Klitoris je větší než byste čekali a proč byla ženám dříve odpírána rozkoš
Taťána Kročková
21. 3. 2020
Klitoris dnes není žádný neznámý pojem ani sprosté slovo. Řada žen si bez něj svou sexualitu nedovede představit. Když si však uvědomíme, že ještě v 19. století se prováděla ženská obřízka, a to i v Evropě, jímá nás hrůza. Proč byla ženám tak dlouho odpírána rozkoš a co všechno jsme o klitorisu dlouho nevěděli?
Velikost klitorisu byla pro mnohé překvapením
Prvním tajemstvím, které bylo odhaleno v roce 1998, je skutečná velikost klitorisu. Zatímco mnozí z nás se domnívají, že klitoris je vlastně malý orgán, ve skutečnosti je mnohonásobně větší, než by kdo vůbec tušil. Tým australských vědců, převážně gynekologů a urologů, zveřejnil koncem 90. let výsledky svého zjištění, že klitoris je nejméně 2 krát větší, než zobrazují učebnice anatomie a 10 krát větší, než si lidé myslí.
Kromě toho, že víme, že je v klitorisu spousta citlivých nervových zakončení, můžeme jen tušit, že na délku měří 2 – 4 cm a na šířku 1 – 2 cm. Skládá se ze špičky, která je viditelná navenek, a pak také z těla a ramen, jež už nejsou viditelné. Tyto zajímavé informace popisuje ve své knize Vagina doktorka Catherine Blackledgeová.
Je klitoris zakrnělý penis?
Klitoris, který má tvar písmene Y, anebo řeckého písmene lambda, má v historii hned několik svých objevitelů. Těžko se mohou spolu přít o nějaké prvenství, ale zřejmě i na tohle došlo. Klitoris popisuje starořecký lékař Galenos, později i známý středověký lékař Avicenna, přičemž se oba shodují na tom, že se jedná o sídlo ženské rozkoše a že klitoris vlastně připomíná penis. Lékař Soranus z Efesu dokonce klitorisu říkal landica, což byla zřejmě odvozenina od názvu písmene lambda, jehož tvar klitoris připomíná.
Doktorka Blackledgeová zmiňuje také dva další domnělé objevitele klitorisu. Jsou jimi italský anatom Matteo Realdo Colombo z Cremony a Gabriel Fallopius, podle něhož jsou pojmenovány vejcovody. Tito dva lékaři klitoris zkoumali v 16. století. Opět se shodli na tom, že jde o podstatné sídlo ženské rozkoše a orgán, který připomíná pohlavní úd muže.
Ženská obřízka a léčba hysterie v 19. století
Největší katastrofou však bylo zjištění, že i v Evropě v 19. století se prováděla ženská obřízka, a to dokonce na významné britské klinice. Britský chirurg Isaac Baker Brown prý odstranění klitorisu běžně prováděl v rámci léčby ženské hysterie a nadměrné masturbace. Úloha klitorisu tak byla zcela pošlapána a znehodnocena. O ženské obřízce píše doktorka Blackledgeová také v souvislosti s africkými kmeny a některými kmeny přírodních národů, které věřily tomu, že když má muž sex s neobřezanou ženou, může utrpět bodnutí bodcem, tedy klitorisem, což je v podstatě něco jako strach mužů z kastrace.
Proč se muži bojí žen?
Strach mužů z žen tedy spočíval v tom, že muži měli hrůzu z ženské sexuality, z ženské síly a také z klitorisu, který je vlastně ekvivalentem mužského pohlavního údu – penisu. Klitoris, který chrání vaginu, byl tedy pro muže nebezpečný a představoval bodnutí, píchnutí či kastraci a zbavení muže jeho síly. Aby tato mužská síla neutrpěla a muži si udrželi vládu a kontrolu nad ženami, přistupovali k odstranění klitorisu a k takovému mrzačení žen, jakým byla ženská obřízka. Běžně obřezané byly také muslimské ženy a samozřejmě ženy mnoha afrických kmenů.
Bisexualita a androgynie
Podle tradice kmene Dogonů z Mali je mužská i ženská obřízka nutností k zahájení pohlavního života. Podle Dogonů je člověk v podstatě androgynní a bisexuální bytost, která má dvě duše. Ženská duše sídlí u mužů v předkožce a mužská duše u žen v klitorisu. Proto je potřeba muže i ženy obřezat, aby byla nastolena rovnováha. Trochu to připomíná pojmy švýcarského psychoanalytika C. G. Junga – anima a animus, což je vlastně ženský aspekt přítomný u muže a mužský aspekt u ženy. Kmen Dogonů má ale i pozoruhodné znalosti o vesmíru, a protože se tito lidé nikdy nevzdělávali a všechno se dozvídali od svých předků, existují spekulace, kde vlastně skutečně ke svým vědomostem přišli.
Čím větší klitoris, tím větší chlap?
Je-li to tedy tak, že klitoris u ženy představuje její mužnost a předkožka u muže jeho ženskost, pak ženy s velkým klitorisem a ty, které preferují klitoridální orgasmus, mají více mužských vlastností a jsou takzvaně více mužské. To vlastně i odpovídá teorii o přítomnosti mužské a ženské energie v těle každého z nás.
Masturbující opice – klitoris je v kurzu
Na závěr ještě zmínku o klitorisu u zvířat. Doktorka Blackledgeová svou studii vzala dost vážně a z kulturně antropologického hlediska, ale také i biologického a ryze antropologického hlediska, přináší spoustu zajímavých informací. Například se lze dozvědět, že svůj klitoris si s oblibou dráždí i někteří živočichové, především primáti. Některé opice prý dokonce velmi důmyslně masturbují s využitím svých erotických pomůcek. Zpravidla je to to, co jim přijde pod ruku – prý větvičky, nebo třeba také mango.