Kiwano je exotický plod, který můžete pěstovat i ve svém skleníku
Martina Havlíčková
20. 1. 2022
Někdy se kiwanu říká rohatý meloun, jindy rohatá okurka. Co se skrývá pod jeho slupkou, k čemu jej využít a jak si ho můžeme vypěstovat i v našem středoevropském prostředí? To vám poradíme v tomto článku a na závěr si z něj můžete udělat také něco dobrého.
Kiwano – něco mezi dýní, okurkou a melounem
Kiwano neboli Cucumis metuliferus patří mezi čeleď tykvovitých. Tato jednoletá liána běžně roste v tropických oblastech a jedná se o jednu z nejstarších pěstovaných rostlin na světě. Historicky pochází z oblasti střední a jižní Afriky. Dnes se však kiwano hojně pěstuje především na Novém Zélandu a v Kalifornii. Je zajímavé, že název „kiwano“ je pouze ochranná známka registrovaná novozélandskými pěstiteli a tomuto rohatému plodu se v každé oblasti říká odlišně. Můžete se tak setkat nejenom s rohatou okurkou či rohatým melounem, ale existují i poněkud kurióznější názvy jako „želé meloun“ či „anglické rajče“.
Zralé kiwano má žluto-oranžovou slupku s rohovitými ostny, uvnitř se nachází limetkově zbarvená dužina rosolovité konzistence. Je plná semen, které můžou asociovat vzdálený druh okurky. Jeho chuť je popisována barvitě – někdy jako mix okurky a cukety, jindy jako něco mezi banánem, limetou a marakujou. Jde zkrátka o zeleninu, která oplývá sladkou pikantností a tropickou svěžestí. Používá se do různých smoothies, koktejlů a dezertů. V afrických zemích je oblíbenou složkou salátů nebo třeba zálivek na grilované maso a mořské plody. Dokonce se zde jí i s kůrou, která je bohatá na vlákninu. Obdobně jako okurka v našich končinách má chladivý efekt, proto se dobře kombinuje s mexickou a asijskou kuchyní.
Co očekávat při pěstování kiwana ve skleníku
Kiwano je jednoletá popínavá rostlina, tudíž bude potřebovat nějakou konstrukci, kde se bude moci plazit. Vegetativní části jsou drsné a ochlupené, lodyhy jsou až 3 metry dlouhé, listy, květy a úponky jsou dost podobné okurce. Nezralý plod má zelenou barvu a při dozrávání se mění na oranžovou, podobně jako dýně hokaido. Dorůstá do velikosti přibližně 10 cm.
Jak na výsadbu a pěstování kiwana
Podmínky k pěstování jsou dost podobné právě okurce – vyžaduje tedy teplo a vlhko. Semena můžeme buď zakoupit samostatně, nebo lze použít i ta ze zakoupeného plodu. Semena kiwana je nutné před zasazením namočit do teplé vody po dobu 24 hodin. Nejdříve si vytvoříme sazeničky do malých květináčů, které potom přesuneme do skleníku či foliáku. Výsev semínek započneme časně z jara, tedy již v únoru či březnu do propustné zeminy. Rostliny mají rády, když jde odspodu teplo, proto se doporučuje květináčky podložit polystyrenem. Doporučována je mírná zálivka a stálé stanoviště nejlépe někde na parapetu.
Ke konci května sazenice přesadíme do skleníku. Pokud budete pěstovat venku, je nutné aby okolní teplota nikdy neklesla pod 15°C a místo bylo slunné a v závětří. Zajistěte kiwanu především kyprou půdu s živinami a štědrou zálivku v hojné frekvenci. Nepohrdne občasným pohnojením pro klasickou zeleninu. Obdobně jako okurky je i kiwano náchylné na plísňové onemocnění, což je ještě zesílené podmínkami ve skleníku, nebojte se tedy jednou za čas použít fungicidní ošetření.
Plody této zeleniny budete sklízet v pozdním létě, a pokud se jim bude dařit, sklizeň trvá do té doby, než se objeví první mrazy. Sbírejte pouze kiwano, které je již oranžové a zároveň je krásné tvrdé. Slupka by neměla být otlačená a měkká, jelikož tehdy už plod začíná hnít. Sklizená zelenina se doporučuje skladovat v temnu, ale není nutné ji mít v lednici.
Jaké vitamíny a minerály kiwano obsahuje nejvíce?
Podle Plant & Food Research New Zeland kiwano obsahuje vysoký podíl vlákniny, draslíku a magnesia.
Pro porovnání (vždy ku 100 mg hmotnosti) obsahuje:
2,8 mg vlákniny (banán 2,6 gm a jablko 2,4 gm)
260 mg draslíku (banán 358 gm a jablko 107 gm)
29 gm hořčíku (banán 27 mg a jablko 5 mg)
Recepty z kiwana – oběd, svačina a drink na závěr
Směs kiwana s lososem v japonském stylu
-
1 kus kiwana
-
150g uzeného lososa
-
nakládaný zázvor
Kiwano si rozkrojíme na půl a lžící vydlabeme dužinu do misky (pokud chcete, lze konzumovat i slupku – tu však do salátu nedáváme). Losos si nakrájíme na tenké plátky (můžete koupit již předkrájený). Nakládaný zázvor si necháme okapat.
Vše smícháme dohromady a na světě je lehký osvěžující pokrm s kiwanem na slaný způsob, který obsahuje spoustu bílkovin a vlákniny. Osvěžující dužina se mísí s bohatostí uzeného lososa a zázvor tomu dodává šmrnc. Navíc příprava zabere skutečně jen pár minut, ale uděláte si výživnou svačinu. Pokud chcete vydatnější jídlo, stačí přidat ledový salát a cherry rajčata a malý oběd je na světě.
Toast s kiwanem a avokádem na sladký způsob
Pokud máte rádi guacamole, tenhle recept by mohl být právě pro vás. S kiwanem je to malé vylepšení.
-
1-2 krajíce semínkového chleba
-
½ malého avokáda
-
4 lístky máty
-
3 jahody
-
½ kiwana
Rozmačkejte avokádo vidličkou. Lístky máty si na jemno nasekejte. Avokádo smícháme s mátou a namažeme na chleba. Nakrájíme si jahody na menší kousky a smícháme s kiwanem. Směs dáme na avokádo s mátou.
Sytě zelený drink z kiwana
-
1 kus kiwana
-
1 citrón
-
lžíce medu
-
perlivá voda
-
led
Z celého kiwana si odkrojíme kolečko na ozdobu. Následně si jej rozkrojíme napůl, vydlabeme dužinu a rozmixujeme ji. Propasírujeme přes sítko, abychom si přecedili semínka a získali čistou šťávu. Do šejkru či mixovací nádoby si přidáme kiwano šťávu, vymačkaný citrón, lžíci medu a led dle potřeby. Vše důkladně prošejkujeme nebo lehce umixujeme tyčovým mixérem. Nalijeme do sklenice, zalijeme perlivou vodou a ozdobíme ukrojeným kolečkem kiwana. Hotovo. Fosforově zelený drink je světě.