Jsou svíčky, vonné tyčinky a vykuřovadla zdraví škodlivé, nebo jde o zveličenou fámu?
Martina Havlíčková
3. 3. 2023
Kdo by nemiloval svíčky, a to zvláště v době podzimu a zimy, kdy si doma chceme navodit atmosféru útulného domova. I díky fenoménu hygge se svíčky staly takřka nedílnou součástí našeho domova. Ale jsou opravdu všechny svíčky tak nezávadné? Na co si dát pozor a co jsou naopak plané fámy?
Škodí zapálené svíčky?
Pojďme se tedy podívat, jak to ve skutečnosti s těmi svíčkami je. Opravdu jsou škodlivé? A kde je ta mez, kdy by nám už mohly poškodit zdraví? Podle výzkumů, to totiž není tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát, záleží totiž hned na několika faktorech.
Respirační toxikolog Meghan E. Rebuli říká, že potenciální škodlivost svíček plyne z toho, že spalováním vosku – nejčastěji jde o parafínový vosk – se do prostoru uvolňují těkavé a polotěkavé látky, kouř a s ním i něco málo pevných částic. Bylo provedeno hned několik studií, které zkoumaly vliv hořící svíčky v uzavřených prostorách a škodlivé látky uvolňované při jejich spalování.
Například studie provedená v roce 2008 vyvrátila předpoklady, že by spalování svíček bylo karcinogenní. Podle této studie je množství těkavých látek a produkovaných sazí hluboko pod prahem, který by nás měl znepokojovat. Mnohem většímu karcinogennímu riziku se vystavujeme na ulici, kde vdechujeme výfukové plyny z aut. Jak naznačuje další studie, svíčky riziko představují hlavně tehdy, jestliže pálíte mnoho svíček najednou. Také záleží na velikosti svíčky, době hoření, velikosti místnosti i způsobu uhašení svíčky. Důležité je potom především větrat. Zvláště u citlivých lidí může zapálená svíčka a nevětrané prostory způsobit astmatické projevy a dýchací obtíže.
Dánský životní styl Hygge. Jak bydlení dělá z Dánů 2. nejšťastnější lidi na světě?
Vonné tyčinky a vykuřovadla skutečně představují zdravotní riziko
Stejně jako u svíček, i u vonných tyčinek a vykuřovadel záleží na velikosti dýmu. Zatímco u klasických svíček je viditelný kouř velmi malý, vonné tyčinky a především pak vykuřovadla už dokáží čadit pořádně. U nich se podíl těkavých a pevných částí uvolňovaných do prostředí objevuje daleko více. Neprobíhá u nich totiž klasické hoření, ale vypouštějí dým. Složení látek při takovém dýmu je velmi podobné těm, které se uvolňují třeba i u dieselového motoru – především oxid uhličitý a aromatické uhlovodíky. Jak naznačují studie, při dlouhodobém vystavení se tomuto druhu hoření se rozvíjí astma a jiná plicní onemocnění.
Například studie z roku 2021 potvrdila, že emise oxidu uhličitého při hoření dvou svíček v místnosti jsou podobné množství, který by například vydechl jeden téměř 200 kilový člověk. Nebo jinak řečeno, je to jako bychom byli v dusné nevětrané místnosti s příliš mnoha lidmi. Řešení na dusnou místnost je pak velmi jednoduché. Vyvětrat. A nejlépe již při samotném procesu vykuřování. Když už používáte vykuřovadla jako je třeba palo santo či šalvěj bílá, vyhánějte zlé duchy z místnosti i otevřeným oknem. Jinak se vám zlý duchové mohou usadit třeba na plicích a způsobit chronické onemocnění typu rakoviny plic.
Proč se dnes upřednostňují sojové svíčky před parafínovými
Výše jsme zmínili, že klasické svíčky jsou vyrobené z parafínu. Parafín je ropný derivát, konkrétně ropný olej získaný jako vedlejší produkt při výrobě benzínu. Při jeho spalování či tavení se uvolňuje určité množství těkavých látek jako je toluen a benzen. Také se předpokládá, že uvolňuje více emisních látek než jiné vosky. Pokud tedy můžete, doporučuje se parafinové svíčky nahradit třeba sojovými či včelími. Jestliže k nim nemáte přístup, dívejte se na množství parafínu ve svíčce a jeho kvalitu. Čím méně a v lepší kvalitě, tím lépe.
Proč tedy ta sója? Sojový vosk naproti parafínu je vyroben ze sojového oleje, který se vyrábí lisováním sojových bobů. Z takového hlediska neobsahuje žádné umělé látky, což ze sojového vosku dělá lepší alternativu k parafínu. Zároveň je i udržitelnější pro životní prostředí než nějaký produkt z ropy.
Zvýšenou obezřetnost bychom si pak měli dávat především na barevné a vonné parafínové svíčky. Při jejich výrobě se používají různá barviva. Nejčastěji obsahují benzidin, který je prokazatelně karcinogenní. Klinické studie jej dávají do spojitosti především s rakovinou močového měchýře, ale třeba i takové slinivky břišní.
Myrta je svatební keř, který symbolizuje věčnou lásku má i léčivé účinky
Kadidlo pomáhá při rakovině vaječníků či vysokém krevním tlaku
Kdy už je té svíčky či vykuřovadla dost
Zpravidla byste měli nadměrnou dávku svíčky poznat třeba podle migrény. Vždycky byste měli znát přesné složení svíček, abyste předešli problémům. Pozor byste si také měli dát na spalování esenciálních olejů v aroma lampách, vybrané druhy jsou totiž svými výpary prokazatelně toxické pro domácí zvířata.
Neexistuje žádná věda, která by naznačovala, že svíčky jsou ze své podstaty nebezpečné. Všechny svíčky – parafínové i sojové – uvolňují těkavé organické sloučeniny, ale činí tak v množství, které by nemělo představovat zdravotní riziko. Pro co nejbezpečnější aromaterapii vybírejte vysoce kvalitní svíčky, které nepoužívají barviva ani parafín a dobře místnost větrejte.
Zdroje: sciencedirect.com, cancer.org.au, healthline.com, health.clevelandclinic.org, goodhousekeeping.com, pubchem.ncbi.nlm.nih.gov