Menu
WomanOnly
Krása

Každodenní péče o aknózní pleť. Co je třeba mít na paměti?

Aknózní pleť je skutečnou výzvou, která vám často nedá v noci spát. Taková pleť však není problém bez řešení, ale každodenní péče vyžaduje komplexní působení a pravidelnost!

Charakteristika aknózní pleti

Kůže se sklonem k akné vzniká v důsledku poruchy funkce mazových žláz, které jsou zodpovědné za produkci kožního mazu, který má ochrannou funkci a poskytuje antibakteriální bariéru. Jsou rozmístěny po celém povrchu kůže těla, s výjimkou spodní části chodidel a vnitřní strany rukou. Při akné se v nadměrném množství vylučuje kožní maz, díky čemuž je pleť nevzhledně lesklá a na dotek mastná. Zvýšená práce mazových žláz způsobuje změnu reakce pokožky a narušuje rovnováhu přirozené bakteriální flóry. Odumřelé buňky ucpávající ústí mazových žláz vytvářejí ideální podmínky pro množení bakterií, které způsobují místní zánět. Póry se rozšiřují a vznikají kožní léze.

Donedávna byla aknózní pleť považována za problém mladých lidí, nyní vědci zdůrazňují, že akné se může rozvinout i po třicítce, například v důsledku nevhodné stravy a silného stresu. Drogérie je vždy vybavena všemi potřebnými přípravky pro péči a ochranu aknózní pleti pro lidi všech věkových kategorií.

Jak správně pečovat o aknózní pleť?

Základem péče o pleť se sklonem k akné a nedokonalostem pleti je důkladné čištění. Mytí obličeje šetrnými přípravky by mělo být pravidelnou součástí vašeho dne – ráno i večer. Neměli byste na něj zapomenout, protože přebytečný kožní maz, nečistoty a zbytky make-upu v sobě skrývají bakterie, které váš problém s akné ještě zhoršují! Odličování, stejně jako čištění pleti čisticími prostředky, je základem péče o pleť se sklonem k tvorbě mazu.

Dalším krokem péče by mělo být pravidelné odstraňování odumřelé kůže. Typ peelingu by však měl být přizpůsoben potřebám pleti – špatná volba může způsobit více škody než užitku! Pokud máte pleť se sklonem k akné, vyplatí se zvolit enzymatický peeling, který jemně peelinguje a čistí pleť. Mechanický peeling může zvýšit zánět a podráždit citlivou pokožku.

Nezapomínejte na výživu pleti, protože každá, včetně pleti se sklonem k akné, potřebuje kvalitní výživu. Proto je dobré nezapomínat na každodenní aplikaci pleťového séra během večerní péče. Po nanesení tonika vmasírujte do pleti jen několik kapek a počkejte několik minut, než se sérum vstřebá. Pokožka potřebuje správnou výživu, aby správně fungovala.

Zvlhčování je klíčem

Po důkladném odlíčení, vyčištění, exfoliaci epidermis a nanesení séra můžete přistoupit k poslední fázi péče, tedy hydrataci. Hydratační krém lze aplikovat pouze na takto připravenou pokožku. Vyplatí se volit přípravky na problematickou pleť, obsahující složky, které eliminují pupínky, zrohovatělou epidermis, záněty, ucpané póry a minimalizují efekt lesklé pleti. Používání intenzivně vysušujících a odmašťujících pleťových přípravků je základní chybou v péči o aknózní pleť.

Velmi často lidé s aknózní pletí sahají po silném vysušení a odmaštění pleti. To je velká chyba, protože mazové žlázy dostávají zavádějící signál, že neprodukují dostatek mazu. Díky tomu začnou produkovat ještě více, aby chránily pokožku před nadměrným vysoušením a odmašťováním! Z tohoto důvodu vyžaduje pleť se sklonem k akné dobrou hydrataci.

Již dlouho je známo, že strava prospívá pleti. Aknózní pleť má ráda vitamíny skupiny B, zejména niacin – vitamín B3, známý také jako vitamín PP. Produkty bohaté na niacin mají pozitivní vliv na stav pokožky. Niacin má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, navíc chrání buňky a ovlivňuje správný stav pokožky a sliznic!

Menu pro lidi s aknózní pletí

Co by tedy měl obsahovat denní jídelníček člověka bojujícího s akné? Vyplatí se zaměřit se především na ryby: tuňáka, lososa, sardinky a sledě a také luštěniny, jako je hrách a fazole. V jídelníčku by také neměla chybět vejce, paprika, chřest, brambory, arašídy, slunečnicová semínka a celozrnné výrobky. Krůtí, jehněčí, telecí, králičí maso a játra jsou také bohaté na niacin. Aknózní pleť má ráda pohyb a relaxaci. Kůže nemá ráda stres a napětí – všechny těžké, nervové a stresové situace ovlivňují její stav. Spolu s nimi se zvyšuje hladina kortizolu, tedy stresového hormonu, což vede ke zvýšené produkci kožního mazu a v důsledku toho ke zhoršení aknózních lézí a vzniku nových nedokonalostí na pleti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Každodenní péče o aknózní pleť. Co je třeba mít na paměti?