Každé jaro si lidé nechávají klíčit semínka ve vatě. Právě tyto klíčky jsou cenným zdrojem potřebných látek – vitamínů, minerálů a enzymů, které jsou pro nás obzvláště na jaře důležité. Klíčení semínek ve vatě se tak stává jakýmsi žádoucím rituálem, na který se už všichni těšíme, stejně jako na první pořádné sluneční paprsky. Udělejte něco pro své zdraví a nechte si třeba naklíčit řeřichu setou. Je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který je nyní tolik potřebný!
Jak si naklíčit semínka ve vatě?
Klíčení semínek ve vatě není složité. Budete potřebovat misku nebo talířek, vatu nebo papírové utěrky, semínka vhodná ke klíčení a ideálně také vodu v rozprašovači. Mističku s vatou a semínky je potřeba umístit na okno nebo na jiné místo, kam přes den svítí slunce. Je také nutné vatu se semínky neustále udržovat vlhkou, ale ne zase příliš mokrou. Vata se semínky ke klíčení by mohla snadno plesnivět, proto je důležité klíčky každý den kontrolovat a přiměřeným způsobem doplňovat vlhkost. Klíčky se vám objeví už po dvou dnech. Dle potřeby si je můžete odstřihávat ke každodenní konzumaci. Hodí se také na pečivo, do pomazánek a salátů.
Tolice vojtěška. Proč se jí říká lucerna a s jakými chorobami dokáže zatočit?
Která semínka se hodí k naklíčení?
Pro klíčení ve vatě se hodí nejvíce řeřicha setá, vojtěška neboli alfalfa nebo třeba i rukola. Pokud máte doma nakličovací misky, můžete vyzkoušet také některé luštěniny nebo obiloviny. Ke klíčení řeřichy, vojtěšky nebo rukoly vám postačí klidně i vata. A jaké léčebné účinky a obsah vitamínů tato semínka mají?
Řeřicha setá je vynikajícím zdrojem vitamínu C. Obsahuje ale také hodně betakarotenu, vitamínů skupiny B a vápníku. Prospívá močovým cestám a ledvinám, celkově odvodňuje a detoxikuje.
Účinky řeřichy na zdraví. Vitamínová bomba, kterou doma snadno vypěstujete
Také vojtěška je velice zdravá. Najdeme v ní stopové prvky, enzymy a vitamíny. Vojtěška obsahuje hořčík, železo, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín A i vitamín E.
Rukola je oblíbená zelenina, která se většinou dává do salátu nebo se konzumuje jako zeleninová obloha hlavního jídla. Klíčky mají výbornou chuť a klidně si je můžete nechat povyrůst. Konzumací rukoly si doplníte vitamín C, betakaroten ve velkém množství, vitamín E, vitamín K, vitamíny skupiny B a také prvky jako jsou hořčík nebo železo ve velkém množství. Rukola je dobrá na srdce, na celý imunitní systém, na nervy a pomáhá také s trávením.