Menu
WomanOnly
Zahrada

Kalina tušalaj: Jak ji pěstovat a k čemu se tato dřevina používala v minulosti?

Kalina tušalaj (Viburnum lantana) je opadavý či poloopadavý kvetoucí keř, který lze pěstovat v živém plotu, ve skupině keřů i jako solitéry. Jaké podmínky potřebuje pro zdárný růst a jak se o ni starat?

Kalina tušalaj (Viburnum lantana)

V Česku se kalina tušalaj vyskytuje především na částečně slunných stráních a v hájích. Kromě toho se vysazuje v parcích a zahradách jako okrasný keř. Domovinou kaliny tušalaj je střední a jižní Evropa, severní Afrika a Blízký východ.

Kalina tušalaj má drobné bílé květy uspořádané do koncových vrcholíků. Listy jsou matné, sytě zelené a mírně srdčité, opadavé listy jsou pilovité s tupou špičkou. Zespodu je pokrývají jemné šedé chloupky. Plody kaliny tušalaj, které lákají různé druhy ptáků a hmyzu, jsou nejprve červené a postupem času černají.

Jedná se o rozlehlý keř, který dorůstá do výšky mezi třemi a čtyřmi metry. Kvete od přelomu dubna a května zhruba do června.

Díky plodům a květům působí kalina tušalaj dekorativním dojmem a velmi pěkně vypadá v již zmíněných živých plotech či keřových skupinách. Rovněž ji lze pěstovat v prostoru jako solitéru.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Toxicita

Plody kaliny tušalaj, které dozrávají v období od srpna do října, jsou jedovaté a v případě konzumace většího množství způsobují zvracení. Toxické látky jsou obsaženy také v listech a kůře.

Využití kaliny tušalaj

Dnes se kalina tušalaj vysazuje jako okrasný keř v městských parcích a soukromých zahradách. V minulosti se však využívala k jiným účelům. Její odolné větvičky se používaly k vázání balíků sena a existují také důkazy, že přinejmenším v Evropě se dřevo kaliny tušalaj užívalo k výrobě šípů.

V 90. letech bylo v rakouských Alpách nalezeno zachovalé tělo lovce, jenž žil v období 4000–3500 let před naším letopočtem. Měl u sebe mimo jiné šípy vyrobené právě ze dřeva tohoto keře.

Kalina tušalaj a její účinky na zdraví

Dříve se kalina tušalaj používala také v léčitelství. Přestože má možná účinky, které jsou pro lidské zdraví prospěšné, nelze její konzumaci vzhledem k toxicitě doporučit. Určitě je však možné vyzkoušet různé tinktury, které jsou určené především pro osoby s menstruačními bolestmi nebo dýchacími problémy.

V minulosti se používaly především extrakty z listů, květů a plodů a připravovaly se z ní i přípravky pro vnější použití. Nálev z kaliny tušalaj se užíval například k mírnění projevů ekzémů, dermatitid, kožních vředů a podobně.

Jak pěstovat kalinu tušalaj

Jedná se o odolný keř, který snese různé typy půdy, nicméně nejvíce kalině tušalaj vyhovují půdy vlhčí, humózní a hlavně dobře propustné. Dostatečná propustnost je v tomto případě základ úspěchu, jelikož v opačném případě by docházelo k přemokření a následné hnilobě kořenů. Kalina tušalaj snese spíše dlouhodobější sucho než přelití. Dobře poroste v kyselých, neutrálních i zásaditých půdách.

Pokud jde o světelné podmínky, daří se kalině tušalaj zejména v polostínu, na plném slunci hrozí spálení.

Vajgélie. Dlouhověký kvetoucí keř, který lze pěstovat v prostoru i živém plotu

Choroby a škůdci

Dobrou zprávou je, že obecně je kalina tušalaj odolná také vůči škůdcům a chorobám. Mohou ji však napadnout mšice nebo brouk bázlivec kalinový, jehož larvy si nejčastěji pochutnávají právě na rostlinách druhu kalina. Další případné problémy bývají způsobeny zejména přemokřením, proto je nutné tento keř pěstovat ve skutečně dobře propustných půdách.

Řez

Čas od času je potřeba kalinu tušalaj prořezat a dodat jí tak tvar. Pravidelně odstraňujte také stárnoucí či poškozené větve, abyste kalinu udrželi v dobré kondici. Radikálnější řez provádějte těsně po odkvětu, rostlina tak bude mít dostatek času na načerpání energie na další období kvetení.

Zdroje: dearplants.com, wikipedia.org, woodlandtrust.org.uk, jardineriaon.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kalina tušalaj: Jak ji pěstovat a k čemu se tato dřevina používala v minulosti?