Kdoulovec je okrasný mrazuvzdorný keř, který na jaře krásně kvete a na podzim nese plody. Vyjímat se bude především ve středně velkých a velkých zahradách, kde jej lze pěstovat v prostoru i jako součást živého plotu. Nemá žádné speciální nároky, proto se bez problému uchytí v podstatě kdekoliv. Jak se o tento keř starat, aby byl stále v dobré kondici, a jak využít jeho malé žluté plody?
Kdoulovec (Chaenomeles)
Kdoulovec je rod opadavých nebo poloopadavých dřevin, z nichž se některé pěstují jako okrasné keře – zejména kdoulovec japonský, kdoulovec lahvicovitý a jejich kříženec kdoulovec nádherný. Zajímavé jsou jak květy, tak plody této dřeviny. Plody však nejsou kdoule, jak byste se možná mohli domnívat. Kdoule je plodem rostliny zvané kdouloň, jež se od kdoulovce v mnoha ohledech liší, nicméně o tom později.
Pokud si kdoulovec zasadíte na zahradě, brzy zjistíte, že roste poněkud neuspořádaně. Pravidelný řez však tomuto keři dodá kompaktnější tvar. Nejvíce jsou kdoulovce ceněné pro nádherné květy, které mohou mít bílou, růžovou, oranžovou nebo červenou barvu. Doplňují je lesklé, tmavozelené listy.
Velkou výhodou je celkově nízká náročnost kdoulovce – pěstovat jej lze v různých prostředích a v podstatě vždy se mu bude dařit. Jedná se o husté keře s trny, které se hodí do živých plotů i do solitérní či skupinové výsadby. Květy postupně střídají plody, které jsou jedlé a lze je použít například do marmelád.
Zdroj: Shutterstock
Kdoulovec vs. kdouloň
Jaký je rozdíl mezi kdoulovcem a kdouloní? Někdy jsou tyto dvě rostliny zaměňovány, ačkoliv jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Kdouloň je stromek, který nesnáší mráz, zatímco kdoulovec je mrazuvzdorný keř. Obě dřeviny kvetou, nicméně květy kdouloně se objevují spíše až koncem jara a jsou velmi světle růžové. Kdoulovec kvete dříve a jeho květy jsou častěji sytě růžové, popřípadě jinak barevné.
V neposlední řadě se kdouloň a kdoulovec liší svými plody – kdouloň nese tzv. kdoule, které jsou tvarem i velikostí podobné hruškám, plody kdoulovce jsou o dost menší a tvarem připomínají spíše jablka.
Druhy kdoulovce
V zahradách se nejčastěji pěstují dva druhy kdoulovce a jejich hybrid:
- kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)
- kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa)
- kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba)
Kdoulovec japonský
Tento druh kdoulovce dorůstá pouze do výšky 1 m a kvete sytě oranžovými květy, které jsou menší než u níže zmíněných druhů. Byla vyšlechtěna celá řada kultivarů, z nichž mnohé lze vidět v parcích a na dalších veřejných místech.
Kdoulovec lahvicovitý
Kdoulovec lahvicovitý se v zahradách pěstuje zřejmě úplně nejčastěji. Na rozdíl od předchozího druhu běžně dorůstá do výška až 2 m, proto je ideální do prostorných zahrad. Květy jsou velké a nejčastěji mají červenou barvu, existují však i kultivary v bílé nebo růžové.
Kdoulová povidla a jak na ně. Zkuste náš recept
Kdoulovec nádherný
Kdoulovec nádherný je křížencem kdoulovce japonského a lahvicovitého. Dorůstá do výšky 1,5 m a má relativně velké věty, jejichž barva se liší v závislosti na odrůdě – mohou být bílé, růžové, oranžové, červené i růžovo-červené.
Toxicita
Kdoulovec není jedovatý, jeho plody jsou naopak jedné a běžně se využívají v kuchyni. Pokud tedy chcete kdoulovec pěstovat a máte děti nebo domácí zvířata, nemusíte se obávat žádného nebezpečí.
Jak využít plody kdoulovce?
Plody kdoulovce se objevují na podzim a mají světlou, žlutozelenou barvu. Jsou malé a na pohled připomínají maličká jablka. Velmi výrazně voní, pokud je tedy natrháte a dáte do misky, provoní celou místnost.
V kuchyni se plody kdoulovce nejčastěji využívají k přípravě marmelád či kompotů, rovněž je lze přidat do ovocných šťáv, pyré a podobně. Za syrova nejsou příliš chutné, proto se konzumují tepelně upravené.
Jak pěstovat kdoulovec?
Kdoulovec je obecně považován za nenáročnou dřevinu, která prospívá v různých typech půdy. Počítejte však s tím, že se snadno množí pomocí podzemních výběžků. Ty tedy bude nutné pravidelně odstraňovat, pokud chcete zamezit jeho šíření.
Přes zimu kdoulovec nepotřebuje žádnou zvláštní péči, jelikož je mrazuvzdorný a bez problému snese i teploty kolem –25 °C.
Stanoviště
Nejlépe se kdoulovci daří na slunném místě. Můžete ho pěstovat také v polostínu, nicméně jeho kvetení bude s největší pravděpodobností omezené.
Půda by měla být dobře propustná a neutrální či mírně kyselá, ale bude-li mírně zásaditá, nic vážného se nestane. Nezáleží na tom, zda jde o půdu hlinitou, písčitou či vápenitou, avšak poslední zmíněný typ je pro pěstování kdoulovce úplně nejvhodnější.
Okolí keře je vhodné pokrýt mulčovací vrstvou, která pomůže předejít růstu plevele a udrží v zemině optimální vlhkost. Mulčování je vhodné především u mladých rostlin, starší kdoulovce jsou vůči suchu poměrně odolné.
Pečené čaje a jak je připravit. Využijte letní ovoce
Zálivka a hnojení
Mladé keře je potřeba pravidelně zalévat, zvláště v období sucha. Zálivku přizpůsobte počasí a zalévejte raději méně než moc, abyste předešli plísním kořenů. Obecně je nejlepší zavlažovat ráno, protože přebytečná vlhkost do večera stihne vyschnout. Vyhněte se zalévání přes listy, mohlo by být příčinou tmavých skvrn na listech či opadávání listů.
Jednou ročně na jaře je dobré kdoulovec přihnojit hnojivem s postupným uvolňováním živin, případně lze k hnojení použít kompost.
Řez
Kdoulovce prořezávat vůbec nemusíte, nicméně pokud je pěstujete v živém plotu nebo jim zkrátka chcete dodat tvar, řezu se nevyhnete. Provádějte ho těsně po odkvětu. Kdoulovec můžete prořezat jen zlehka, abyste nenarušili tvorbu plodů, nebo jej zmladit a podpořit tak jeho růst v dalším roce. Nezapomeňte také pravidelně odstraňovat postranní výběžky, jinak se dřevina bude nekontrolovatelně šířit.
Nemoci a škůdci
Kdoulovec není náchylný k nemocem ani napadení škůdci. Samozřejmě se však může objevit běžný parazitický hmyz, jako jsou například mšice. Pokud jde o choroby, je největší hrozbou hniloba kořenů, která bývá způsobena nadměrnou zálivkou.
Zdroje: gardendesign.com, wikipedia.org, living-iprima.cz, thespruce.com