Keře a stromy patřící do rodu kalina jsou dostupné ve velkém množství druhů a kultivarů, proto bezpochyby najdete ten, který se bude hodit právě do vaší zahrady. Jak tyto poněkud opomíjené dřeviny pěstovat a kdy je sázet?
Kalina (Viburnum)
Kalina (Viburnum) je rod rostlin, který zahrnuje přes dvě stě druhů. U nás se vyskytují pouze dva – kalina obecná a kalina tušalaj.
Jedná se o opadavé, popřípadě neopadavé dřeviny se sytě zelenými, mnohdy kožovitými listy. Kaliny kvetou drobnými květy, které jsou uspořádané do jednoduchých květenství, konkrétně vrcholíků. Plody jsou malé kulaté peckovice, které mohou mít různé odstíny od žluté a zářivě červené po tmavě fialovou až černou.
Díky dekorativním květům a plodům se kaliny pěstují v soukromých i veřejných zahradách jako okrasné keře. K dispozici je celá řada kultivarů, za zmínku stojí například zahradní hybrid kalina pražská, stálezelená kalina vrásčitolistá nebo kalina vonná. Pěstovat lze samozřejmě také výše zmíněnou kalinu tušalaj nebo kalinu obecnou.
Kalina obecná (Viburnum opulus)
Kalina obecná představuje keř s bílými, světle zelenými nebo světle růžovými květy a lesklými červenými plody. Jak bylo zmíněno výše, jedná se o jeden ze dvou druhů vyskytujících se v české přírodě. Kalinu obecnou lze mimo jiné pěstovat také na vlastní zahradě. Nejlépe se jí bude dařit ve vlhčí půdě, poroste však v podstatě kdekoliv. Pěstovat ji můžete v živých plotech i ve skupině dřevin.
Kalina tušalaj (Viburnum lantana)
Kalina tušalaj se vzhledem ani nároky na pěstování příliš neliší od kaliny obecné. Má rovněž drobné květy uspořádané do vrcholíků a nejlépe se jí daří ve vlhkých půdách. Plody jsou zpočátku zelené, postupně nabývají červené barvy a nakonec zčernají. Kalinu tušalaj je často možné vidět v parcích, vysazuje se však také do živých plotů nebo jako součást skupiny dřevin v soukromých okrasných zahradách.
Jak kalinu pěstovat?
Hledáte-li keř, který kvete, voní a nese dekorativní plody, pak jste jej právě našli. Rod kalina zahrnuje obrovské množství druhů a v zahradnictvích seženete také celou řadu zahradních kultivarů, proto je rozhodně z čeho vybírat. Výhodou těchto keřů a nízkých stromů je, že jsou vizuálně zajímavé po celý rok – na jaře kvetou roztomilými květy v různých odstínech, na podzim květy ustupují zprvu zeleným a později červeným bobulím a listy, pokud nejsou stálezelené, začnou hrát všemi barvami.
Při výběru vhodného druhu či kultivaru si ověřte, že splňuje to, co od něho očekáváte. Určité vlastnosti se totiž mohou lišit – existují kaliny opadavé, neopadavé, stálezelené apod. Rozdílná může například i barva plodů. Nutno také podotknout, že ne všechny druhy kaliny voní.
Co však mají všechny druhy společné, je velmi nízká náročnost a vysoká odolnost. Prospívají v takřka jakékoliv půdě, rychle rostou, řez potřebují jen málokdy a navíc je nenapadají téměř žádné choroby ani škůdci.
Stanoviště
Ideální je vlhčí, dobře propustná půda a plné slunce či polostín (v závislosti na druhu). Většina druhů preferuje lehce kyselou půdu, nicméně je-li půda neutrální nebo zásaditá, nic se nestane. Dejte pozor, aby keře nebyly podmáčené, hrozila by hniloba kořenů, které se jen těžko zbavuje.
Zálivka a hnojení
V prvních dvou letech po vysazení je vhodné kalinu pravidelně zalévat, u vzrostlých keřů si však se zálivkou nemusíte dělat příliš těžkou hlavu. Řiďte se pouze tím, že by zem neměla proschnout moc do hloubky. Obecně však platí, že lepší je pro kalinu dlouhodobější sucho než přemokření. Hnojení není potřeba.
Řez
Ani na řez kaliny nemají žádné zvláštní nároky. V prvních letech po vysazení je řez dokonce spíše kontraproduktivní. Vzrostlé rostliny můžete prořezávat zhruba každé dva nebo tři roky. Staré nebo poškozené větve odstraňte u země, mladší větve a nové výhony stačí zkrátit méně.
Množení
Kaliny lze množit semeny, která se sklízejí koncem léta a poté se stratifikují. Další, zřejmě jednodušší metodou je řízkování, které je vhodné provádět na podzim, popřípadě v zimě. Většinu druhů je možné rozmnožovat také hřížením, které spočívá v zasazení dřevnatějícího výhonu do půdy. Zde výhon za čas zakoření a následně vyroste nový jedinec.
Kdy je vhodná doba pro sázení kaliny?
Vhodnou dobou pro sázení a přesazování je jaro. Vyberte vhodné stanoviště a vykopejte díru o hloubce květináče, v němž se rostlina momentálně nachází. Šířka by měla být zhruba dvojnásobná. Poté keř opatrně vyjměte a zasaďte. Zalijte jej a obložte mulčovací vrstvou, aby se v půdě udržela vlhkost. Následně ho zalévejte zhruba jednou za týden až 14 dní, podle počasí.
Jak již bylo řečeno, mladá rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, nicméně přelití by ji mohlo zahubit. Je tedy lepší zalévat spíše střídmě a častěji, vždy tak, aby půda měla šanci lehce vyschnout.
Choroby a škůdci kaliny
Keře a stromy rodu kalina jsou velmi odolné, což platí i s ohledem na onemocnění a škůdce. Nebezpečí představuje v podstatě jen nadměrná zálivka, jejímž následkem bývá zahnívání kořenů, a brouk bázlivec kalinový, jehož larvy parazitují na listech. Larvy bázlivce mohou kalinu zcela zničit, proto je nutné proti němu včas zakročit. Řešení představuje chemický postřik a radikální zkrácení rostliny poté, co odkvete.
Zdroje: wikipedia.org, nkz.cz, thespruce.com, almanac.com