Strach je dobrý sluha ale špatný pán. Strach z reálného nebezpečí nám pomáhá uniknout. Naopak jeho iracionální formy, jako například strach ze změny, jsou jen překážkou.
Přirozená reakce i škodlivá emoce
Strach patří k vrozeným instinktům, které mají nejen lidé, ale všichni živočichové. Je to obranný mechanismus, který varuje před nebezpečím a aktivně tak funguje v rámci pudu sebezáchovy. Strach, jako lidská emoce, má v průběhu života zajímavý průběh. Nejprve se objevuje pouze ve své základní formě jako reakce na neznámé podněty. Čím jsme starší, tím je to díky zkušenostem a také představivosti komplexnější emoce.
Další zajímavostí je, že strach je přenositelný pocit, a dokáže se mezi lidmi šířit. Může mít mnoho podob, od méně intenzivních, jako je obava a úzkost, po silné prožitky hrůzy, děsu a zděšení. Jistou formou strachu je tréma, která plyne ze strachu z neúspěchu a veřejného ponížení. Chorobné formy strachu pak ústí do nejrůznějších fobií.
Jak překonat strach? Proč nám nejde ovládat negativní pocity
Bát se či nebát?
Proč vlastně pociťujeme strach? Odmysleme nyní situace, kdy jsme v ohrožení, a strach je přirozená obranná reakce. Bavíme se o strachu v každodenním životě. Strach ze změny, budoucnosti, nového zaměstnání, veřejného vystoupení nebo prezentace projektu, neúspěchu či zamítavé reakce, ze vztahů apod. Existují dvě varianty. V minulosti jsme prožili špatnou zkušenost a nyní se bojíme, že se bude opakovat. Mnohem častěji se ale stává, že si člověk sám ve své hlavě dopředu vymýšlí nejrůznější scénáře se špatným koncem, aniž by daná událost vůbec proběhla.
Základní rozdělení typů strachu:
- vrozený strach – genetická informace, která je nedílnou součástí naší DNA a kterou jsme zdědili po generacích našich předků, tento typ informace se předává, aby pomohl přežít
- naučený strach – jinými slovy také získaný nebo osvojený, emoce, které vznikly na základě zkušenosti s danými situacemi a v průběhu života se vyvíjí
Panická ataka útočí bez varování. Příčinou jsou často potlačované emoce
Co kdyby?
Ve chvíli, kdy se bojíme, ať už je to strach ze změny nebo něčeho jiného, začínáme si vymýšlet únikové scénáře. Najednou máme celou řadu důvodů, proč to, co bychom měli udělat, vlastně dělat nemusíme. Tyto negativní myšlenky typu, to nedokážu, proč bych to dělal, stejně to pokazím atd., nás mohou přivést až do stádia paniky. A ta nás následně ochromí. A v této podobě už nejde jen o myšlenky, strach se začne projevovat i fyzicky. Potíme se, třesou se nám ruce, tlačí nás na hrudi a špatně se nám dýchá. Strach ze změny může být tak veliký, že nám brání v rozletu, cestě za štěstím a dokonce se může projevovat i tělesně, v podobě nemocí.
Jak porazit strach ze změny?
Stejně jako každého strašáka, i strach je nejprve potřeba pojmenovat. Ukažte si na něj prstem a řekněte si, ano, mám strach ze změny. Ve chvíli, kdy jej pojmenujete, můžete jej přijmout a pracovat s ním. Strachu nebo úzkosti se nezbavíte tak, že jej budete ignorovat a obcházet. Musíte si na něj posvítit a naučit se s ním žít. Teprve v takové chvíli nad vámi ztratí moc.
Zamyslete se nad tím, jak překonat úzkost nebo jak překonat nervozitu, kterou pociťujete. Jen díky tomu naleznete odpovědi, které vám pomůžou překonat strach ze změny. Vezměte si například vynálezy, které přinesly lidstvu mnoho užitečných věcí. Kdyby se vědci, kteří s nimi přišli, drželi pouze věcí, které znají, nikdy by nic nového nevzniklo. A kolikrát tito vynálezci šli cestou pokus – omyl, aniž by se dílčími neúspěchy nechali zastrašit.
Pošlete mozek do posilovny
Jak už jsme jednou říkali, strach se v průběhu života vyvíjí a váže se na zkušenost. To znamená, že čím více zkušeností, znalostí a informací budete mít, tím menší bude váš strach ze změny. Vezměme si například cestování do země, kde jsme nikdy nebyli. Každý z nás pociťuje lehké chvění, které z části způsobuje fakt, že se těšíme, a zároveň lehkou úzkost. Jak překonat nervozitu před cestou? Je to jednoduché, pokud budete cestovat často, budete mít zkušenosti a nebudete se bát, že se třeba ztratíte, že nenajdete hotel nebo že se nedomluvíte. Vaše vlastní zážitky vám říkají, že se to může stát, ale že to také dokážete snadno vyřešit.
Jak překonat úzkost?
Velmi podobně to funguje i se strachem ze změny, například v zaměstnání. Pokud budete dělat stále v té jedné a té samé práci, i přesto, že v ní nejste spokojená, šlapete si po svém štěstí. Pokud práci změníte jednou, podruhé to bude výrazně snazší. Důležité je převzít zodpovědnost za svůj vlastní život.
Rozhodli jste se něco změnit a nevyšlo to? To přeci není důvod to vzdávat. Život není jen cesta lemovaná úspěchy. I nezdar je zkušenost. Nyní víte, že tudy cesta nevede a je potřeba se vydat jinudy. A naopak, pokud se zadaří, úspěch vás posílí. Strach ze změny a boj s ním jsou totiž především o sebedůvěře.
Prožíváte buzeraci v práci? Naučte se bránit a stanovte si přípustnou mez
Pomalu ale jistě
Důležité je si uvědomit, že strach ze změny se nedá porazit hned. Jak se říká, ani Řím nepostavili za jeden den. Postupujte po malých krůčkách. Pevné základy jsou daleko stabilnější, než horkou jehlou spíchnutá konstrukce. Abyste dokázali něco změnit, položte si nejprve několik základních otázek. Čeho přesně se bojíte? Jaká je nejhorší a nejlepší varianta toho, co se může stát? Nakolik jsou vaše obavy reálné? Když se nad tím člověk zamyslí, většinou zjistí, že nic není tak žhavé, jak se na první pohled může zdát. Pokud si budete jen nečinně přát, aby byl váš život jednodušší, nikdy se nic nezmění. Pokud si ale budete přát, abyste vy sami byli silnější a lepší, úspěch je na obzoru.
Celoživotní proces
Nejlepší způsob, jak překonat úzkost nebo jak překonat nervozitu, je vytvořit si pozitivní motivaci k překonání strachu ze změny. Najděte si důvody, proč chcete se strachem bojovat. Může to být například to, v čem vás omezuje, nebo co jeho překonáním získáte. Začněte pomalu rozšiřovat svou zónu pohodlí. Představujte si, jaké by to bylo, kdybyste tento strach neměli. Pracujte na svém sebevědomí a sebedůvěře.
Ve dvou se to lépe táhne. Zkuste si najít někoho, kdo má podobný strach, nebo mentora, na kterého se budete moci obrátit ve chvílích nouze. Mějte stále na mysli, že proti strachu se musí bojovat aktivně a že každý další pokus bude jednodušší.