Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Kastrace kočky – co obnáší a kdy je vhodné ji udělat?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

6. 7. 2022

Víte, co všechno je třeba vědět o kastraci kočky? Pro a proti nejsou úplně půl na půl… I když však převažují výhody, tato operace vyžaduje informovanost. Chcete vědět, do čeho jdete, ještě před konzultací s veterinářem? Shrňme si kastraci kocourů a koček v kostce.

Proč se kastrují kočky?

Výhod kastrace koček je celá řada. Neschopnost vašeho mazlíčka se rozmnožovat vás nejen ušetří starostí s nechtěnými koťaty. Kastrovaná kočka také přestane utíkat z domova a riskovat svůj život. Pokud vaše kočka žije striktně jen v bytě či domě, nebude už muset psychicky strádat a stresovat se, když „to” na ni přijde.

Kastrace divokých koček je navíc způsob, jak šetřit nejen je, ale také malá zvířata. Venkovní kočky jsou totiž velmi schopní lovci a díky tomu, jak si je lidstvo oblíbilo, se rozšířily po světě a zdecimovaly leckterý ekosystém. Na toto téma doporučujeme například článek v People and Nature ozdrojovaný na konci tohoto článku.

Mainská mývalí kočka: Přítulný společník do rodiny

Jaké má kastrace kočky výhody?

Abychom si tedy shrnuli všechny důvody pro kastraci kočky nebo kocoura:

  • Kočky se množí velmi rychle, hlavně mají-li možnost volného pohybu.
  • Útulky jsou plné nalezených a nechtěných koček. To je fakt obecně známý každému, kdo se v těchto kruzích pohybuje.
  • Přemnožené kočky představují riziko pro rovnováhu v přírodě.
  • Mezi kočkami se přenášejí různé pro ně nebezpečné nemoci (FIV, FIP…)
  • Kočka hnaná pudy si může venku ublížit (rvačky, auta, psi, zlí lidé, nekvalitní strava…). To je sice příroda, ale svému drahému mazlíčkovi to nikdo nepřeje.
  • Kočičí samice v říji je nejen zoufale roztoužená a vystresovaná, ale také hlučná a otravná.
  • Kastrace u koček snižuje riziko rakoviny mléčných žláz a samozřejmě i těch orgánů, o které přijdou.
  • Kocouři po kastraci přestanou značkovat své teritorium.

Přináší kastrace kočky rizika pro její zdraví?

  • Rána po kastraci se může zanítit, pokud kočce nezamezíte dané místo olizovat.
  • Jen vzácně mohou nastat i vážnější pooperační obtíže jako neschopnost se vymočit, deprese nebo opakované zvracení či průjem.
  • Co se naopak obecně ví, je tendence kastrovaných koček přibírat na váze. Není to však tím, že by kočka ztratila hravost a dravost. Spíše to může být tím, že se více drží doma a že mají o trochu nižší metabolismus. Na spoustě veterinárních webů se však dočtete, že kastrovaná kočka nemusí nutně ztloustnout.
  • Lidé také běžně mluví o tom, že kastrace do budoucna zvyšuje riziko problémů s močením. Metropole Vet však na svém webu uvádí, že toto není pravda… Některá speciální krmiva pro kastrované kočky pro jistotu mají takové složení, které má podporovat zdraví močového ústrojí.

Kastrace kocourů: Postup při operaci je celkem nenáročný

Kastrace kocoura se liší od kastrace kočky cenou, jednoduchostí a hlavně intenzitou zásahu do těla. Tento zákrok může trvat pouhých 15 minut. Veterinář kocourovi oholí okolí pohlavních orgánů a kůži vydezinfikuje. Potom nařízne šourek nad každým varletem. Nadvarlata jsou podvázána a vrácena na své místo, varlata zvěrolékař vyjme. Kocour má po probuzení jen ranku na šourku, která by se měla sama stáhnout a uzavřít.

Způsoby kastrace kočky – jak probíhají a v čem se liší?

Jak probíhá kastrace u kočky? Veterinář jí zpravidla provede ovariohysterektomii, tedy odstranění vaječníků, vejcovodů a dělohy. V některých případech děloha zůstává uvnitř těla. Důležité je, že váš mazlíček přijde o chuť na páření a o schopnost ovulace, která u koček nastává až při pohlavním aktu.

Existují dva možné směry kastrace kočky: z boku a zepředu. V obou případech veterinář operační oblast oholí a vydezinfikuje. Pak nařízne kůži i svalovinu, aby se dostal do dutiny břišní. Tam podváže cévy vedoucí do vaječníků, případně i dělohy a přetne vaz, na kterém to všechno drží. Orgány vytáhne a břicho sešije v několika vrstvách.

Šetrnější ale náročnější a dražší možnost je laparoskopická kastrace kočky. Při té celý proces probíhá skrze mnohem menší otvor, za monitoringu vloženou kamerou. Kočka tak mnohem méně krvácí a po dokončení jí zbude značně menší rána k zahojení.

Sterilizace řeší pouze plodnost

Kompromisem pro ty, kteří jsou pro přirozenost, je sterilizace. Ta spočívá v pouhém podvázání vejcovodů kočky. Kočce se tudíž budou nadále vyplavovat sexuální hormony, bude mít říji, bude chodit za kocoury, jen nebude moci zabřeznout. Pro sterilizované zvíře platí všechna rizika jako pro nesterilizované a nekastrované zvíře, kromě plodnosti.

Jak dlouho se kočka mrouská? Pozor! Je to odlišné než hárání fenek

Co zařídit před kastrací kočky, jak dlouho trvá a kolik stojí?

Naprostou nutností před před kastrací kočky hladovka. S plným žaludkem totiž vzniká riziko dušení vlastními zvratky. Kočka se může stihnout vyzvracet ještě před uspáním vlivem medikace, ale neriskujte – půl dne bez jídla jí opravdu neublíží. Někteří veterináři doporučují 12 hodin, jiní 8 nebo naopak více než 12. Zvíře by mělo mít přístup k vodě, ale hodinu nebo dvě před odevzdáním veterináři by nemělo už ani pít.

Příprava a uspání zvířete by mělo trvat do půl hodiny. Samotná kastrace je u kocoura záležitost čtvrt hodiny, u kočky dvakrát tolik. Veterinář by vám po tom, co mu předáte svou kočku, měl dát vědět, v kolik hodin si ji můžete vyzvednout. Na většině klinik je pravidlem vracet vykastrovaná zvířata až po tom, co se úplně probudí. Pokud veterinář na vnější sešití kůže použil nerozpustný materiál nebo udělal uzly, které je lepší po vstřebání stehů odstranit, přijďte zpět cca za 10 dní.

Pro kastraci kocoura byste se měli vejít do 2000 korun. Pokud máte samičku, připravte si 3000 Kč (za laparoskopii kolem 7000 Kč). V závislosti na tom, kolik si účtuje která veterinární klinika, cena může být o dost nižší nebo i o trochu vyšší. Hlavní je, abyste využili služeb u někoho s dobrou reputací.

Domácí péče o kastrovanou kočku a kocoura

Po příchodu domů nechte kočku ještě nějakou dobu odpočívat v přepravce. Bude pravděpodobně ještě nějakou dobu zmatená, zpomalená, může mít problémy chodit rovně, ale to neznamená, že se nebude snažit být aktivní. Snažte se jí zamezit ve skákání do výšky, zvlášť má-li ránu zespod na břiše. Ránu nenamáhejte ani prudkým zvedáním kočky nebo jejím přetáčením na záda. Kočku nepouštějte ven.

Sešitá rána je čistá a nepotřebuje zpravidla žádné čištění, pokud si ji ale kočka nenatrhne prudkým pohybem nebo zuby! Mějte po ruce límec a pokud si kočka ránu začne lízat, okamžitě jí ho nasaďte. Bude to pro ni sice nepříjemné, ale je nutné jí ho pár dní nechat, aby se rána mohla hojit. Kočičí sliny nejsou ani zdaleka tak hojivé, jako jsou plné mikrobů nebezpečných pro hojení stehů. Rána může při hojení svědit, takže navíc hrozí, že si zvíře stehy rozkouše a tím vytvoří ještě větší příležitost pro vnik infekce. U kocourů lízání rány po kastraci není úplně žádoucí, ale ani tak nebezpečné.

Čerstvě vykastrovaná kočka může zvracet nebo odmítat potravu. Vodu jí můžete nabídnout pár hodin po zákroku, ale s krmením pro jistotu počkejte do večera nebo až do rána. Také jí bude asi trvat, než si zajde na záchod. Pokud se nevymočí do 24 hodin, může to být velmi nebezpečné. Neochotu použít záchod ale může způsobovat i nervozita z límce.

Kdy vykastrovat kočku: Lze to hned po porodu či během říje?

Kastrace kočky během mrouskání může o trochu zkomplikovat operaci. Orgány jsou totiž prokrvené. Zvěrolékař by však na toto měl být připraven. Pokud zjistíte, že kočka před termínem kastrace začala mrouskat, neměl by to být důvod pro odložení kastrace.

S kastrací kočky po porodu byste měli určitě počkat, než si odpočine. Už po pár dnech je však možné ji dát vykastrovat. Kočka je schopná brzy po porodu opět zabřeznout, takže byste ji měli držet doma a se zákrokem zbytečně neotálet.

Kastrace březí kočky není neobvyklá. Může nastat v době, kdy ještě březost není patrná, v rámci programů kastrace toulavých koček i v případech, kdy by pro kočku porod byl více nebezpečný. V pokročilé březosti toto může být etický problém, proto je jistě humánnější kočku vykastrovat dříve, než dostane šanci zabřeznout. Kocoury samozřejmě kastrujte také, protože přemnožování koček je i zodpovědnost majitelů kocourů.

V jakém věku je bezpečné dát vykastrovat kočku?

Čím více jde veterinární věda kupředu, tím se pro úspěšnou kastraci kočky věk snižuje. Stále se setkáte s názorem, že kočka či kocour musí nejdříve dosáhnout pohlavní dospělosti a plně vyrůst.

Někteří moderní veterináři už doporučují kastraci kočky ve 3 měsících, tedy než přijde do puberty. Výhodou je jistota, že se kočka nikdy nerozmnoží a že ani nezažije to trápení sexuálního puzení. Uvádí se i to, že právě kastrace kočky, která nikdy neměla koťata, je to, co snižuje riziko rakoviny mléčných žláz.

Šanta kočičí. Co začne dělat vaše kočka, když si k ní přičichne?

Výhody a nevýhody brzké kastrace podrobněji přibližuje článek na VetHope. Podle něj k nevýhodám patří riziko špatného růstu kotěte, riziko spojené se samotnou operací a anestezií a pár dalších rizik. Obecně se setkáte s doporučeními kastrace koček půlročních, pro kastraci kocourů věk může být o trochu vyšší.

A co chemická kastrace kocourů a koček?

Antikoncepce pro kočky je dnes také možná. V Česku se na toto prodávají dva preparáty, které v kočce zastaví říje na několik měsíců. Tyto přípravky, jakožto i jiné, prodávané v zahraničí, však nesou nežádoucí účinky, jako je riziko vzniku cukrovky zánětů dělohy. U psů se na toto používají také podkožní čipy, u koček zatím moc ne. Metropole Vet i některé další veterinární stránky hormonální a chemickou antikoncepci pro kočky výrazně nedoporučují.

Zdroje:

Metropole Vet, Feliti, Pomáhám krmitVeterina Červený vrch, VetHope, MSD Vet Manual

Trouwborst. A. et al (2020). Domestic cats and their impacts on biodiversity: A blind spot in the application of nature conservation law. In: People and Nature, 2(1), 235-250. https://doi.org/10.1002/pan3.10073

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kastrace kočky – co obnáší a kdy je vhodné ji udělat?