Jizvy po akné. Kosmetika a profesionální metody, díky kterým se jich zbavíte
Michaela Šilháčková
1. 8. 2022
Akné je zánětlivé onemocnění kůže, s nímž se potýká velké množství lidí. Pokud má vážnější formu, zanechává po sobě pigmentové skvrny a více či méně hluboké, nebo naopak vystouplé jizvy. Co na jizvy a fleky po akné pomáhá? Lze se jich zbavit pomocí přírodních přípravků a krémů, nebo je nutný radikálnější zásah?
Jizvy vs. pigmentové skvrny po akné
Fleky po akné jsou způsobené zvýšenou pigmentací v místě, kde byl pupínek či zánětlivé ložisko. Bezprostředně po zahojení pupínků bývají červené a obvykle po nějaké době zmizí. Pokud jsou však vystaveny slunečnímu záření, mohou zhnědnout a stát se víceméně trvalými. V takovém případě bývá nutné sáhnout po zesvětlujících nebo exfoliačních krémech, které urychlují proces obnovy a regenerace pleti.
Pigmentové skvrny po akné tedy obvykle mají řešení. Určitě je však lepší hnědým flekům předcházet pomocí ochrany před slunečním zářením. Pokožku s akné je potřeba mazat krémy s SPF a ideálně ji slunci vystavovat co nejméně. Pokud se akné nachází na obličeji, doporučuje se nosit klobouk nebo čepici s kšiltem, jde-li o akné na zádech nebo v dekoltu, je vhodné nosit oblečení z lehkých a prodyšných materiálů.
Jizvy po akné bývají na rozdíl od červených nebo hnědých skvrn trvalé a jsou také obtížněji řešitelné. Mohou mít dvě formy – atrofickou a hypertrofickou. Atrofické jizvy vznikají při nedostatku vazivové tkáně a vypadají jako prohlubně. Hypertrofické jizvy jsou naopak vyvýšené a mají jinou strukturu než zbytek pokožky. Na obličeji většinou vznikají jizvy atrofické, s hypertrofickými jizvami se setkáváme spíše na zádech či na hrudníku.
Hypertrofické a atrofické jizvy po akné se řeší podobnými přípravky jako skvrny po akné, obvykle je však nutné používat dané látky ve vyšší koncentraci, popřípadě podstoupit profesionální ošetření pleti.
Jak zesvětlit fleky po akné?
Jak jsme již zmínili, fleky po akné časem zesvětlí samy. Jestliže však chcete celý proces urychlit nebo pokud kvůli pobytu na slunci zhnědly, můžete vyzkoušet krémy s exfoliačními účinky. Účinné jsou například ovocné AHA kyseliny, které jsou obsaženy v mnoha volně prodejných pleťových krémech, peelingových přípravcích, pleťových tonikách apod.
Exfoliaci pleti a tím i redukci červených fleků a hnědých pigmentových skvrn po akné napomáhají také retinoidy, což jsou deriváty vitamínu A. Některé přípravky s retinoidy jsou dostupné pouze na předpis od kožního lékaře, jiné jsou volně prodejné.
Další možností je používání přípravků s obsahem kyseliny azelaové. Ta má antibakteriální účinky, tudíž pomáhá v léčbě akné, vyrovnává tón pleti a zesvětluje pigmentové skvrny. Podobně působí také kyselina salicylová, která čistí póry a pomáhá tak předcházet vzniku pupínků.
Rezistentní pigmentové skvrny po akné může odstranit chemický peeling, mikrodermabráze nebo mikrojehličkování, což jsou metody, které si dokážou poradit i s případnými jizvičkami.
Látky, které pomáhají zesvětlit fleky a pigmentové skvrny po akné:
- AHA kyseliny
- retinoidy (např. retinol)
- kyselina azelaová
- kyselina salicylová
- chemický peeling
- mikrodermabráze
- mikrojehličkování
Do značné míry můžete výskytu fleků po akné zabránit tím, že pupínky nebudete vymačkávat. Pokud máte nenechavé ruce a nemůžete si pomoct, provádějte mechanické čištění pleti po sprše, kdy jsou póry otevřenější.
Samozřejmostí je velký důraz na hygienu. Na pleť sahejte pouze čistýma rukama a pupínek následně očistěte nebo vydezinfikujte vhodným přípravkem. Při nesprávně provedeném mechanickém čištění hrozí zhoršení zánětu, což pak může mít za následek vznik fleků a jizev i tam, kde by se za jiných okolností neobjevily.
Jak se zbavit hypertrofických a atrofických jizev po akné?
Jizvy po akné, které mohou být buď hypertrofické (vystouplé), nebo atrofické (hluboké), se obvykle řeší podobnými způsoby jako fleky a pigmentové skvrny po akné. Jizvy, zvláště jsou-li starší, však vyžadují mnohem vyšší koncentrace daných účinných látek.
V každém případě je namístě navštívit dermatologa a o vhodné léčbě jizev po akné se s ním poradit. Kožní lékař může například předepsat přípravky s retinoidy, které nejsou volně prodejné, nebo doporučit laserové ošetření.
Jizvy po akné lze zmírnit pomocí:
- AHA kyselin
- retinoidů
- kyseliny salicylové
- chemického peelingu
- mikrodermabráze
- mikrojehličkování
- laseru
Retinoidy, kyselina salicylová a běžně dostupné krémy s AHA kyselinami jsou na vážnější zjizvení často krátké. Účinnější je chemický peeling, což je metoda, při níž se na pokožku aplikují ovocné kyseliny ve vysoké koncentraci. Účinek je mnohem silnější než při používání volně prodejných krémů, čisticích přípravků apod.
Cílem chemického peelingu je exfoliace a následná obnova, omlazení a vyhlazení pokožky. Stejné účinky lze očekávat i od mikrodermabráze, což je zjednodušeně řečeno obroušení kůže pomocí drobných krystalků.
Metoda mikrojehličkování spočívá v nanesení kyseliny hyaluronové (či jiné účinné látky) a jejím vpravení do pleti pomocí kmitajících jehliček. Výsledkem je zvýšení tvorby kolagenu, s čímž jde ruku v ruce vyhlazení a celkové omlazení pleti
Laser je v boji proti jizvám po akné velmi úspěšný, s ošetřením je však nutné začít co nejdříve, ideálně už ve fázi aktivního akné. Na starší jizvy laser zpravidla neúčinkuje. V případě potřeby je možné laserové ošetření kombinovat s jinými metodami, například s chemickým peelingem nebo mikrodermabrází.
Většina zmíněných prostředků funguje na hypertrofické i atrofické jizvy po akné. Retinoidy však mají dobré účinky zejména při léčbě hypertrofických jizev, které jsou vyvýšené a objevují se hlavně na zádech a v dekoltu. Mikrodermabráze a mikrojehličkování jsou zase metody určené pro redukci atrofických jizev, vrásek a dalších nedokonalostí na obličeji.
Ne vždy lze jizvám po akné předcházet, zvláště je-li jejich příčinou vážná, tzv. cystická forma akné. Co je však důležité, je správná péče o pleť, s níž poradí kožní lékař. Vzniku jizev – stejně jako vzniku červených fleků a pigmentových skvrn – napomáhá neodborné mechanické čištění pleti. Mějte na paměti, že pleť s akné je nemocná a jako k takové je potřeba k ní přistupovat. Mechanické čištění je vždy lepší nechat na odborníkovi.
Přírodní přípravky na jizvy po akné – citron, skořice aj.
Mezi tzv. babské rady na jizvy po akné patří potírání pokožky citronem, skořicí, medem, gelem z aloe a podobně. Od těchto metod však žádné výraznější účinky očekávat nelze, alespoň pokud jde o jizvy po akné. Citron může nepatrně pomoci v boji proti flekům, jelikož má bělicí účinky, hypertrofické nebo atrofické jizvy však nezredukuje.
Gel z aloe má protizánětlivé účinky a pomáhá tedy předcházet vzniku nových pupínků, čímž zlepšuje celkový stav pleti a působí jako prevence fleků a jizev. S již vzniklými jizvami ale bohužel nepomůže.
Výše zmíněné platí i pro med, kterým je rovněž možné potírat aknózní pleť.
Svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky je známá také skořice, kterou lze případně vmíchat do medu. Je však nutné mít na paměti, že se jedná o velmi silný alergen, a tak u některých jedinců po nanesení na pleť hrozí alergická reakce. Před použitím medovo-skořicové masky je proto třeba provést test na menším kousku kůže.
Zdroje: verywellhealth.com, healthline.com, webmd.com