Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jsou jáhly zdravější než rýže a proč už proso není jen krmením pro ptáky?

Znáte jáhly neboli loupané proso? Dříve se proso využívalo spíše jako krmivo pro ptáky, dnes se ale těší plnému zájmu, a to především konzumentů z řad zastánců zdravé výživy. Jáhly jsou malé žluté kuličky, které se vyloupávají z prosa. Jak mohou obohatit náš jídelníček a pro koho jsou nejvíce vhodné?

Proso seté – potravina našich předků

Jáhly se vyrábějí z prosa, které se dříve využívalo ke krmným účelům, hlavně jako ptačí zob. V dřívějších dobách ale jáhly běžně konzumovali naši předkové, společně s bramborami a pohankou. Ve středověku byly jáhly drahé, protože se musely často plít, aby vůbec vyrostly a aby je nevytlačily jiné plodiny. Pěstování prosa není snadné. Později jáhly nahradila dovážená rýže a málem upadly v zapomnění. Naštěstí v dnešní době opět nabývají na popularitě.

Jak nahradit pšeničnou mouku a jaké alternativy volit do různých jídel?

Prosné jáhly mají svůj jazykový původ v praslovanštině, slovo “jahla” je údajně praslovanské. Dává to smysl – jáhly původně pěstovali staří Slované. Jáhly jsou známy ale také pod slovenským, a také ruským, označením “pšeno”. Říká se jím také loupané proso. Samotné loupání prosa je však poměrně náročné a u nás zrovna moc loupáren v provozu není. Navíc naše proso vytlačuje proso dovážené z Ukrajiny. U jáhel se také musí hlídat jejich kvalita.

Protože jsou tučné (obsahují nenasycené mastné kyseliny přítomné v tucích), mají tendence rychle žluknout. Proto se nedoporučuje jejich dlouhodobé skladování a konzumace “starých” jáhel. Žluklé jáhly poznáte podle jejich nepříjemné hořké chuti.

Co obsahují jáhly a pro koho jsou vhodné?

Čím jsou vlastně jáhly tak cenné a co obsahují? Jáhly obsahují velké množství proteinů, proto také mají vysokou výživovou hodnotu. Z vitamínů a minerálů jsou bohaté na železo, hořčík, draslík, křemík, fosfor a zinek, obsahují vitamíny skupiny B a také vlákninu. Jáhly jsou dobře stravitelné a poskytují velké množství pomalu se uvolňující energie. Ve 100 g jáhel najdeme kromě sacharidů i 11 g bílkovin, 4 g tuku a 9 g vlákniny, která snižuje glykemický index.

Jáhly se hodí při anémii, nedostatku proteinů nebo vitamínů skupiny B. Jsou dobré na celkové posílení organismu. Jsou vhodné pro osoby v rekonvalescenci, pro sportovce, těhotné a kojící ženy, pro malé děti a také seniory. Hodí se též jako výživná strava při virózách a zánětech dýchacích cest, protože vyrovnávají vlhkost nastuzeného organismu. Jáhly mají podle ájurvédy zahřívací a vysušující efekt.

Ulcerózní kolitida. Komu nejčastěji hrozí a jaká strava prospívá střevům?

Protože jsou bezlepkové, uvítají je osoby s nesnášenlivostí lepku a dalšími potravinovými alergiemi, ať už se jedná o alergii na různé druhy obilí, na lepek či na jiné proteiny (nejčastěji je to bílkovina kravského mléka kasein nebo vaječná bílkovina). Díky vysokému obsahu bílkovin alergici při konzumaci pokrmů z jáhel nijak nestrádají. Jáhly jsou tedy dobré při polyvalentních alergiích a rovněž při atopickém ekzému. Díky obsahu křemíku navíc prospívají vlasům, nehtům a pokožce. Jáhly jsou také vhodné při trávicích obtížích, jsou velmi dobře stravitelné a šetrné k trávicímu traktu.

Jsou jáhly zdravější než rýže?

Nedá se jednoznačně tvrdit, že jsou jáhly zdravější než rýže. I když než bílá pytlíková rýže tedy rozhodně ano! Celozrnná rýže je více bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, než bílá loupaná rýže. Víme, že Asiaté, u kterých rýže tvoří většinu jídelníčku, bývají zdravější a dožívají se vyššího věku než Evropané. Rýže je určitě zdravá a oblíbená ve všech svých podobách. Ale u nás je již tak nějak přerýžováno. Proč bychom si tedy nemohli namísto dovážené rýže dopřát původní potravinu starých Slovanů, kterou bychom mohli pěstovat na našem území a nedovážet ji z Ruska?

Jak uvařit rýži a proč rýže z pytlíku není zdravá

Nutriční terapeutka Pavla Janovská doporučuje, na rozdíl od rýže, jáhly zařadit do jídelníčku klidně každý den. “Díky vysokému obsahu vlákniny vás jáhly zasytí,” říká.

Jak uvařit jáhly a co je z nich dobré?

Jáhly se dají v kuchyni využít opravdu všestranně. Nejčastěji se připravují vařené nasladko i naslano, dále jako jahelná kaše – i kaše v podobě instantní kaše či připravená z jahelných vloček, které jsou také výborné v polévce. Existuje i jáhelná mouka, která se používá k zahušťování bezlepkových pokrmů, nebo také v kombinaci s dalšími druhy mouky na pečení. Z jáhel se vyrábí pověstný jahelník se švestkami či dalším ovocem. Jáhly můžete dát do polévky, nebo jimi nahradit rýži v rizotu. Rozmixované jáhly s rostlinným mlékem mohou vytvořit základ pro lahodný sladký krém.

Jáhly je dobré nejprve proprat ve vlažné vodě a poté dát uvařit stejným způsobem jako se vaří rýže. Na 1 díl jáhel dáte 2 díly vody, aby se jáhly nepřipálily. Vaří se pod pokličkou na mírném stupni plotýnky.

Recepty na jáhly

Recepty s jáhly: Dietní, bezlepkové a veganské

Jahelné kuličky

Připravíme si:

  • 200 g jáhel uvařených doměkka
  • 50 g rozinek nebo brusinek
  • příp. sušené švestky, meruňky, mango, ananas, datle apod.
  • 100 g krájených mandlí či dalších oříšků
  • med
  • kokos strouhaný, kokosový olej
  • mletá pravá vanilka nebo skořice
  • karob nebo kakao

Postup:

Jáhly uvaříme doměkka a necháme vychladnout. Přidáme nadrobno pokrájené rozinky či jiné sušené ovoce, oříšky, kokos, med, vanilku případně další koření a sušené ovoce dle vlastní volby. Vše zpracujeme v hmotu, ze které tvoříme kuličky. Kuličky ještě obalíme v kokosu, případně třeba i v karobu nebo kakau. Necháme je ztuhnout v lednici.

Tipy na vegetariánské a veganské recepty: Obědy jednoduše, levně a zdravě!

Jahelná kaše s jablky a skořicí

Připravíme si:

  • 200 g jáhel
  • 2 menší strouhaná jablka
  • hrst rozinek
  • skořice
  • mandlový olej
  • loupané mandle nebo jiné oříšky
  • med nebo rýžový sirup
  • příp. rýžové mléko

Postup:

Jáhly uvaříme doměkka. Můžeme použít také instantní jáhlovou kaši nebo jáhelné vločky. V tomto případě stačí přelít vroucí vodou misku vloček a přikrýt ji poklicí. Lze použít také horké rostlinné mléko. Pokud si připravujete instantní jáhlovou kaši, je dobré vědět, že často nebývá 100 %, ale obsahuje další bezlepkové plodiny, například kukuřičnou krupici, nebo rýži. Jáhelná kaše se ale dá sehnat i 100 % z jáhel bez ničeho přidaného. Rozmícháte ji snadno s vodou nebo mlékem.

Důležité ale je umět si připravenou kaši ochutit. V tomto případě můžete použít strouhané jablko, rozinky a skořici. Osladit lze kaši rýžovým sirupem nebo medem. Můžete přidat i trochu mandlového oleje a oříšků.

Jáhelné rizoto se zeleninou a smaženým tofu

Připravíme si:

  • 400 g jáhel
  • 1 mražený hrášek
  • 2 středně velké mrkve
  • slunečnicová semínka
  • 1 bílé tofu
  • kurkuma
  • rostlinný olej
  • rostlinná smetana
  • sůl
  • česnek

Postup:

Jáhly uvaříme. Zvlášť necháme projít varem hrášek, scedíme. Mrkvičku očistíme a nastrouháme. Na pánvi zlehka osmahneme hrášek a mrkvičku, osolíme, podlijeme vodou a dusíme. Přidáme sůl, utřený stroužek česneku a trochu kurkumy. Zvlášť si na oleji osmažíme pokrájené bílé tofu, osolené a obalené v kurkumě, možno ještě i s utřeným česnekem. Možno smažit i s přidáním rostlinné smetany, která tofu krásně obalí. V jiném kastrolku si opražíme slunečnicová semínka. Do velkého hrnce dáme jáhly, přidáme dušenou zeleninovou směs s vlastní šťávou a důkladně rozmícháme. Nakonec přimícháme osmažené tofu a slunečnicová semínka. Hotové rizoto můžeme nakládat naběračkou na talíře a tvořit kopečky.

Jáhelník se švestkami

Připravíme si:

  • 400 g jáhel
  • 200 g švestek
  • hnědý třtinový cukr, med
  • kardamom
  • mandlový olej nebo olej z hroznových jader
  • vlašské ořechy
  • rýžové mléko

Postup:

Jáhly uvaříme doměkka a necháme je vychladnout. Mezitím si umyjeme, vypeckujeme a nakrájíme švestky. Část jáhel rozmixujeme s rýžovým mlékem a medem. Připravíme si zapékací mísu, vymažeme ji rostlinným olejem, přidáme jáhly, které poklademe švestkami a ořechy, posypeme cukrem a kardamomem, přelijeme hroznovým nebo mandlovým olejem a nahoru nalijeme hladký krém z rozmixovaných jáhel. Dáme upéct na 180 – 200 °C, přibližně po dobu 25 – 40 min.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jsou jáhly zdravější než rýže a proč už proso není jen krmením pro ptáky?