vkládala na mořské houbě do pochvy, kdy ženám pomáhala s různými záněty a ženskými neduhy. Jitrocelová voda s octem jako obklad i pomáhala zastavit krvácení z nosu přikládáním na určitá místa na těle. Byla také vhodná k vnitřnímu použití proti kašli a souchotinám (tuberkulóze).

Jitrocelový kořen podle Matthioliho

Jitrocelový kořen ve víně pomáhal proti čtvrtodenní zimnici nebo zánětech močového ústrojí a ledvin. Jitrocelový kořen se rovněž žvýkal proti bolestem zubů.

Jitrocelové listy a jejich použití podle Matthioliho

Utlučené jitrocelové listy byly vynikajícím prostředkem na rány, k zastavení krvácení a k dezinfekci ran. Smíchané tlučené listy s vaječným bílkem zastavovaly krvácení z ran. Hodily se i na puchýře, spáleniny, vředy, hemoroidy a rány různého druhu. Používal se též jitrocelový prášek nadrcený z listů nebo se mohly jitrocelové listy také vařit a jíst třeba jako kapusta. Jitrocel se doporučoval i proti chrlení krve a krvavým průjmům.

Jak vyrobit jitrocelový sirup

Existují dva způsoby, jak si připravit jitrocelový sirup. Prvním způsobem je domácí vaření sirupu. Tento recept uvádí server Vitalia.cz:

30 g napůl usušených listů jitrocele pokrájíme a zalijeme 25 g čistého lihu. Když se jitrocel s lihem propojí, přelijeme směs 225 g vroucí vody a vše na 24 hodin odstavíme. Sirup průběžně mícháme, aby se listy louhovaly rovnoměrně. Další den přecedíme, přidáme 300 g cukru a svaříme. Sirupem můžeme naplnit malé skleničky, které uchováváme v temnu a chladnu. Sirup užíváme 1 lžičku ráno a jednu večer.

Jitrocel kopinatý a jeho účinky. Víte, jak si vyrobit sirup proti kašli?

Další možností je nechat jitrocelové listy, aby pustily šťávu. Připravte si čistou vyvařenou sklenici, do ní pokrájejte nadrobno omyté jitrocelové listy a průběžně je prosypávejte třtinovým cukrem. Jakmile bude sklenice plná, zašroubujte ji víčkem a postavte na 2 týdny na slunce, například na parapet. Občas protřepávejte. Brzy uvidíte, jak se vám začne tvořit hustý a tmavý sirup. Ten pak minimálně po dvou týdnech sceďte přes plátno do připravených vyvařených sklenic, které jsou ještě horké, zašroubujte víčkem a otočte dnem vzhůru. Uchovávejte raději v ledničce a brzy spotřebujte. Sirup samozřejmě můžete ještě zavařit. Případný sediment na dně není na závadu.

Jak si připravit odvar z jitrocele

Odvar si můžete připravit ze sušených jitrocelových listů, stačí je spařit vroucí vodou a nechat aspoň čtvrt hodiny louhovat. Množství volte podle toho, jestli budete chtít odvar pít jako čaj, anebo budete potřebovat silnější odvar k zevnímu použití. Vždy je ale lepší rovnou využívat k různým účelům listy čerstvého jitrocele. Sušené listy snadno zčernají, proto jejich sušení není vůbec snadné.

Jak připravit obklad z jitrocele většího

Nadrťte či naklepejte jitrocelové listy až na kaši, přiložte na ránu a zabalte fólií. Pokud vás venku v přírodě zaskočí krvácení z drobného poranění, najděte si jitrocelový list, naklepejte jej mezi dvěma kameny, opláchněte vodou a přiložte na ránu.

Zdroje: wikipedie, vitalia.cz, dvojka.rozhlas.cz, Naše rostliny v lékařství: Korbelář, Endris; Matthioliho herbář

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jitrocel větší je skvělý na rány i kašel. Umíte si vyrobit jitrocelový sirup doma?