Menu
WomanOnly
Zahrada

Kana je exotická rostlina, která potřebuje jen dostatečnou zálivku a úrodnou půdu

Kana, v Česku známá spíše pod názvem Dosna, je tropická rostlina, která byla vyšlechtěna, aby se dala pěstovat i v našich mírných podmínkách. Jedná se o trvalku, která potřebuje alespoň 6-8 hodin slunečního světla. Můžete jí tohle nabídnout? S jejími opulentními květy a listy bezpochyby nebudete litovat.

Charakteristika kany

Kana pochází z tropického či subtropického pásu z oblastí Severní a Jižní Ameriky. V Česku je nejrozšířenější dosna indická (Canna indica), která je hojně pěstovaná na zahradách jako okrasná rostlina. Jedná se o odenkovou trvalku, vzhledem dostává svému původu – má velké lopatkové listy a výrazné květy. Dosna je nenáročná na údržbu, snadno se pěstuje a je dlouhotrvající. Barva květu se nejčastěji vyskytuje žlutá, oranžová, růžová a červená. Květ je umístěn na silných vysokých stopkách. Odrůdy se pak liší barvou listů – od zelené až po kaštanové a bronzové. Byť se jedná o trvalku, v chladnějších oblastech se může pěstovat i jako letnička. Kana má ráda dostatek tepla a slunečního světla. Sice se jedná o tropickou rostlinu, ale jedovatá není a to ani pro psy a kočky.

Jak pěstovat frézie: jejich opojná vůně vás překvapí

Kam kanu umístit a jak ji pěstovat

Kany mají rády dostatek tepla, proto je umístěte nejlépe na plné slunce. V horkých oblastech, kde přes léto praží hodně slunce, jim ale prospěje odpolední polostín. Má ráda vlhké podmínky, ale snese téměř jakoukoli dobře odvodněnou půdu, která je buď neutrální, nebo mírně kyselá. Intenzita a doba kvetení hodně záleží na klimatu a počasí. V oblastech, kde je chladněji začíná růst později a pomaleji. Jestliže chcete, aby kvetla dříve, zasaďte ji uvnitř a pak přesuňte ven, to jí pomůže dříve kvést.

Dosna ocení bažinaté podmínky. Půda by měla být také bohatá na organickou hmotu. Umístěte kanu tam, kde bude mít prostor k růstu, vynikne na okrajích nebo vyvýšených záhonech a ve velkých květináčích na terase. Nejvýraznější efekt docílíte, jestliže ji umístíte do smíšených okrajů nebo skupinových výsadeb.

Výsev dosny

Kana se nejčastěji sází z oddenků brzy a jaře po pominutí posledních mrazů. Bude jí trvat několik týdnů, než vyklíčí, ale pak již poroste rychlým tempem a už tentýž rok se můžete těšit na květy. Pro rychlý růst potřebuje hlavně světlo a dostatek zálivky.

Zalévání kany

Nejvhodnější je rovnoměrná zálivka a vlhká půda. V extrémních vedrech zalévejte často, můžete i dvakrát denně – brzy ráno a večer, kdy už zajde slunce, ale není ještě tma. Nedostatek vody se u dosny projevuje trháním či praskáním listů. Jako tropická rostlina má ráda vyšší vlhkost vzduchu, ale toleruje relativní sucho, pokud je vhodně zalévána. Nic také nezkazíte, pokud ji občas orosíte – vyvarujte se však rosení na vrcholu odpoledne při nejvyšších denních teplotách.

Hnojení dosny

Kromě dostatečné zálivky kana vyžaduje i větší množství hnojiva nebo úrodné půdy. Ve svých oddencích si totiž ukládá určité procento živin do zásoby pro budoucí prosperitu. Proto hnojte brzy na jaře a v létě univerzálním hnojivem.

Mandevila je nenáročná exotická kráska, která vykvete i příští rok

Přezimování kany

V mírných oblastech s teplejší zimou lze nechat dosnu venku po celý rok na slunném a chráněném místě, nicméně v našich podmínkách není mrazuvzdorná. Pokud ji necháte přes zimu v zemi, po silnějších mrazech se spálí.

Přezimování dosny se liší v záhonu a v květináči. Když pěstujete kanu na zahradě, hlízy vykopejte ze země, ale hlínu z nich neoklepávejte a jen tak vyryté uschovejte. Při pěstování v květináči hlízy nemusíte vyndávat a pouze nadzemní části sestříhejte dezinfikovaným náčiním na přibližně 10 cm. Odstraňte všechny zbytky listů. V obou případech hlízy uložte do tmavé místnosti bez mrazu – nejideálnější teplota je kolem 10-13 °C, teplota by ale neměla klesnout pod deset. Pravidelně kontrolujte zdraví kany, zda není napadená plísněmi či hnilobou. Jestliže napadení zaregistrujete, co nejdřív poškozené hlízy odstraňte, ať se nákaza nešíří dál.

Množení a prostříhávání

Vždy odstraňujte odumřelé listy, aby správně kvetly. Pokud chcete kanu rozmnožit, lze ji nejjednodušeji namnožit pomocí odnoží. Během vegetačního období oddělte jeden či více oddenků (podle množství a potřeby). Měly by být dobře vyvinuty, aby správně zakořenily. Odřízněte je od hlavního oddenku, hledejte výhonky, které mají alespoň dva až tři růstové body. Toto lze provést jak na jaře po vytáhnutí rostliny ze zazimování, či na podzim, jakmile je vykopete ke skladování.

Gazánie je skvělou volbou do slunné zahrady a na horká místa, navíc nevyžaduje zvláštní péči

Možné choroby a škůdci

Hojným problém je nekvetení kany. Na vině je buď pozdější růst oddenků či nedostatek vody, nebo nakonec špatná úrodnost půdy.

Kana má speciální voskové listy, které odpuzují vodu a chrání před plísněmi. Nicméně ve špatně odvodněných půdách se může stát, že bude postižena rzí či bakteriální plísní.

Dosna také může být napadena virem, který způsobuje špatné olistění, žluté pruhy či jejich jiné poškození. Bohužel v tomto případě budete muset kanu zlikvidovat, zvláště pokud jich máte více. Může se totiž snadno rozlézt na ostatní dosny a pak byste museli likvidovat všechny.

Běžnými problémy jako u všech rostlin jsou pak škůdci jako housenky, slimáci a jiní plži, kteří mají rádi listy. Běžní škůdce je i sviluška skleníková a mšice.

Zdroje: gardeningknowhow.com, gardenersworld.com, how-to/grow-plants, thespruce.com, rhs.org.uk, semena.cz, rhs.org.uk

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kana je exotická rostlina, která potřebuje jen dostatečnou zálivku a úrodnou půdu