Technický pokrok jde velmi rychle dopředu. Obzvláště v poslední době se objevují další a další výrobky, na které si rychle zvykáme a běžně je každý den užíváme. Mobilní telefon, který před více jak 10 lety vlastnil málokdo, dnes? Dnes naopak, kdo nevlastní mobilní telefon, tak jako by nebyl!
Proto se nedivte, že i vaše dítě chce mít svůj vlastní mobilní telefon. Nechce vyčnívat z davu a být terčem posměchu svých spolužáků.
Mami, já chci mobil!
Takovou větu slýchávají rodiče velmi často. Vlastní mobilní telefon chtějí čím dál mladší děti. Před asi deseti lety dostávaly vzácně mobilní telefon děti na druhém stupni základní školy a teď? Čeští rodiče nejčastěji věnují svojí ratolesti vytoužený telefon už s nástupem na základní školu. Avšak objevují se i případy, kdy mobil mají už děti ve školce!
Pozor! Vědci upozorňují: „Dotykové displeje nedávejte dětem předškolního věku. Mohou ohrozit vývoj jejich prstů!“
Děti po telefonech, tabletech a dalších vymoženostech dnešní doby touží. Proto často rodiče tyto přístroje svým dětem půjčují, už jen z toho důvodu, aby od nich měli klid.
Názory ve světě jsou různé…
České děti dostávají svůj první mobilní telefon poměrně brzy oproti dětem z ostatních států. Důvodem je také to, že české děti se brzy osamostatňují, chodí samy do školy nebo na kroužky. Obdobně to mají i děti v Rusku nebo v Polsku, kde děti dostávají svůj první telefon v 7-10 letech.
Na rozdíl od francouzských, italských nebo španělských dětí, které v průměru dostávají svůj první mobil mnohem později, 14-16 letech. Jedním z důvodů, proč děti v některých zemích dostávají mobilní telefon později, je i to, že rodiče vozí děti do školy.
Jaký mobil vybrat?
Dětem, které jsou na prvním stupni základní školy, postačí základní mobilní telefon, pomocí kterého lze volat, psát sms, případně fotit nebo poslouchat hudbu. Telefon by měl sloužit dítěti jako spojka mezi ním a rodičem, neměl by dítě až moc zaměstnávat. Svůj první mobilní telefon většinou dostávají děti po svých rodičích nebo starších sourozencích. Moc drahé telefony není dobré kupovat i proto, že malé děti neocení hodnotu přístroje a také jej mohou snadno ztratit.
Na druhém stupni už můžete dítěti dopřát více. Děti zkouší různé aplikace, kterých není zrovna málo! Avšak k tomu jsou třeba už dražší telefony. Zde můžete využít výchovných prostředků a domluvit se, že část zaplatíte vy a část si dítě uhradí ze svého kapesného, brigády nebo peněz, které dostává při speciálních příležitostech, jako jsou třeba narozeniny.