Rádi byste začali běhat a stále řešíte, kdy je ta správná doba? Ráno nebo večer, před nebo po snídani? Poradíme vám, podle čeho se rozhodovat, aby vám časový rozvrh padl jako ulitý.
Která doba je na běhání nejlepší?
Pokud plánujete začít běhat pravidelně, je velice důležité dodržovat alespoň ze začátku přibližně stejnou dobu. Pokud tedy začnete s během ráno, je lepší tento čas dodržovat, aby si tělo zvyklo. Zároveň si vytvoříte určitý stereotyp a nebudete se pak muset tolik přemlouvat, v případě, že by se vám nechtělo.
Pokud máte sedavé zaměstnání, bude lepší, když vyrazíte běhat už ráno. Nastartujete si tak metabolismus hned ze začátku dne a v práci nebudete tolik unavení.
Při fyzicky nebo psychicky náročném zaměstnání bude lepší, když si zaběháte po práci. Dostanete tak ze sebe nashromážděný stres a odreagujete se do dalších denních aktivit. Všeobecně se nedoporučuje běhat po 9 hodině večerní. Tělo se již zklidňuje a připravuje ke spánku. V těchto hodinách je nejlepší si udělat pár posilovacích cviků, díky tomu si prodloužíte spalování tuků přes noc.
Jak často běhat. Stačí 4 dny v týdnu?
Běh a stravovací návyky
Co se týče jídla, rozhodně by se nemělo běhat dříve než 2 hodiny po jídle. Nejlepší variantou by bylo, dát si před běháním nějakou lehčí sacharidovou potravinu, aby žaludek nebyl na lačno. Skvěle poslouží kousek ovoce nebo müsli tyčinka.
Pitný režim při běhání
Každopádně nezapomínejte dodržovat pitný režim. Nejlepší je čistá neperlivá voda. Dle odborného doporučení je nejprospěšnější do půl hodiny po skončení fyzické aktivity vypít 4 dl vody, které pijete postupně po malých dávkách. Nepřetěžujete si tak ledviny a zároveň doplníte potřebné množství tekutin.