Kočka ragdoll je něžný obr s „plyšovým“ kožíškem. Proč si (ne)pořídit toto plemeno?
Rhiana Horovská
8. 9. 2022
Kočičí plemeno ragdoll je proslulé jak roztomilým vzhledem, tak i mírnou a mazlivou povahou. Nejspíše právě z těchto důvodů patří k nejvyhledávanějším typům čistokrevných koček. Víte, odkud toto plemeno pochází a co čekat, pokud si takovou kočičku přivezete domů?
Jak vznikla kočka ragdoll? Původ má v Kalifornii
Na rozdíl od mnoha jiných ušlechtilých koček u plemene ragdoll historie sahá jen do minulého století. U jeho zrodu stála kalifornská chovatelka koček Ann Baker, která v 60. letech začala šlechtit nové mazlivé plemeno. Napovídala o svých kočkách různé mysteriózní historky, ale hlavní fakta by měla být tato:
Základem byla bílá dlouhosrstá kočka neznámého původem jménem Josephine. Ta údajně měla výjimečnou genetickou výbavu. Jejím hlavním nápadníkem byl kocour podobný dnešním ragdoll kočkám – huňatý a modrooký. Chovu se však účastnilo hned několik birman a barmských kocourů.
Bengálská kočka je temperamentní mazlíček, jehož předkem je divoká leopardí kočka
V čem je historie plemene ragdoll zajímavá?
Chovatelka si dala plemeno ragdoll v roce 1971 patentovat a založila asociaci ragdoll koček. V praxi to znamenalo, že kdokoliv chtěl ragdolly množit a prodávat, musel dodržovat její standardy a také jí prý odvádět poplatky. Organizace už však dávno nemá takový vliv a plemeno ragdoll je uznáváno několika mezinárodními kočičími spolky.
A proč zrovna název ragdoll – „hadrová panenka”? Může za to reflex, který podle výpovědi Ann Baker vznikl po úrazu březí Josephiny. Ten způsobuje, že kočka se po zvednutí do náruče uvolní a nechá se bezvládně nosit – jako hadrová panenka. Ve skutečnosti pravděpodobně jde o to, že tyto kočky jsou zkrátka mazlivé a většinou neprotestují.
Obřího ragdolla velikostí předběhne jen mainská kočka
Ragdoll kočka velikostí vyniká nad většinu ostatních. Považuje se za druhé největší kočičí plemeno na světě, přičemž největší je mainská mývalí kočka. Kočky plemene ragdoll dorůstají až 40 cm v kohoutku, přičemž samci mohou vážit přes 9 kilogramů.
Tělo ragdollů je široce stavěné, více svalnaté než tučné. Hlava je široká, mezi ušima obvykle placatá a tlama zaoblená. Tlapy jsou středně silné, zadní o trochu větší než přední. Plemeno ragdoll má modré oči, středně dlouhou srst a huňatý ocas.
Barevné varianty ragdollů: Zbarvení se projeví až v pubertě
Ragdoll koťata se rodí čistě bílá a jejich kožíšek se vybarví teprve během dospívání. Zbarvení srsti je většinou takzvaný colourpoint. Tento typ znamená světlé – ne úplně bílé! – tělo a tmavší „špičky”, tedy uši, ocas, tlapy a „maska” kolem očí.
Celkově je u ragdollů typů zbarvení hned několik. Kromě colourpointu jsou uznány i mitted a bicolour. Mitted znamená něco jako colourpoint se světlými tlapami. Bicolour je celkově světlý, ale má tmavší uši, záda, ocas a masku, a bílou skvrnu kolem nosu.
Tyto typy rozložení pigmentů existují v šesti uznaných barvách srsti. Můžete se tak setkat s krémovými a našedlými, ale také nazrzlými ragdoll kočkami.
Jakou má ragdoll povahu?
Ragdoll kočka povahou vyniká jakožto společenské, něžné a mazlivé zvíře. Petfinder jí uděluje plný počet bodů za krotkost a čtyři body z pěti za inteligenci, náklonnost k majitelům a přátelskost k dětem i k dalším zvířatům. Váš domácí ragdoll a děti si určitě budou rozumět, pokud jste ratolesti naučili základnímu respektu ke zvířatům. Bohužel se stále traduje, že ragdoll necítí bolest, když ve skutečnosti je jen příliš tolerantní – ne však vždy a úplně.
Podobně na tom může být i vztah ragdolla a psa. Tato dvě zvířata navíc mají společné to, jak ráda tráví čas s lidmi. Ne že byste mohli stoprocentně venčit ragdolla na vodítku, ale stejně jako pes i tato kočka strádá, když je dlouho sama. Je důvěřivá a poddajná snad možná právě proto, že potřebuje pozornost.
K zajímavostem rovněž patří u ragdollů mňoukání, které se prý podobá zvukům malého dítěte. Není to však příliš „upovídané plemeno”, stejně jako není moc útočné. Tedy – útočné vůči svým společníkům. Poskytnutou „kořist”, tedy hračku, neodmítne a vzhledem k jeho inteligenci se mu zavděčíte i kočičími hlavolamy.
Ragdoll a chlupy: Nevýhodou je línání i nároky na péči
Nechcete-li mít všude dlouhé světlé chlupy, nepořizujte si kočku plemene ragdoll. Alergie není zdaleka jediný důvod (ostatně alergikům vadí často i bezsrsté kočky). Ragdollí srst je huňatá a heboučká, ale to také zvyšuje její náročnost. Zatímco krátkosrstá kočka svou hygienu zvládne obstarat jazykem, majitelé ragdollů by měli občas sáhnout po kartáči.
Ragdolly češeme častěji na jaře a na podzim, kdy línají. Čím víc uvolněných chlupů totiž odstraníme, tím méně jich kočka omylem spolyká. Jak je známo, srst přirozeně spolknutá při olizování těla některým kočkám způsobuje občasné trávicí obtíže. Vzhledem k tomu, že ragdoll má delší srst, je logické toto riziko vlastnoručně snižovat.
Dobrá zpráva je, že kočka ragdoll česání většinou miluje. Obzvlášť pokud je naučená odmala, měla by být na kartáč přinejmenším zvyklá. Tento důvod spolu s poddajností plemene dělá z ragdollů ideální adepty pro felinoterapii. Při té pacienti mohou kočky hladit či česat, což například lidem po mozkové příhodě pomáhá rehabilitovat cit v rukou.
Hrozí ragdollům nemoci genetického původu?
U zdravých koček ragdoll délka života většinou přesáhne 15 let, někdy i 18 let. Koťata totiž dospívají pomaleji – ragdoll přestává růst až ve 3–4 letech, kdy se mu také teprve dobarví srst.
Čistokrevné kočky je třeba množit velmi opatrně, aby byla zachovaná zdravá genetická výbava. Ragdoll patří k těm méně problémovým plemenům na rozdíl kupříkladu od skotské klapouché kočky, jejíž nejčastější nemoc přímo souvisí s geny. Přesto však má ragdoll své typické nemoci. Tou hlavní je hypertrofická kardiomyopatie. Tato vada souvisí s velikostí těla koček a způsobuje jim problémy se srdcem.
Plemeno může mít sklony k obezitě a také ke vzniku močových kamenů. Ragdolly krmíme kvalitním krmivem bez sacharidů a soli, což by však mělo platit u všech druhů koček. Abyste nehonili bycha, je důležité brát svou kočku na pravidelné veterinární kontroly.
Nejhezčí, nejvíce originální a nejoblíbenější jména pro kočky a kocoury
Ragdoll na prodej bez PP zní podezřele. Prověřujte!
Dalším negativem je u ragdollů cena – za „papírovou” kočku dáte často pár desítek tisíc. A to je právě příležitost pro některé množitele, kteří prodávají o něco levnější ragdolly bez PP. Bez plemenných dokumentů však nemohou zajistit, že zvíře má zdravé geny, ani dokázat, že chovné kočky dostávají řádnou péči.
Poptáváte-li plemeno ragdoll, chovatelská stanice s patřičnou registrací a dobrou pověstí je pro vás to pravé. Pokud nemáte zase tolik peněz, nevěšte hlavu – můžete se ujmout některé starší a nechtěné kočky plemene ragdoll. K adopci jich, pravda, není mnoho. Zadarmo či za symbolickou útulkovou částku však můžete mít jakoukoliv opuštěnou kočku domácí, kterou si nakonec třeba zamilujete úplně stejně.
Zdroje:
ZooHit, Fera24, Pet Plan, Daily Paws, Ragdoll Love, Cat Time, Petfinder, The Spruce Pets, Felinoterapie.cz, Wikipedia