Junk food jako strašák současnosti: Čím nám škodí a jak s ním skoncovat?
Michaela Šilháčková
15. 8. 2021
Pojem junk food pro vás může být neznámý, nicméně s největší pravděpodobností jste si nějaké jídlo, které bychom za junk food mohli označit, již dopřáli. Co je to junk food, jaké potraviny zahrnuje a proč nám škodí?
Co si představit pod pojmem junk food?
Junk food je souhrnným označením pro typicky nezdravá jídla s vysokým obsahem cukru, soli či tuku a nízkou výživovou hodnotou. Převážně se mezi tato jídla řadí průmyslově zpracované potraviny. Vzhledem k tomu, že tělu nepřinášejí nic dobrého, jejich konzumaci nelze doporučit. Je třeba mít na paměti, že junk food obsahuje velké množství jednoduchých cukrů, soli a nasycených tuků. Co naopak neobsahuje, je dostatečné množství bílkovin, zdravých tuků, hodnotných sacharidů, vitamínů a minerálních látek.
Velmi často je junk food ztotožňováno s nabídkou fast foodů. Je pravda, že mnoho řetězců s rychlým občerstvením junk food nabízí, v některých fast foodech je však možné koupit i mnohem zdravější jídla, jako jsou například saláty, polévky, obložené pečivo se zeleninou a podobně.
Jaké potraviny patří mezi junk food?
Typickými příklady junk food jsou sladkosti, sladké nápoje a smažená jídla, například hranolky nebo chipsy. Můžeme sem však zařadit také další tučné výrobky, jako je tučné maso nebo lahůdkové saláty s majonézovým základem.
Tím však výčet zástupců junk food rozhodně nekončí. Nesmíme totiž zapomenout ani na vysoce zpracované potraviny, které mají podezřele dlouhou dobu trvanlivosti a obsahují nejrůznější aditiva. Pro příklad můžeme uvést balené sladké pečivo – croissanty, rolády, bábovky a další.
Čím nám junk food škodí?
Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že častá konzumace zmíněných jídel vede k nadváze a k problémům s ní spojených. Nadměrné množství tuku s sebou nese riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky II. typu, rakoviny a dalších chorob. Dle některých studií má konzumace junk food negativní vliv také na naše psychické zdraví.
Potraviny spadající do kategorie junk food mají navíc velmi nízkou nutriční hodnotu, proto se u lidí, kteří jimi nahrazují plnohodnotnou stravu, objevují znaky podvýživy. Tito lidé mohou mít nadváhu či být obézní a zároveň trpět dlouhodobým deficitem důležitých vitamínů, minerálů a dalších látek nezbytných pro správnou funkci organismu.
Kolik kávy denně můžeme vypít? Dokonce existuje i smrtelná dávka
Vysoký obsah soli – nebezpečí nejen pro ledviny
Sůl je možná nad zlato, nicméně v příliš velkém množství má neblahý vliv na naše zdraví. Nadměrný příjem soli zvyšuje krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, navíc negativně ovlivňuje fungování ledvin. Výrazně slaným potravinám, jako jsou například hranolky nebo chipsy, bychom se tedy rozhodně měli vyhýbat.
Nasycené mastné kyseliny – hrozba pro hladinu cholesterolu
Také tuk bývá v potravinách označených jako junk food obsažen ve velmi vysokém množství. Zpravidla se přitom jedná o tuk, který má zcela nevhodné složení mastných kyselin – obsahuje příliš velké množství nasycených mastných kyselin a naopak nedostatek nenasycených.
Vysoký příjem nasycených mastných kyselin zvyšuje hladinu cholesterolu, s čímž jde ruku v ruce vyšší riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.
Jednoduchý cukr – rizikový faktor rozvoje obezity
Problematickou složkou potravin, které se řadí do kategorie junk food, je pochopitelně i jednoduchý cukr. Přílišný příjem cukru zvyšuje riziko obezity a dalších problémů, které jsou s ní spojeny. Potraviny s velkým obsahem jednoduchého cukru mají navíc vysoký glykemický index, proto po jejich konzumaci máme velmi brzy zase hlad, případně chutě na sladké.
Vše o sacharidech: Jak nahradit cukr? Je lepší med, melasa, nebo čekankový či rýžový sirup?
Jak často si dopřávat junk food?
Junk food pro naše zdraví nemá žádnou přidanou hodnotu, proto bychom jej neměli konzumovat ideálně vůbec. Pochopitelně ne vždy je snadné se těmto potravinám vyhnout nebo odolat chuti na vyloženě nezdravé smažené či sladké jídlo. Rozhodně bychom si však junk food neměli dopřávat pravidelně a příliš často, například každý týden. Zejména v jídelníčku dětí by se junk food mělo objevovat skutečně výjimečně.
A jak hranolkům, sladkostem a dalším nezdravým potravinám odolat?
Konzumace junk food má negativní vliv na naše zdraví, proto je vhodné ji omezit na minimum. Častým důvodem, proč mnohdy volíme právě junk food namísto zdravějšího pokrmu, je nedostatek času. Vyplatí se proto plánovat si jídlo dopředu a situacím, kdy jsme nuceni sníst něco ne zcela zdravého, se tak vyvarovat.
Pokud chcete s nezdravým jídlem skoncovat, nezapomeňte konzumovat dostatek bílkovin. Zasytí a zaženou chutě na sladké, s nimiž v rámci změny životního stylu často bojujeme. Mezi zdravé zdroje bílkovin patří například ryby, fazole nebo ořechy.
Nevýhodou je, že tučná, sladká a velmi slaná jídla spoustě lidí chutnají a mnozí si na nich vytvoří dokonce i jistou formu závislosti. Je proto důležité tyto nezdravé pokrmy nahradit takovými jídly, která jsou zdravější a zároveň nám chutnají.
Zbytek je již pouze o pevné vůli. Nicméně vězte, že vydržet se vyplatí – se zdravou stravou se totiž pojí nejen celkově lepší zdravotní stav, ale i krásnější postava, mladistvější pleť, kvalitnější vlasy, méně stresu a lepší nálada.