Znáte naklíčené fazolky mungo? Sehnat se dají i v supermarketech, nebo si je můžete doma naklíčit sami. Klíčky jsou velice zdravé, ale musí splňovat určitá pravidla, jinak by naopak mohly našemu zdraví uškodit. Jak naklíčit mungo a kdy klíčky raději nekonzumovat?
Co jsou fazole mungo?
Fazole mungo jsou semena jednoleté rostlinky vigny zlaté, která pochází z Indie a pěstuje se především v Asii. Mají tmavě zelenou barvu a připomínají vzhledem i chutí hrášek. Jejich využití je pestré, konzumují se například i vařené, ale nejčastěji je známe naklíčené, což je zároveň i nejlepší a nutrienty nejvíc nabitá varianta. Proto se fazolky mungo hojně doporučují zařadit do jídelníčku i v zimě, kdy pestrost naší stravy klesá a tělo potřebuje vybudovat silnou imunitu.
Jak naklíčit mungo? Pozor na plísně
Ačkoliv se klíčky mungo dají běžně sehnat v obchodě, je velmi jednoduché si je naklíčit doma. Navíc sami poznáte i rozdíl v jejich chuti. Fazole mungo kupujte celé, neloupané, a chemicky neošetřené – v bio kvalitě, většinou se v jiné podobě ani neprodávají, samozřejmě kromě již hotových mungo klíčků.
První fází je namáčení, kdy fazolky propláchnete pod studenou vodou, vložíte do nádoby a přes noc necháte zalité vodou. Ráno vodu slijete a fazole přesypete do klíčící nádoby, kterou si můžete buď zakoupit, anebo třeba i vyrobit. Zatímco malá semínka (například řeřichu) stačí nechat klíčit na vatě, fazolky mungo jsou již větší a mít klíčící misku se opravdu vyplatí. Následující 2 až 3 dny pravidelně fazole proplachujte čistou studenou vodou minimálně dvakrát denně.
Voda bude otvory v klíčících miskách odtékat dolů do sběrné nádoby a fazolky tak zůstanou neustále vlhké, aby mohly klíčit. Dávejte si pozor na jejich případné plesnivění. Fazolky musí být neustále mokré, neměly by vyschnout.
Fazolky mungo nenechávejte překlíčit
Klíčení dojde do zdárného konce ve chvíli, kdy klíčky dosáhnou délky zhruba 2 cm. Při klíčení jakýchkoliv semínek či luštěnin a obilovin byste neměli nechat narůst klíčky příliš dlouhé, ty již totiž nejsou tolik výživné a zdravé. Pouze malé klíčky jsou nejvýživnější a nejzdravější. Takže pozor na plísně a příliš dlouhé klíčky!
Naklíčené fazolky poté vysypte na cedník, pečlivě naposledy propláchněte pod studenou vodou a nechejte pořádně okapat a uschnout. Nejvhodnější je konzumace ještě tentýž den, ale pokud je budete skladovat v lednici v uzavíratelné dóze, jejich životnost se prodlužuje až na týden. Naklíčené fazolky mungo si můžete dokonce i nechat zmrazit. Nejlepší je ale naklíčit si jen menší množství fazolek, o kterých víte, že je spotřebujete, a příště si zase připravit klíčky čerstvé.
Pokud kupujete mungo klíčky v obchodě, pečlivě si kontrolujte dobu spotřeby a to, jestli už se v obalu netvoří plíseň či hniloba!
Klíčky mungo – co obsahují?
Nejvíce živin mají klíčky samozřejmě v syrovém stavu. Nebojte se je tedy používat do salátů, polévek nebo pomazánek. Získáte tak pro své tělo spoustu cenných látek. Klíčky jsou bohaté na bílkoviny, enzymy, minerální látky jako je vápník, draslík, hořčík či železo, vlákninu, která pomáhá s trávením a vitaminy skupiny B.
Pokud mungo klíčily na světle, mají v sobě i chlorofyl, blahodárný pro své detoxikační účinky. Skvělé na nich je i to, že jsou jednoduše stravitelné, protože se při klíčení složité cukry rozštěpily na jednoduché a vám tak nehrozí větry jako po vařených luštěninách. Ale i u tak zdravé potraviny platí všeho s mírou. Pamatujte, nekonzumujte víc než hrst klíčků denně!
Fazolky mungo – recepty
Míchaný salát s mungo klíčky
Nejlepší kombinací je spojení klíčků s kořenovou zeleninou a oleji, pro lepší vstřebávání živin.
Salát připravíme smícháním hrsti klíčků s nakrájenými rajčaty, okurkou, paprikou, strouhanou mrkví a kukuřicí. Před podáváním zakápneme olivovým olejem anebo použijeme dresink z bílého jogurtu a bylinek. Samotný salátový základ se může použít i jako zeleninová směs do tortill nebo sendvičů.
Česneková pomazánka s mungo klíčky
150 g tvarohu utřeme s 30 g změklého másla a přidáme najemno nastrouhaný tvrdý sýr. Oloupeme si 2-3 stroužky česneku (podle toho, jak moc máme rádi pálivé) a prolisujeme ho do směsi. Pomazánku osolíme a opepříme dle chuti a přidáme do ní klíčky, buď celé anebo je předem rozkrojíme. Hotový produkt si můžeme nasypat na chleba a posypat klíčky či petrželkou anebo použít jako hutný dip k zelenině k posezení s přáteli.