Káva, kávička, kafíčko, kafčo. Kolik jen názvu tomuto nápoji dáváme. Stále však se jedná o pochutinu z jedné a téže rostliny s vysokým obsahem kofeinu. Někdo vypije jednu kávu za den, druhý si jich dá třeba pět. Jaké množství kávy je ještě bezpečné pro naše zdraví a neškodí nám její pití?
Doporučená denní dávka kávy je 200 -300 mg denně, což odpovídá 2 až 3 šálkům kávy. Více než 500 až 600 mg kávy denně (čtyři až sedm šálků kávy) může způsobovat neklid, úzkost, podrážděnost, svalové napětí a křeče, nespavost, bolesti hlavy, nevolnost, průjem nebo jiné zažívací problémy a abnormální srdeční rytmus.
Smrtelná dávka je odhadována na 10 gramů čistého kofeinu (nikoli kávy), což by znamenalo přibližně 100 šálků kávy.
Kofein zvyšuje vylučování vápníku, tak není vhodný pro ty, kdo trpí osteoporózou. Tito nemocní by kávu měli pít jen v minimálním množství.
Opatrné byste měly být s pitím kávy i v tom případě, že jste těhotné. Kofein může způsobit pomalejší růst plodu. Přílišné pití kávy může v prvním trimestru vést až k potratu, neboť kofein stimuluje produkci stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, jejichž vysoká hladina v těle právě může způsobit potrat.
Odborné studie však uvádějí i významně pozitivní vliv pití kávy, který funguje jako výrazný antioxidant v boji proti volným radikálům. Pití kávy je prevencí před onemocněním Parkinsonovou chorobou, diabetem II. typu, Alzheimerovou chorobou a dokonce před některými formami rakovinného bujení.
Kávu tedy určitě ano, ale i jako jinde i tady planí ono okřídlené všeho s mírou.