Karob je považován za náhradu kakaa. Nabízí se ve zdravých výživách jako karobový prášek, obsahují jej například některé sušenky nebo se v karobové polevě obalují oříšky a rozinky prodávané na váhu v prodejnách se sušenými plody. Odkud vlastně karob pochází a v čem se liší od tradičního a nám dobře známého kakaa?
Co je karob a jaké má použití?
Karob neboli karobový prášek se získává z plodů stromu rohovníku obecného (Ceratonia siliqua), který pochází ze Středomoří, kde se využíval už v období starověku. Zpracovávají se zralé hnědé lusky bez semínek, které se ve Středomoří používají i ke krmení dobytka. Karobu se také říká svatojánský chléb nebo plody svatého Jana, údajně se jimi živil také Jan Křtitel na poušti a díky nim si zachránil život.
Lusky se nejprve dlouho suší na slunci až zhnědnou. Poté se melou na prášek, který se používá jako hypoalergenní náhrada kakaa, protože karob nemá žádné povzbuzující účinky, neobsahuje kofein a nepůsobí jako alergen. Dále se také karobová moučka může používat k zahušťování sladkých pokrmů a dezertů a jako náhrada mouky u celiaků a dětí alergických na lepek.
V Chorvatsku se z plodů rohovníku vyrábí i pálenka. Pod číslem E 410 pak také můžeme najít karobovou gumu neboli karubin, který dobře váže vodu a používá se tak k zahušťování.
Zajímavost: Semínka karobu se kdysi využívala jako závaží. Od řeckého názvu pro karob je také odvozeno označení pro ryzost zlata – karát.
Recept na sušenky z ovesných vloček: Rychlá svačina nebo mlsání
Karob versus kakao. Účinky a obsah živin
Karob je plný vitamínů skupiny B, zejména vitamínu B1, dále obsahuje hořčík, hodně vápníku, železo a další prvky. Z vitamínů je kromě béčka zastoupen i vitamín A a D. V karobu také najdeme kromě sacharidů i bílkoviny, vlákninu a něco málo tuku. Oproti kakau však karob neobsahuje theobromin a kofein, kakao je mnohem tučnější a karob zase podstatně sladší. Karob má také méně kalorií než kakao.
Kakao je například velmi bohaté na hořčík a obsahuje celkově mnohem více minerálních látek než karob. Uvádí se, že nepražené RAW kakao obsahuje více vitamínů a minerálů a je zdravější. Nepražené kakao také tolik nepovzbuzuje. Pražené kakaové boby mají stimulační účinek podobný kávě, kdežto nepražené kakao až takový účinek nemá.
Jak chutná karob?
Karob má přirozeně sladkou chuť, na rozdíl od příjemně hořkého kakaa. I když slouží karob jako alternativa kakaa, má zcela jinou chuť. Díky tomu, že je sladký, se používá k doslazování pokrmů. Proto není potřeba již do karobového prášku přidávat cukr, anebo lze lehce dosladit pouze medem či sladem.
Jsou jáhly zdravější než rýže a proč už proso není jen krmením pro ptáky?
Jak používat karob a kde jej sehnat
Karobový prášek slouží nejčastěji jako náhražka kakaa ve všech jídlech, které kakao obsahují. Karob tedy můžeme přidat do mléka nebo do rostlinného mléka, do koláčů a bábovek, na ochucení a přislazení obilných kaší nebo si z něj také můžeme vyrobit čokoládu. Karobová čokoláda se také vyrábí jako alternativa klasické čokolády obsahující kakao. Karobové čokolády jsou i mnohdy určeny pro diabetiky, protože jsou vyrobeny tak, že neobsahují žádný cukr typu sacharózy, maximálně jsou doslazeny agávovým sirupem nebo třeba stévií.
Karob se dá nejčastěji sehnat ve zdravých výživách, a to karobový prášek tmavý, nebo karobový prášek světlý podle toho, nakolik vyzrálý lusk se pomlel. Dále také existuje světlá karobová moučka k zahušťování a karobová poleva, ve které se obalují oříšky a sušené ovoce na váhu. Karobová poleva nebo karobová čokoláda patří pro svou zajímavou a velmi příjemnou chuť mezi oblíbené sladkosti.
Karob – recepty
Recept na karobové sušenky – bezlepkový a veganský recept
Ingredience:
250 g bezlepkové směsi Jizerka
80 g třtinového cukru
125 g rostlinného tuku Alsan
1 hrnek rostlinného mléka
trocha citrónové šťávy
skořice
karob
špetka soli
rozinky, sekané vlašské ořechy
Postup:
Všechny ingredience vymícháme v hladké těsto. Karobu dáme dostatek, ale dbáme na celkovou konzistenci těsta tak, aby se nelepilo a daly se z něj tvořit malé hrudky či kolečka, které dáme na pečící papír a upečeme v troubě při 180°C zhruba do 30 minut. Záleží na velikosti sušenek. Můžete péci déle, ale uberte teplotu v závěru pečení na 100 – 80°C.
Melasa jako černý zázrak. Je lepší ji preferovat před ostatními sladidly?
Dvoubarevná špaldová bábovka s karobem místo kakaa
Ingredience:
500 g špaldové mouky
150g třtinového cukru
2 domácí vejce
1 hrnek rostlinného oleje
1 hrnek mléka nebo rostlinného mléka
1 prášek do pečiva bez fosfátů
karobový prášek
olej na vymazání bábovkové formy a hrubá špaldová krupice na vysypání
Postup:
Mouku nejprve smícháme s práškem do pečiva, přidáme cukr, vejce, mléko a olej. Vymícháme těsto, jehož polovinu dáme do vysypané a vymazané bábovkové formy. Druhou půlku těsta dohladka vymícháme s karobem. Tmavou část těsta nalejeme na světlou část bábovky do formy, v několika místech propíchneme koncem vařečky, aby se slily do pěkného tvaru a dáme péct. Bábovka tedy bude dvoubarevná. Pečeme při 250°C prvních 10 minut, poté postupně snižujeme teplotu. Bábovku pečeme asi hodinu až hodinu a půl a kontrolujeme, zda už je hotová, píchnutím špejlí či vidličkou do těsta.
Domácí karobová čokoláda bez cukru – rychlá nevařená varianta pro děti
Ingredience:
Kokosový olej
rýžový nebo agávový sirup, příp. med
karobový prášek
Postup:
Kokosový olej při hladké konzistenci (lez regulovat pomocí teploty v místnosti) vymícháme dohladka sem zvoleným sladidlem, například rýžový sirupem a karobovým práškem. Hotovou směs o konzistenci polevy či nutely můžeme mazat na pečivo nebo piškoty, samostatně polizovat nebo dát do silikonových formiček na čokoládu a nechat zcela zatuhnout v ledničce a poté vyklopit.
Recept na domácí nutelu. Oslaďte si život oříškovou pochoutkou
Čokoláda z kokosového oleje je ale nejchutnější o máslové konzistenci, tedy připomínající spíše nutelu. Tato rychlá “čokoláda” potěší hlavně děti, které si ji mohou připravit i samy. Nemusíte tak čokoládu vyrábět standardně ve vodní lázni.