Bílé velké květy, obří listy ve tvaru srdce, podlouhlé visící lusky, to je katalpa. Netradičně vypadající strom přinese nejenom exotiku na vaší zahradu, ale svou vůní navíc i odhání komáry. I když není ideální pro každé umístění, tento jedinečný a odolný strom rychle roste a může tak zakořenit i na vaší zahradě. Jak tento strom pěstovat?
Charakteristika katalpy
Stromů jménem katalpa je 8 druhů – některé pochází ze Severní Ameriky (severní katalpa) a ty je díky adaptaci na podobné podnebí možné pěstovat i v Česku. Nejužívanějším kultivarem je katalpa trubačovitá. Další druhy pak pochází z Číny a z Karibiku (jižní a východní katalpa), ty už však nejsou vhodné na výsadbu kvůli našemu chladnému podnebí. Díky svým vlastnostem se mohou pěstovat v sušších půdách a proto se také využívají k melioraci, když potřebujeme zlepšit stav úrodnosti půdy. Navíc dobře snáší znečištěné ovzduší, proto se často volí jako strom do průmyslových oblastí.
Katalpy mají výrazný estetický vzhled a poznáte je již z dálky. Jejich velké listy ve tvaru srdce jsou tmavé, zářivě zelené a dosahují šířky až 20 cm. Pokud je strom již vzrostlý, je porostlý lusky se semeny, které jsou až 50 cm dlouhé. Katalpa má na sobě v době kvetení okázalé bílé květy ve tvaru zvonků. Listy, lusky i květy svou velikostí a výrazností zkrátka lákají pozornost podobně jako například kvetoucí magnolie. Dospělý strom dorůstá velikosti až 16-20 metrů.
Brslen je krásný a odolný keř, ale pozor na něj, je také velmi invazivní
Odolný strom do nepohody
Katalpa dobře snáší sucho a při dobrém zakořenění snese i přemokření. Je to mrazuvzdorný strom, bez nějakých vyšších nároků na pěstování. Začíná kvést kolem července a jedná se o opadavý strom, jehož listy voní po tabáku. Touto vůní odhání komáry, tudíž je vhodný pro výsadbu proti nepříjemnému hmyzu. Díky velkým listům pohlcuje okolní vlhkost a záhy pomalu zvlhčuje okolí. Hodí se tak na zahrady, kde chcete mít nejen klid od komárů, ale kde si i odpočinete v parných letních dnech.
Jak zasadit katalpu
Je hned několik způsobů, jak si vypěstovat tento krásný strom. Buď můžete využít semena z lusků stromu, nebo zakoupit již nařízkovaný stromek a vysadit jej do květináče či na zahradu. Snadno se totiž množí jak ze semen tak z řízků. Dostupný je klasicky v běžném zahrádkářství i ve větším květinářství.
Pěstování ze semen
Pokud zvolíte na sadbu semen z lusků, sbírejte je na konci zimy či začátkem jara, kdy lusky změní barvu ze zelené na hnědou. Tehdy začnou vysychat a otevírat se, aby poskytly svá zralá semena. Následně je skladujte na suchém místě do jarní sadby. Doporučuje se před výsevem semena na dva až tři týdny dát do ledničky, aby se vlivem nízkých teplot spustil proces klíčení.
Až začnete se sázením, dejte semena dohromady a zasaďte je do vlhké půdy, která je vystavena přímému slunci. Popřípadě semena můžete zasadit do nádob o objemu přibližně jednoho litru. Semena zatlačíme do půdy, přibližně 15 cm od sebe. Pravidelně semínka zalévejte, abyste je udržovali ve vlhké půdě, kde se jim bude dobře klíčit – to potrvá asi šest až osm týdnů. Do jednoho až dvou let by vám pak měly sazeničky vyrůst do výšky, která už je vhodná na přesazení na trvalé místo. Jedná se přibližně o výšku půl metru a nejvhodnější doba přesazení je v době vegetačního klidu – tedy na konci zimy.
Molice ničí pokojové i zahradní rostliny. Podívejte se, jak si s nimi poradit
Pěstování z řízků
Pokud se přikloníte k výsadbě řízků, zasadit je můžete v podstatě kdykoliv, avšak nejlépe v brzkém jaru začátkem března. V chladnějším počasí stromy lépe zakořeňují a nehrozí tak velké riziko uschnutí. Umístěte mladé sazenice na světlé, jasně osvětlené a teplé místo a nechte je růst. Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, aby se vyvíjely kořeny. Přesazovací postup na stálé místo je pak stejný jako v případě výsadby ze semen.
Katalpa je mírně jedovatá
Pod katalpami budete muset jednou za čas také uklidit, když shazují listí a lusky. Může se totiž vlivem nepozornosti snadno stát, že se katalpa stane invazivní rostlinou. To hrozí především v blízkosti vodních toků, jelikož ve vlhké půdě si ze začátku tvoří silný kořenový systém, který je pro ni v raných fázích růstu velmi důležitý. Stačí pak aby vítr roznesl uvolněná semena a rázem se katalpa stává nebezpečnou pro původní rostlinné druhy.
Navíc strom vypouští alkaloidy, které jsou pro okolní rostliny mírně jedovaté. Tato alelopatická reakce ovlivňuje nejenom rostliny, ale i mikroorganismy v půdě. Proto je dobré aplikovat kolem stromu na vzdálenost minimálně jednoho metru mulč a pravidelně odklízet rostlinné zbytky.
Katalpa zakrslá (Nana)
Tento kultivar je vhodný pro menší zahrady, pro něž byl speciálně vyšlechtěn. Roste pomaleji oproti katalpě trubačovité a nemá tak invazivní schopnosti. Nicméně její mínus pro vás může být, že nekvete a je to pouze stálezelený opadavý strom. Koruna je kulatá a nemusíte se tak starat o její stříhání.
Josta: Jak pěstovat tento keř a co všechno lze z bobulí vyrobit?
Možní škůdci, na které si dát pozornost
V období teplých dnů a vysoké vlhkosti vzduchu se může projevit plísňové onemocnění, kterému se říká padlí. Vyznačuje se bílými a matnými skvrnami na listech, které se postupně rozšiřují. Je pak nutné strom ošetřit přípravkem na bází mědi. Pokud je neošetříte, napadené listy budou až do podzimu potaženy šedobílým povlakem.
U verticiliového vadnutí se zase jedná o houbové onemocnění. Z počátku jde o vadnutí zelených listů v plné vegetaci. To se nejčastěji děje na počátku léta. Při pokračujícím napadení pak listy vypadají jako spálené a letorosty začínají odumírat. Pokud zakročíte včas, strom bude mít pouze zpomalený růst a může být lehce zakrnělý. V chronické fázi je už třeba odstranit napadené větve a části koruny. Postižení verticilovým vadnutím poznáte tak, že větve příčně rozříznete a uvnitř je šedohnědý či modrošedý kroužek ucpaných vodivých pletiv.